Varo hirviä teillä ja turuilla

7128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hän oli siis vähintään toinen vakavaan hirvikolariin joutunut "tangokuningas", Sauli Lehtonen kuoli aikanaan hirvikolarissa Helsinki- Porvoo- moottoritiellä!

Äänestä
  • kts. Ruskan hehkua, onnettomuudessa oli mukana myös tangokuningas Teijo!

    Äänestä

  • sauffor kirjoitti:

    kts. Ruskan hehkua, onnettomuudessa oli mukana myös tangokuningas Teijo!

    Anteeksi, mutta mitä sekoilet? Siis tässä samassa onnettomuudessako?

    1Äänestä

  • Hirveävaro kirjoitti:

    Anteeksi, mutta mitä sekoilet? Siis tässä samassa onnettomuudessako?

    Matka sai ikävän käänteen. Oltiin tulossa Lontoo-Pori-Koti ja jouduttiin auto-onnettomuuteen, hirvikolariin tossa klo 05 aikaan. Voidaan Teijon ja kuljettajan kanssa hyvin, auto meni lunastukseen. Auto sinkos kaiteen päälle mut pelasti rotkoon suistumiselta meidät just ja just. Enkeleitä oli matkassa 🙏🏻 Kiitos pelastuslaitos, taxi ja hinauspalvelu nopeasta toiminnasta ja avusta. Ollaan turvassa.!

    1Äänestä

300 km pimeää, osin märkää ja vastaantulevien valoissa kiiltävää asfalttia. Nopeus suurimmalta osalta satasta ja loppuosa matkasta, runsaat 100 km, motaria. Muutaman kerran vauhdissa juolahti mieloseen mitä tapahtuisi jos hirvi nyt hyppäisi eteen. Onneksi valojen virta oli sitä luokkaa sunnuntai-illan paluuliikenteessä että ehkä se hirvikin pysyy tieltä poissa.

Matkan viimeiset kilometrit ison valaistun rekan peesissä, pimeällä aika turvallinen paikka. Vuosia sitten ajoin Kuopiosta Kuhmoon myös ison rekka-auton perässä kun se tuntui turvalliselta vaihtoehdolta tuiki tuntemattomalla taipaleella.

1Äänestä

Minulla oli läheltäpititilanne Liljendalissa. Oikealta puolen tietä tielle tuli 3 hirveä. Väistin vastaantulijoiden puolelle. Onneksi Vt-6 oli silloin illalla jo hiljainen.

1Äänestä

Nyt on vuoden vaarallisin hirvieläinkausi pitkien aamu- ja iltahaämärien aikoina. Nyt on tehty aloite ja päätöskin että hirviä ja peuraeläimiä metsästetään rajummin kuin aikaisempina vuosina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sauffor kirjoitti:

https://www.mtv.fi/viihde/musiikki/artikkeli/tangokuningas-aki-samuli-hengenvaarallisessa-hirvikolarissa-auto-sinkosi-kaiteen-paalle/6600446#gs.JrXsyZ8

Hirvet ovat liikekannalla tähän aikaan vuodesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu