Aurinkokiukaita?

Ideanikkari

Aurinkokiuas saitti näkyy olevan, mutta pikaisella silmäilyllä aurinkosana olla vain nimi. On vaan käyny monasti mielessä, että näinä omatarveaurinkosähkön aikoina voisi olla hyvä sellainen hetivalmis-tyylinen kiuas, jonka kivimassan voisi lämmittää luukun ollessa kiinni kuumemmaksi kuin nämä nykyiset muhimislämmöt, jolloin parhaassa tapauksessa pääsisi saunomaan puhtaasti aurinkosähkön voimin. Käytännössä kivipesän pitäisi olla sen verran suuri, että toimisi kertalämmitteisesti ja rakenteen kestää jatkuvaa kuumuutta ja pitää lämmöt hyvin sisällään.

Kiukaan pitäisi jotenkin saada tieto, että nyt on aurinkosähköä tarjolla ja kuinka paljon, jottei turhaan lämmittelisi ostosähköllä. Toisaalta perusmuhimislämpötilan ylläpitoon saisi käyttää ostosähköä. Ehkä helpointa olisi hoitaa tuo langattomalla härpäkkeelle, joka kiinnitettäisiin paneelien rinnalle. Voisi toimia omalla aurinkokennollaan. Eihän tuo tietenkään tietäisi paljonko paneelit tuottavat, mutta kiukaan säätöpaneelista voisi käyttäjä jollain yksinkertaisella proseduurilla kertoa saatavilla olevan tehoalueen milläkin auringonpaisteella (esimerkiksi naputtelemalla invertterin mittarista wattilukeman kyseisellä hetkellä, jolloin kiukaan säädin tsekkaa härpäkkeeltä valotehon ja kun noita riittävän monta lukemaa eri tehoilla ottaa talteen, niin säädin hanskaa jatkossa homman).

2

173

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • patentti_hakuun

      Ei siihen kannata sähköä käyttää välitystapana. Sauna pitää rakentaa avoimelle paikalle ja auringon mukaan pyörivänä. Auringon säteilyä kerättäisiin muutaman neliön suuruisilla peileillä kokoon, lopulta linssien avulla saunan kiuasseinän läpi suoraan kiukaan kivipesään. Aurinkoisen kesäpäivän iltana sauna olisikin jo kylpykunnossa. Peilien koko on laskettavissa kun tiedetään auringon säteilyteho neliölle ja haluttu lämmitysaika.

    • Sauna-Antero1111

      Noin yksinkertaisen jutun Antero Rantanen on tehnyt ainakin 50 vuotta sitten !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1526
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1052
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      947
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      368
      919
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      177
      904
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      92
      803
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      64
      613
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      612
    9. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      568
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      160
      560
    Aihe