Aurinkokiukaita?

Ideanikkari

Aurinkokiuas saitti näkyy olevan, mutta pikaisella silmäilyllä aurinkosana olla vain nimi. On vaan käyny monasti mielessä, että näinä omatarveaurinkosähkön aikoina voisi olla hyvä sellainen hetivalmis-tyylinen kiuas, jonka kivimassan voisi lämmittää luukun ollessa kiinni kuumemmaksi kuin nämä nykyiset muhimislämmöt, jolloin parhaassa tapauksessa pääsisi saunomaan puhtaasti aurinkosähkön voimin. Käytännössä kivipesän pitäisi olla sen verran suuri, että toimisi kertalämmitteisesti ja rakenteen kestää jatkuvaa kuumuutta ja pitää lämmöt hyvin sisällään.

Kiukaan pitäisi jotenkin saada tieto, että nyt on aurinkosähköä tarjolla ja kuinka paljon, jottei turhaan lämmittelisi ostosähköllä. Toisaalta perusmuhimislämpötilan ylläpitoon saisi käyttää ostosähköä. Ehkä helpointa olisi hoitaa tuo langattomalla härpäkkeelle, joka kiinnitettäisiin paneelien rinnalle. Voisi toimia omalla aurinkokennollaan. Eihän tuo tietenkään tietäisi paljonko paneelit tuottavat, mutta kiukaan säätöpaneelista voisi käyttäjä jollain yksinkertaisella proseduurilla kertoa saatavilla olevan tehoalueen milläkin auringonpaisteella (esimerkiksi naputtelemalla invertterin mittarista wattilukeman kyseisellä hetkellä, jolloin kiukaan säädin tsekkaa härpäkkeeltä valotehon ja kun noita riittävän monta lukemaa eri tehoilla ottaa talteen, niin säädin hanskaa jatkossa homman).

2

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • patentti_hakuun

      Ei siihen kannata sähköä käyttää välitystapana. Sauna pitää rakentaa avoimelle paikalle ja auringon mukaan pyörivänä. Auringon säteilyä kerättäisiin muutaman neliön suuruisilla peileillä kokoon, lopulta linssien avulla saunan kiuasseinän läpi suoraan kiukaan kivipesään. Aurinkoisen kesäpäivän iltana sauna olisikin jo kylpykunnossa. Peilien koko on laskettavissa kun tiedetään auringon säteilyteho neliölle ja haluttu lämmitysaika.

    • Sauna-Antero1111

      Noin yksinkertaisen jutun Antero Rantanen on tehnyt ainakin 50 vuotta sitten !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      106
      2679
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      117
      2031
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      69
      1596
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      28
      1294
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      25
      1149
    6. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      96
      1054
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      53
      1052
    8. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      85
      1044
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      127
      1032
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      363
      970
    Aihe