Sakko petoksesta

KauheaRikollinen

Irtisanouduin työstäni kun minulle luvattiin töitä toisesta paikasta, sanottiin että paikka on minun mutta kun menin firmaan niin minut haastateltiin enkä saanutkaan sitä paikkaa! En ollut ilmoittanut työkkäriin että olen töissä josta irtisanouduin joten laitoin 2 kk.den työttömän jatkohakemuksen ammattiliittoon vaikka olin töissä koko sen ajan!

Olen maksanut kaikki liikamaksut takaisin ja saanut ammattiliiton kanssa sovittua mutta silti ammattiliitto teki tutkintapyynnön poliisille ja tänään olin kuulusteluissa epäiltynä petoksesta. Pöytäkirjassa myönnän tehneeni petoksen ja se lähti syyttäjän arvioitavaksi.

Jännittää kuinka paljon tästä tulee sakkoa? Ennakkotapauksia olen yrittänyt etsiä, onko mitään linkkejä mistä voisin lukea että osaan suurinpiirtein arvioida kuinka monta päiväsakkoa tästä rapsahtaa? Vai onko täällä samanlaisia tapauksia jotta saisin vähän tuntumaa mitä odottaa?

Entä kuinka kauan tällainen saattaa yleensä kestää? Poliisi puhui että syyttäjällä saattaa mennä kuukausia asian kanssa, entäs käräjäoikeudella jos syyte nostetaan? Ja kun sakkorangaistuksen saa niin kuinka kauan on aikaa maksaa se ennenkuin se menee ulosottoon tai muutetaan vankeudeksi?

3

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paha-juttu

      Pieni sakko, mutta suurin ongelma tulee olemana loppuiän että sinuun ei uskota enään missään kun olet työttömänä. Sana kiertää eli saat todistella koko ajan että olet sitten todella työtön.

    • parkisson

      Ethän vain ole ns. hoiva-alalla? Jos näin on. Niin etsiydy työtehtäviin joissa et voi toteuttaa moraalitonta käytöstäsi, aiheuttaen vahinkoa avustettaville.

    • vierestäseurailennäitä

      Valo5

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      238
      6802
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5131
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      171
      4879
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      66
      3330
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      105
      2933
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2389
    7. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      23
      2232
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      78
      2052
    9. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      139
      1950
    10. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1784
    Aihe