Maan hallituksen pitäisi selvittää eduskunnassa mitenkä rikostausta vaikuttaa työttömällä työpaikan saantiin. työttömyysturva pitää lakkauttaa kokonaan työnantajalla pitää olla oikeus selvittää työttömien taustat työsuhteen solmimiseen. Useamalta työttömältä työmarkkinatuki loppuu ensi vuoden alusta ja siirtyvät toimeentulotuelle. Työttömyysturvaa pitää olla tiukennus jos työttömältä löytyy rekistereistä rikostaustaa Te-toimistolla olisi oikeus tutkia työttömän rikosrekisteri tästä tulisi valtiolle säästöjä työttömyysturvasta. Työttömien rikokset ovat petokset myymälävarkaudet, omaisuuden varastaminen päihdeiden käyttäminen myös vähäiset rike- ja päiväsakot olisi esteenä työn saamiseen esim valoitta ajo polkupyörällä
Työttömien rikostaustat selvitettävä
ettaasdert
8113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Myös virkanillkkien virkarikokset tulisi tutkia ja virkavastuu pitää saada toimimaan oikeasti tai jossain vaiheessa saattaa tulla yksityisiä tahoja rankaisemaan noista virkarikoksista. Sitten rangaistukset ovat sellaisia joita rikoslaki ei tunne.
On tulossa talvi ja pimeät aamut ja illat sekä liukkaat kadut, voi tulla tilastopiikki virkanilkkien työmatkoilla sattuviin tapaturmiin.
Kuka hiton lösöpöksy oikeasti tommosia huutelee edes leikillään. Säälittävä PELLE !
Nahkaliveiltä voi pyytää apua jos virastoissa asiointi ei toimi ja kun virkanilkit ryhtyvät laittomiin tekoihin. Siis nahkaliiveissä on rehellisiä ja laillisia asioidoen hoitajia. Toki palvelut maksavat heilläkin.
No nyt jees ja kyllä, ihan ensimmäisenä lommikorvat tatuoidut lihapäät lähtee sossun rahoja perimään ja virastoon asioimaan. Varmaan linkität numeromies tähän alle (ole hyvä vaan) ennakkotapaukset, miten perintäkulut pitää saada kuluiksi fattan rahaan ? Go for it !
Ihanaa, kannattaa siis hankkia rikosrekisteri, niin voi elää loppuelämä rauhassa toimeentulotuella.
Kuka kaipaa jotain 550€/kk työttömysrahaa, kun se ei kuitenkaan riitä edes vuokraan ja joka tapauksessa joutuu hakemaan myös asumistukea ja toimeentulotukea.
Parempi pysytellä kokonaan toimeentulotuella.
Senkus tutkivat. Ei ole rikosrekisteriä. t. pitkäaikaistyötön sitten 2012.
Tämä voisi myöskin toimia todisteena sille, että ei ole tarvetta lähettää mihinkään elämänhallintaan viittaaviin hömpötyksiin tai työkokeiluihin, vaan ainoat osoitukset voisivat olla oikeita palkkatöitä. Tähän olisinkin erittäin tyytyväinen.
"Ihanaa, kannattaa siis hankkia rikosrekisteri, niin voi elää loppuelämä rauhassa toimeentulotuella."
Tuota olen pohdiskellut ihan oikeasti ja siitä pitäisi tehdä puolueeton tutkimustässä asetelmassa: "Onko rikostaustaisia toimeentulotulotuen hakijoina ns. normaaliväestöä tilastollisesti merkitsevällä tavalla enemmän?".
Toisaalta tämä tutkimus olisi hyvä tehdä myös nuorille eläkeläisille: "Onko rikostaustaisia nuoria eläkeläisiä tilastollisesti merkitsevällä tavalla enemmän eläkeläisinä verrattuna kaikkiin nuoriin?"
Kas siinä jo gradun aihe jollekin. Tämä jälkimmäinen kysynys tuli mieleeni siitä, kun takavuosina lehdessä oli rikosuutinen: "23- ja 27-vuotiaat eläkeläismiehet potkivat 59-vuotiaan työmiehen kuoliaaksi."