Sairaanhoitopiirin asiakasmaksujen korotus

Joanna1965

Janakkalan kunnanjohtaja esittää kunnanhallitukselle 2.10.2017 seuraavaa:

​Kunnanjohtaja: Kunnanhallitus päättää
​1. ohjeistaa kunnan kuntayhtymäedustajia toimimaan Kanta-Hämeen sairaanhoitopiirin hallituksessa ja valtuustossa kunnan edun mukaisesti niin, että sairaanhoitopiirin asiakasmaksut korotetaan 1.1.2018 alkaen asetuksen sallimaan enimmäisrajaan ja niin, että sairaanhoitopiirin kuntamaksut vuosille 2018 ja 2019 eivät nouse vuoden 2017 tasosta
​2. todeta lausuntonaan Kanta-Hämeen sairaanhoitopiirille, että asiakasmaksut tulee korottaa asiakasmaksuasetuksen mukaiseen enimmäisrajaan. Talouden tasapainottamisohjelmaa on maakuntauudistuksesta johtuen tarkoituksenmukaista jatkaa vuoden 2019 loppuun, kuitenkin niin, että kuntamaksuja ei koroteta vuodelle 2018 eikä vuodelle 2019.

Toivottavasti meillä on suoraselkäiset kunnanvaltuutetut jotka eivät suostu kuorimaan köyhän kuntalaisen loppuakin selkänahkaa. Nämä korotukset iskisivät suoraan köyhimpien kuntalaisten talouteen syösten sen lopullisesti raiteiltaan...tai sitten jopa elintärkeistä hoitokäynneistä joutuu luopumaan.

3

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gerger

      Homman takana taitaa olla se että Hämeenlinna yrittää taas vetää sairaanhoitopiiriä mahdollisimman velalliseksi kun sen oma konserniyhtiöt mukaan ottava talous on aivan kuralla.
      Sitten ensimmäinen kommentoija ei tiedä kunnan terveyspalveluiden maksukatosta mitään joten hän puhuu asioista värilliset lasit silmillään. Kokouksen jälkeen nähdää lasien väri.

    • Ettäsillee

      Joillakin tuntuu olevan kaikenkattava työterveyshuolto kun ei huolta kaikkein vähäosaisimmista joille 691 euroakin on liikaa kera lääkkeiden omavastuuosuuden.
      Ja eipä se Hämeenlinna ja Janakkala yritä sairaanhoitopiiriä tällä esityksellään velallistaa vaan hankkia rahat asiakasmaksujen korotuksina. Sairaanhoitopiirin veloistahan ovat kunnat loppuviimeiseksi vastuussa.

    • Joanna1965

      Kh 2.10.2017 päätös täydellinen floppi. Eipä ollut selkärankaa kh:lla ajatella yksittäisten kuntalaisten talouden tasapainotusta.
      Päätökseksi tuli: Talouden tasapainottamisohjelmaa on maakuntauudistuksesta johtuen tarkoituksenmukaista jatkaa vuoden 2019 loppuun, kuitenkin niin, että kuntamaksuja ei koroteta vuodelle 2018 eikä vuodelle 2019.
      En ihmettele jos väkiluku ei nouse kun vain korotellaan maksuja ja veroja.
      Kuntalaisista voisi kilpailla juurikin esim. Asiakasmaksujen poistolla ja kunnallisveron alennuksella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3869
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3485
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      77
      3320
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2628
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      114
      1522
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1496
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1104
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1066
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1006
    Aihe