Kertokaa nyt joku hyvä ja edullinen kaupunki euroopassa mihin kannattaa lähteä lomalle?? Shoppailu mahdollisuudet on pääasiassa tärkeintä tällä reissulla.
edullinen kaupunkiloma kohde
6
426
Vastaukset
- KunKysyit
Krakova. Jo Galerian ja Factoryn läpikäyminen aiheuttaa shoppailijalle melkoisen ähkyn ja myös yöelämä on uskomaton. Oletan, että kuulut nuorempiin ikäluokkiin.
- Perzatar
Krakova, Varsova, Budapest ja Praha ovat halpoja ja hyvät ostosmahdollisuudet. Norski lentää kahteen viimeiseen joten halpoja lentoja. Huom. Checz airlines lentää Prahaan ja saa myös halvalla lentoja.
- Käynyt
Keski-Euroopan maiden kakkoskaupungit ovat edullisempia kuin pääkaupungit. Esimerkiksi Tšekissä Brno on edullisempi kuin Praha.
Suosittelen Brnota joulukuussa, kun joulutorit ovat auki. Siellä on vähemmän turistihömppää ja torit on suunnattu enemmän paikallisille kuin Prahassa.
Jos tarkoitus on tehdä vaateostoksia, niin Italia ja Ranska ovat parempia kohteita. Kenkiä saa Italian lisäksi Puolasta ja Tšekistä.
Kauppojen aukiolo kannattaa tarkastaa ennakkoon. Esimerkiksi Pariisissa vain turistiliikkeet ovat auki sunnuntaisin.
- eu01
Ja jos lennotkin haluaisit saada edullisesti, niin suosittelen Gdansk (Wizzairin lennot Turusta). Keskellä kesää saattaa tämäkin paikka olla melko kallis majoituksen osalta, joten eräs yhtä mukava paikka Puolassa on Torun ja sen vanha keskusta (turisteja silti vähemmän ja hinnat edullisia). Sinne Gdanskista pääsee junalla tai Polski Bussilla (polskibus.com on onnibussin sisaryhtiö, matkan kesto kaksi tuntia). Katso myös http://www.visittorun.pl/
- tan.nekin
Pietari. Paljon kirppareita,monen tasoisia.Perinteinen GostinnyiDvor-ostari keskellä kaupunkia.
Monikertaviisumin (hinta noin130e)hankinta kestää n.6viikkoa.Junalla on kätevä käydä - schiperia
tirana on miellytttävä kaupunki ja komistuu koko ajan ..lisäksi loisava seafood tarjonta ja vielä eritttäin edullinenkin...Blokussa kivoja kapakoita ja nättejä tyttöjä,,ja huom Albania ei ole muslimimaa....vaikka jotkut hisoriankirjat niin väittävätkin..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512264Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251068Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82982Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54883- 68873
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me126853Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22763Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759