Pöytäkone pelaamiseen

Suositelkaas

31

596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jalaa1x

      Ei yksikään. Mikäli pelikonetta olet hankkimassa kasauta kone jossain tietokoneliikkeessä. Saat paljon paremman kokoonpanon.

      • Suositelkaas

        Ok, saakos jostain valmiiksi kasattua pöytäkonetta, kun en tajua noista kasauksista mitään :D


    • jimmsiltähyvät

      Jimmsiltä on minulla ainakin ollut hyvää kokemusta.

      https://www.jimms.fi/fi/Product/List/000-0WH/tietokoneet--jimm-s-pelikoneet

      Tuolta joku omaan budjettiisi sopiva kone.

      Tietenkin itse kasaamalla saa halvemmalla, tai ulkomailta tilaamalla, mutta jos ei siihen halua ruveta, niin Jimm's on oiva vaihtoehto. Ei ainakaan omassa koneessa ollut pahemmin kompromissia ja on hyvä ja hiljainen tehokas kone.

    • Bersel

      Suomesta Jimm's, systemastore tai tietokonekauppa

      Prosessoriksi vähintään i5 (~3.5Ghz tai parempi) tai AMD Ryzen 6-core, muistia vähintään 8Gb, levyksi 250Gt tai suurempi SSD ja näytönohjaimeksi vähintään nvidia 1060 tai AMD RX 480.

    • jalaa1x

      Millaisella budjetilla olet liikkeellä? Tarvitsetko näyttöä?

      • Bersel

        Tietokonetta ostaessa _pitäisi_ toimia niin päin, että ensin selvittää millainen koneen pitää vähintään olla, jotta se vastaa omia käyttötarpeita. Sitten katsoa paljonko sellainen maksaa ja jos rahat ei riitä, pitää odottaa ja säästää niin kauan että rahat riittää. Ei ole mitään järkeä ostaa sellaista konetta, joka "mahtuu budjettiin", mutta joka on käyttötarkoitukseensa aivan susi. Sen toki voi tehdä, että jos rahat ei riitä uuteen, ostaa käytetyn, mutta silloin olisi hyvä olla apuna joku joka tietää jotain osista.

        Liian usein törmää siihen, että ostetaan kone mahdollisimman halvalla ja sitten kirotaan kun se on hidas, huono, ei vastaa tarpeita, mutta ei alunperinkin huonosta koneesta saa kyllä mitään käytettynäkään, joten rahat meni kankkulan kaivoon.


      • Suositelkaas

        Noh, pöytäkoneen hinta max 1500€ ja lisähintaan joku sopiva näyttö.


      • Suositelkaas

        Sellanen näyttö mikä ei rasita silmiä ja voisi säätää näytön korkeutta.


    • Suositelkaas
      • Suositelkaas

        Hinta johonkin max 1500€ asti ja joku sopiva näyttö.


      • Suositelkaas
        Suositelkaas kirjoitti:

        Hinta johonkin max 1500€ asti ja joku sopiva näyttö.

        Siis se näytön hinta ei sisälly tuohon.


      • Bersel

        i7-K, nvidia 1070, ~500gb ssd tai pcie -levy Asusin tai MSI:n Z-sarjan emolevy, 16gb muistia jos mahtuu hintaan.


      • Suositelkaas

        Siis käskenkö mä kasamaan tollasen tuolla tietokonekauppa.fissä?


      • Suositelkaas
        Bersel kirjoitti:

        i7-K, nvidia 1070, ~500gb ssd tai pcie -levy Asusin tai MSI:n Z-sarjan emolevy, 16gb muistia jos mahtuu hintaan.

        Täältä meinasin tilata:

        https://tietokonekauppa.fi/


      • Suositelkaas

        Tai no kyllähän jimms.fi:stä vois sittenkin tilata.


      • Suositelkaas
        Bersel kirjoitti:

        i7-K, nvidia 1070, ~500gb ssd tai pcie -levy Asusin tai MSI:n Z-sarjan emolevy, 16gb muistia jos mahtuu hintaan.

        Linkkaisitko tähän nuo osat tuolta jimms.fi, kun en löydä kaikkia:

        Ilmeisesti ainakin tämä on tuo i7-K?

        https://www.jimms.fi/fi/Product/Show/126316/bx80677i77700k/intel-kaby-lake-i7-7700k-lga1151-4_2ghz-8mb-boxed

        Ja mahtuuko nuo osat millaiseen laatikkoon? Mahtuuko kaikkiin mitä tuolla jimms.fi myydään?

        Pelinäyttö vielä pitäis olla sellanen mikä ei rasita silmiä ja saa säädettyä korkeutta ja internet käyttöön myös hyvä.

        Joo oon tyhmä :DD


      • svcsdvs

        Ehkä parhaasta päästä tämän kaupan / hintahaarukan mukaan (max. 1500€)

        https://tietokonekauppa.fi/products/1377097/Tietokoneet_ja_tarvikkeet/Poytatietokoneet/Pelitietokoneet/Core_i5_6600K_16GB_DDR4_240GB_SSD_DVD_RW_GTX_1070_Windows_10/TK_Kone_Flaretower_Intel_GX

        Ennen ostoa kannattaa vielä varmistaa, että millaisen paska lankun päällä nämä muut peruskomponentit makaa. Eikä kannata oikein muita tiirailla kuin Asus tai MSI:n malleja (yleensä laadukkampi emolevy, keskitason malleista ylöspäin).

        Verkiksestä halvemmalla ja parempi valmis kokoonpano, ehkä?

        https://www.verkkokauppa.com/fi/product/32145/jgvrx/ASUS-G11CD-tietokone-Win-10

        500W virtalähde pistää kuitenkin silmään, mutta kaipa se max. rasituksessa riittää jos ei ylikellottele.


      • Suositelkaas

        Tai no siis lähinnä pelaan esim. Metal gear solid 1, resident evil 1 ja sitten internet käyttöön. Eli tarviiko noihin ihan tehokas kone ollakkaan?

        https://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/6276c/Pelikayttoon
        Onko noissa valmiissa pelikoneissa hyviä.

        Ja mikä pelinäyttö olisi hyvä? Ei rasita silmiä. Jos on sellaisia.


      • Suositelkaas

        Ja noissakin windows 10 eli toimiiko nuo vanhimmat pelit sillä?


      • jalaa1x
        Suositelkaas kirjoitti:

        Ja noissakin windows 10 eli toimiiko nuo vanhimmat pelit sillä?

        Vanhoilla peleillä on ongelmia ihan jo Win 7/8 -koneissakin. Joku päivitys poisti tuen vanhoilta Safedisc ja Safedisc V.2 kopiosuojauksilta. Eli pelin voi asentaa, mutta se ei enää käynnisty. Itsellä yksi tällainen peli on Medal Of Honor Allied Assault.


      • voi_luoja

      • Suositelkaas
        voi_luoja kirjoitti:

        Tämä riittää sinulle oikein mainiosti - https://www.verkkokauppa.com/fi/product/7737/jhrxt/Raspberry-Pi-3-model-B-aloituspakkaus

        Hei! Eli tuo on sellainen jolnka avulla voi pelata vanhoja pelejä? Pitäisi olla vielä joku hyvä ja halpa läppäri, kun tuo dell läppäri alkaa olemaan tiensä päässä ja ei viitsi tuolla toisella läppärillä pelata. Eli toinen kannettava tuohon pelaamiseen. Ehdottakaapa :)


      • Suositelkaas

        Tai miten tuo toimiikaan... Huoh :D


      • Suositelkaas

      • Suositelkaas

      • PSX_emulaattori
        Suositelkaas kirjoitti:

        Tai miten tuo toimiikaan... Huoh :D

        Youtubesta selviää.


    • Avaajalle: Pelikäyttöön pääosin kannattaa tarkistaa vain että on esim. GTX 1060 tai vielä parempi GTX 1070.
      Prosessorilla ei ole niin paljon väliä ja i5 ja Ryzenit toimivat hyvin ilman että rajoittavat performanssia suurimmalla osalla moderneja pelejä ja voit pelata moderneja pelejäkin täysillä tai lähes täysillä asetuksilla 1080p (ja VR myös toimii).

      Toinen asia mitä kannattaa tarkistaa on josko siinä on tarpeeksi suuri SSD että Windows ja osa peleistä voi olla asennettuina siinä.

      Vanhempien pelien pelaaminen tosin saattaa olla hankalampi juttu enkä osaa sanoa juuri niistä peleistä mitä olet maininnut ketjun aikana valitettavasti

      • Suositelkaas

        Toimi ainakin dell läppärissä, jossa oli muistaakseni windows 7 nuo re1 ja mgs 1 pelit.


      • Suositelkaas kirjoitti:

        Toimi ainakin dell läppärissä, jossa oli muistaakseni windows 7 nuo re1 ja mgs 1 pelit.

        Windows 10 on huomattavan erilainen kuin Windows 7 tosin. Mutta uskoisin että ihan pahimmassa tapauksessa voit pahimmassa tapauksessa asentaa vanhemman käyttiksen (tai vain perushalvan vanhemman koneen jolla voit pelata näitä pelejä)


      • Suositelkaas

        Ok :)


      • halpisläppäri_riittää

        Resident Evil (1996 peli) ja mgs (1998) toimivat kumpikin kympissä ongelmitta. Lisäksi ne eivät vaadi tehokasta laitteistoa, kaikkein halvinkin kaupasta löytyvä win10 läppäri riittää pyörittämään niitä maksimiasetuksilla 60fps.

        Youtubesta löytyy how to run -videoita, joissa näytetään miten pelit saa kympissä toimimaan. Lähinnä pitää asentaa vanha vc kirjasto ja dx runtime joka sisältää kaikki vanhatkin DirectX:n versiot.
        Resident Evil https://www.youtube.com/watch?v=9LqCil2tJFs
        Metal Gear Solid https://www.youtube.com/watch?v=VQTH2bhSkeQ


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      76
      3418
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3137
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3012
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2671
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2182
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1739
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1707
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1705
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1689
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1628
    Aihe