Lähinäkö kateissa macula pucker- leikkauksen jälke

Epäonnistunutleikkaus

Kävin puolisen vuotta sitten julkisella puolella macula pucker-leikkauksessa. Samalla leikattiin alkava kaihi.
Itse leikkaus ja siitä toipuminen sujui hyvin, ja kaukonäkö parani jonkin verran. Sen sijaan lähinäkö sumeni enkä näe leikatulla silmällä enää lukea ilman laseja. Minulla on siis sekä ikä-että likinäköä, mutta olen nähnyt lähelle ilman laseja erinomaisen hyvin, ja näin toivoin jatkossakin olevan.

Mistään tällaisesta ei ollut leikkausta ennen puhetta, ja jos olisin ymmärtänyt lähinäön sumentumisen olevan mahdollista, en olisi mennyt leikkaukseen lainkaan. Leikkaavan lääkärin mielestä miinusten väheneminen kompensoi ikänäköä.
Nyt olen menossa konsultointiin, jossa katsotaan olisiko Sulcoflex-linssistä apua niin että saisin lähinäköni takaisin. Tosi ristiriitaisin tuntein olen. Onko muilla tällaista kokemusta ja onko uusi leikkaus parantanut silmän näkökykyä vai entisestään heikentänyt?

9

15904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ryppykalvo

      Itselläni todettiin tuo ryppykalvo äskettäin. Ei mitään tietoa asiasta, nyt googlettanut. Miten sinulla todettiin? Saitko heti diagnoosin jälkeen leikkauspäätöksen? Minulla lukee että alkava ja seurataan.
      Oliko leikkaus kamala kokemus?

    • Kevätkerttu

      Helou. Kommentoin tuoreeltaan leikkaukseen, kun itseltäni tänä aamuna operoitiin. Leikkausta el kannata jännittää. Meni hyvin ja oli jopa mielenkiintoinen, itse kun näin koko ajan mitä tapahtuu silmän sisällä. Nyt tuppo silmän päällä, kun puudutus vielä vaikuttaa ja silmä ei menis kiinni ja senkin takia, että näkö on silmässä huono ja vääristynyt ja helpompi toimia yhdellä silmällä. Kaasua ei silmään leikkauksen yhteydessä ainakaan minulle, tai muillekaan samassa operaatiossa tänä aamuna olleille, laitettu, eli mitään asentohoitoa ei tarvitse onneksi noudattaa.

    • Kevätkerttu

      Ja vielä jatkoa, että itsellä tilannetta seurattiin muutama vuos. Ikää 47.

    • ryppykalvo

      Kuinka huonoksi näkö meni ennenkuin leikattiin? Minulle sanottiin että vuosittain käytävä kontrollissa silmälääkärillä ja leikataan vasta sitten kun ei näkö lähes kadonnut.

    • Anonyymi

      Hei, minut leikattiin 6 viikkoa sitten. Näkö tuntuu välillä olevan tarkka, nyt on muutaman päivänä ollut huonompi. Kuinka kauan sinulla meni siihen, että näkö tarkentui kauas? Leikkauksessa vaihdettiin yksiteholinssi, jonka pitäisi korjata -5 likinäköä. Sillä ei näekään lähelle, kuten ennen näin ilman laseja.

    • Anonyymi

      Sama juttu minulla, lokakuun 2021 lopussa leikkattiin. Näkö oli jo parempi ja nyt taas epätarkempi. Epäilen tarkentuuko kauas koskaan enää. Lähinäkö meni kuten sinulla.

    • Silmälääkäri sanoi minulle, että leikkaus ei paranna näköä, vaan pysäyttää taudin etenemisen.

      • Anonyymi

        Ja höpöhöpö,tottakai näkö paranee leikkauksen jälkeen,vie vaan vähän aikaa.Itsellä leikattiin kalvo 9.9-24 ja nyt 11.11-24 huomasin että kirjaimet ei enää mutkittele,aivan mahtavaa työtä Kiitos Tays.


    • Anonyymi

      Minkälaisia vaivoja on ryppykalvon leikkauksen jälkeen?
      Minulla on nyt viikko leikkauksen jälkeen kuin vettä silmässä.eli musta kohta joka liikkuu
      kui vesi silmässä kun päätä heiluttaa ,muuten näkö on hyvä silmässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      40
      2797
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2591
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2564
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      96
      2114
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      40
      1971
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      313
      1752
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1526
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1388
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1158
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1133
    Aihe