Maanrakennustöiden kokonaishinta

Pihlajasilmä

Moikka,

Olemme rakentamassa avaimet käteen - talopakettia, johon sisältyy myös perustukset. Kyselisin miten paljon rahaa menee maanrakennukseen?

Tontti sijaitsee Varsinais-Suomessa pienessä kunnassa, metsätontti jossa moreenipohja, ei siis paalutuksen tarvetta. Noin 10-20 puun kaataminen, tällä hetkellä noin 3m nousu talon paikalle, tien osuus ehkä 20m. Autotalli 50m2 ja talo 100m2 kummallekin soraa ja perushiekkaa tuo tieosuus. Ei pihatöitä sen enempää.

Olisko jollakin antaa kokemuksia?

9

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tampereella_tehtynä

      Meillä meni vähän vajaa 30 000€ töihin ennen perustuksia. Sisältää siis salaojat, sadevesiputket, hulesäiliön ym. asennettuna. 500m2 moreenihiekkatontti.

    • NickNailer

      Vaikea se tuosta on laskea. Kaivinkonetunti maksaa noin 100 € koneen koosta riippuen. 0-32 sora maksaa noin 28 € per kuutio, salaojasora ainakin saman verran. Tuohon menee pari rullaa suodatinkangasta à 200 per rulla. Kivituhkaa päälle 30 € kuutio. Puiden kaato riippuu siitä, miten se on tehtävä. Jos on tilaa, niin ei paljon maksa. Kantojen yms. kaatopaikkamaksuista en osaa sanoa muuta kuin, että Etelä-Suomessa sikakallista.

      Jos ei tee itse, niin ainakin 20.000 tuollaiseen pitää varata.

      • nikinyhtälöeitoimi

        niki niki. Ei se ole yhtään vaikea laskea. Sinulle yhtälö tietysti tuottaa hankaluuksia.


    • Itsekin_rakentanut

      Aika pitkälti riippuu siitä paljonko joudutte ajattamaan maata pois. Tuossa maksaa se poisajettavan maan kaivaminen ja kuormaus (kaivinkonetunnit), poisajo (kuorma-autokyyti) ja -huonolla tuurilla- jätemaamaksut maankaatopaikalle,. Ja jos kyse on savensekaisesta hiesusta, humuksesta tai muusta ei-kantavasta maasta (savi, lieju, turve, kannot, risut, yms) niin tämä onkin näistä se kaikkein kallein.

      Jos löydätte jonkun joka ottaa maata vastaan maksutta niin hyödyntäkää ihmeessä vaikka joutuisitte maksamaan itse noi kuljetukset. Jos vaikkapa joku lähiseudun moottorirata tai ampumarata tarvitsee jätemaata meluvallien rakentamiseen niin se on kuin lottovoitto.

      Muuten, jos suinkin mahdollista niin teettäkää pihamuotoilut samalla kuin perustukset. Ei siinä montaa lisätuntia kaivonkoneella mene mutta saatatte selvitä muutama maakuorma vähemmällä ja onpahan sitten piha hieman pidemmällä projektia ajatellen. Toki tämä vaatii että teillä täytyy olla pihasuunnitelma valmiina jo tuossa vaiheessa.

      • NickNailer

        Jos on muuta kuin silttiä tai savea, niin maapörssin kautta saattaa tarjota ilmaiseksi www.maaporssi.fi .

        Multa, murske ja hiekka löytävät ottajia, kivillä on joskus kysyntää, mutta muiden kanssa on ongelmissa.

        Hyvä naapuri on kultaakin kalliimpi. Varsinkin sellainen, joka antaa läjittää pintamaata pellolleen. Ei tarvitse multaa ostaa pihantekoon, jos on läjittänyt.

        Yksi pieni muistutus: ei pidä tehdä pihaa valmiiksi. Ei ainakaan laittaa multaa. Työmaa menee "kuralle".


      • Kuraniki

        niki niki ota asioista selvää. Viestisi ovat silkkaa kuraa.


    • ReinoRakentaja

      Meillä maanrakennusfirma tekee kokonaisurakkana suunnilleen samankaltaisen tontin/ projektin 25 000. Tähän sisältyy kaikki työt, tarvikkeet yms.

    • Pihlajasilmä

      Kiitos vastauksista!

      Tällä hetkellä olemme budjetoineet maanrakennukseen noin 35 000€ sisältäen jo lvi ja salaojat. Täytyy pyytää tarjouksia paikallisilta firmoilta. Pihasuunnitelman teemme jo rakennusluvan haku vaiheessa, tosin tontti on aluksi tarkoitus jättää metsäksi.

    • Itsekin_rakentanut

      Niin pihanteolla en siis tarkoittanut kaikkia kukkapenkkejä vaan jonkinlaista tontin perusmuotoilua ja sekin on syytä jättää niin kauas itse talosta ettei hienoainesta pääse valumaan perustussepelien sekaan. Ja sepeliä käyttäen voit tehdä muotoiluja jo aiemmin, sitten vain laitat myöhemmin suodatinkankaan päälle ja hienomman maan vasta sen päälle. Toki tontin viimeistelyn voi tehdä vasta kun perustukset ovat pystyssä ja sisä- ulkotäytöt on tehty.

      Muista laittaa riittävästi sadevesiputkia ja sähköille yms valmiiksi narutettuja alimenoputkia jotta tonttia ei tarvitse avata ihan heti uudestaan. Usein pihavalaisimen tarve huomataan liian myöhään ja on aika sääli avata hienosto muotoiltu, istutettu ja pahimmassa tapauksessa osin jo kivettykin pinta vain yksittäisen maakaapelin laiton vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3027
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2991
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2377
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1873
    5. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      1763
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1729
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      78
      1294
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1260
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe