työnhakusuunnitelma

työkkäriTäto

Kannattaa muistaa, ettei työhakusuunnitelmaan kirjoita mm. Työkokeilua.

Työnhakusuunnitelmaa on pakko noudattaa(kuten pohjois koreassa), joten jos sinne sinut painostetaan laittamaan sana harjoittelu tms olet orja 9eur/vkr ja samalla saatat viedä oikean työpaikan joltain!

Tämän keksi Tarja Halonen kun aikoinaan "uudisti" työttömyyslain!

Sipilä vain hyödytää orjia mm. Tutun yhtiön kautta, kokeilijasta saa yritys 1600eur! Tähän käytetään satoja miljoonia veroeuroja, joten luulisi työssäkäyvääkin kiinnostavan työttömien bisnes.

Pakolaisbisnes tosin sipilän suurempi tulonlähde hallintarekisterissä oleviin piilovirmoihin!

2

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työkkäriTäti

      Vieläpä siten, että vaikka sinilla ei olisi varaa käydä kokeilissa, työmarkkina tuki katsotaan riittävän päivittäiseen 160km matkaan ruokailuneen!!

      Varokaahan veronmaksajat, mihin veroeurojanne käytetään.. kohta sinäkin kokeilussa!

    • captcharobotti

      Nyt Tammikuussa 2017 tuli lain muutos jota mm Soini. Sipilä ja Orpo kutsui infotilaisuudessa / lehdistötilaisuudessa " aktivoinnin superloikka uudistukseksi". Tämä laki määrää työttömän osallistumaan kaikkiin aktivointi yh. muihin työllistymistä tai kuntoisuutta edistäviin palveluihin jos Te-toimisto työhakijaasikkaalle niitä tarjoaa . Enään ei siis voi kieltäytyä ilman sanktioita edellä mainituista palveluista vedoten siihen että palvelusta ei ole sovittu työnlistymissuunnitelmassa tai sen aktivointisuunnitelmassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe