hintatso ja paras matkustusajankohta

eli millainen on italian hintataso ja mikä sinne on paras matkustusajankohta, onko lämmintä toukokuussa?
2187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ruoka ja juoma halvempaa kuin Suomessa, bensa kalliimpaa kuin Suomessa. Yleensä ottaen muuten ehkä hiukan halvempaa.
Toukokuussa Italiassa on kevät täydessä vauhdissa ja usein suomalaisittain kesälämpötilat. Hyvä aika matkustaa, ei ole mikään sesonki, ei niin paljoa muita turisteja. Tosin jso sitten matkustaa johonkin turistikohteeseen (Rimini, Naxos yms.) niin tuo saattaa tarkoittaa sitä että osa ravintoloista on kiinni ja esim. hotelleissa ei ole kaikki palvelut käytössä.

Äänestä

Elokuu heinäkuu: pahimmat turistirysäkuukaudet ellet mene jonnekin syrjäiselle vuoristikylään tms. jossa ei ole kuin paikallisia pappoja. Tähän aikaan törmäät kaduilla (usein kapeilla) suuriin turistilaumoihin, myös italialaiset lomailevat yleensä koko elokuun. Voit löytää tosin vielä ei niin täysiäkin kohteita suurten kaupunkien sivukujilta tai pikkukylissä, joissa voi parhaimmillaan olla lähes ainoa turisti/ulkomaalainen.. Joskus kesällä ukkosmyrsky yllättää ja sitten on taas ihanan aurinkoista.

Kevät: hyvä aika vierailla, ei vielä niin täyttä mutta jo aurinkoista. Italian kevät on vähän kuin Suomen kesä. Ainakaan italialaisilla ei ole vielä keväällä lomaa, paitsi jos menet pääsiäisenä usein ravintolat kahvilat kiinni ja nunnakuorot konsertoi pikkukylissä ja kaupungeissa se on tylsää. Toukokuuta kannattaa harkita. Mantelipuut ja kukat kukkivat maalis-huhtikuussa, jolloin saattaa tulla allergiaa.

Syksy: myös ok aika matkustaa, mutta voi olla enemmän sateita ja vähemmän suuria turistilaumoja. Turistineuvonnat voivat olla auki miten sattuu, siis eivät aina paitsi tietysti Roomassa jossa on aina jotain auki koska turisteja paljon vuoden ympäri. Rantalomalle on enää vaikea syksyllä mennä, sillä säät viilenee voi olla 20C sitä enemmän tai vähemmän. Syksyllä jaksaa paremmin tutustua uusiin kohteisiin kun ei läkähdy helteissä. Lämmitystä voi jo syksyllä tarvita tai sitten ei, riippuu kelistä ja majoituksen tasosta. Jos rankkasade yllättää vietä päivä museossa/kaupoilla/ravintolassa niin se aika ei mene hukkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


matkustelija987 kirjoitti:

eli millainen on italian hintataso ja mikä sinne on paras matkustusajankohta, onko lämmintä toukokuussa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu