MIKSI TYÖPAIKKA EI KELPAA

NYTTARJOLLAOSAAVALLE

Mistä on kyse?

Työttömät eivät automaattisesti ole suurin hakijaryhmä avoimissa työpaikoissa
Alan vaihtajien suuri määrä työpaikan hakijoiden joukossa voi selittyä halulla päästä eroon määräaikaisista työsuhteista.
Kotkassa toimivan Karhulan Valimon avoimia työpaikkoja hakeneista vain noin joka neljäs on ollut työtön.

Työttömät työnhakijat jäävät joillain aloilla vähemmistöön työnhakijoiden joukossa.

Tähän on törmätty esimerkiksi Kotkassa toimivalla Karhulan Valimolla. Metallialan konepajayritys on tänä vuonna ehtinyt palkata kolmisenkymmentä työntekijää, loppuvuoden aikana uusia työntekijöitä taloon tulee vielä kymmenen. Hakijoita paikkoihin on ollut yli kaksi sataa.

– Ainoastaan neljäsosa näistä oli työttömiä työnhakijoita. Loput olivat työpaikan vaihtajia, kertoo toimitusjohtaja Pekka Kemppainen.

Toimitusjohtajan laskelmien mukaan perinteisesti teollisuusvaltaisesta Kotkasta ja lähiseudulta olisi voinut odottaa enemmän työhakemuksia nimenomaan työttömiltä työnhakijoilta.

– Olin odottanut, että tällä alueella olisi ollut pari-kolme tuhatta henkilöä, jotka olisivat voineet hakea näitä paikkoja, mutta työttömiä oli hakijoina vain viitisenkymmentä.

Työttömiäkin valimolle on silti otettu töihin. Tänä vuonna palkatuista noin puolet on ollut alan vaihtajia ja puolet työttömiä.

Yhtiö laskee kasvavansa viimeistään kolmantena toimintavuotenaan noin 20 miljoonan euron vuosillikevaihtoon eli nelinkertaistavansa liikevaihdon toiminnan alkuun verrattuna. Runsas vuosi sitten

arvioi tarvitsevansa parin seuraavan vuoden aikana vielä 20-30 työntekijää lisää.

Karhulan Valimo valmistaa osia muun muassa metsäteollisuuden tarvitsemiin koneisiin sekä junanvaunuihin ja laivoihin.


JA ASUNTOJA LÖYTYY PAIKKAKUNNALTA

7

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työtävailla

      Moni työtön on hakenut yli 100 työpaikkaa pääsemättä edes haastatteluun.
      Monet työnantajat sorsivat kantasuomalaisia työnhakijoita , verovaroin tuettu merenkulku tästä hyvänä esimerkkinä. Monessa varustamossa kohta enemmän virolaisia kuin suomalaisia , filippiinoista puhumattakaan. Tämäkö ei ole syrjintää?

      • 7jn8er7

        Jos töitä ei kymmenillä hakemuksilla saa, hakee luultavasti tarkoituksella töitä vääriltä aloilta tai vääristä paikoista. Kaikki tuntevat ne alat ja alueet, joilla hommia on yllin kyllin.


      • jahkailijako

        Tavoite hallituksella lienee hakemus viikossa , joten vuodessa kertyy paljon. Mikä on se ala ja alue mistä töitä löytyy maalaiselle.


    • ongelmista

      MIKSI TYÖPAIKKA EI KELPAA?
      Yleisin syy on lienee se että duunareita haetaan ilmaistyhön eli orjatyöhön.
      Toinen näyttäisi olevan mm. hallituksen järkkäämä eli työpaikat on paikkakunnilla joissa ei ole varaa elää luvassa olevilla palkoilla jos nyt yleensäkään kämppä löytyy? Siihen liitty myös se että pakkomuutto-paikkakunnissa ei saa omistamaansa asuntoa myytyä. Karhulan Valimo on ymmärtänyt yo. aloituksen mukaan tämän realiteetin, ehkä myös palkka on kunnossa?
      Kolmas syy voisi olla esim. se että mistä sais muulle perheelle paikat? Eukolle duuni myös ja penskoille koulut kohtuu kuskaamisen päästä? Nämä syyt kun saadaan taklattua niin varmaan 70-80% ongelmista on ratkaistu.

    • ToimarilleOppia

      Menneisyyden ala, Kotka, heikko palkka, sisällötön duuni, epävarma jatko, tehdään muutamalle tilaajalle.

    • Anonyymi

      nii se sitte loppu sekii

    • Anonyymi

      Eipä kiinnosta maksella merkkivaatteissaan kauppakeskuksissa chillailevien iPhone - mamujen elämistä enää. Pitäkää tunkkinne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5327
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3412
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      92
      3282
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      3196
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1857
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      128
      1607
    7. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      43
      1590
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1576
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      141
      1276
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1169
    Aihe