Koettavaa ja ihmeteltävää

Kiirakkkk

Mitä koettavaa ja nähtävää Khao Lakissa on? Pieni paniikki päällä kun lukee ettei siellä ole mitään. Emme kaipaa mitää juhlimista, iltaisin hyvää ruokaa ja muutama olut ja drinkki. Päivisin aurinkoa ja iltapäivisin tutustumista khao lakiin :)

3

864

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HdChiangMai
    • Khao lak voi tuntua helpostikin siltä että se on vain rantaa, kilometrin pätkä valtatietä ja markkinat.

      Mulla on ollut mahdollisuus *muutaman* kerran käydä khao lakissa ja aina löytyy uutta, missä voisi käydä. Joissakin paikoissa tulee käytyä joka reissulla. Esim. chontikassa syömässä.

      Aktiviteettejä khao lakissa on ainakin: golf, minigolf, luontopolut, patikointireitit, melonta, surffaus, ja surffauskoulu, ratsastus, karjavankkuriajelut, bambulautta safarit, ammunta, maastopyöräily, mönkkärisafari, kalastus, sukellus...

      Näitä virallisia nähtävyyksiä lienee ainakin: Poliisivene, tsunamimuseo, tsunamimuistomerkki nam khemissä, vesiputoukset, kilpparien tutkimuslaitos, orkidea- ja perhospuisto, batiikki,ja muut käsityöpajat, (mm, veneenrakennus), puutarha, Ban nam sai, mangorvemetsä, little sand beach, temppelit ja kappelit, luostarikoulu...

      Vähän etäämpänä mm. Kapong. Sieltä löytyy kyllä katseltavaa ja koettavaa, esim. kuumat lähteet, ja huikeat maisemat. Googlella voi tutustua kuvien kera.

      Suklaa tehdaskin löytyy takua pa:sta. Siellä myös on ainakin kaivosmuseo ja vanhakaupunki 1700luvulta. Sinne kannattaa mennä ehkä sunnuntaina markkinoiden aikaan.

      Thai Mueang: siellä löytyy mm. lambi vesiputous, spring kuumat lähteet, kilppariranta, kansallispuisto( petttymys), useita temppeleitä. Tykkään sen kaupungin tunnelmasta.

      Ajellessa naapurikaupunkeihin, tykkään pysähtyä puutarhamyymälöissä. Niissä kun on hauskoja koriste-esineitä. isoja dinoja. Ihmispatsaita, joista voisi saada rasistisyytteen suomessa.

      Muutenkin aikaa varatessa, ja poiketessa pääväyliltä, löytää huikeita paikkoja.
      Usein niistä myös löytyy joku tila, kauppa, baari tms, jonne on mukava pistäytyä. Thaikut ovat varsin ystävällistä ja vieraanvaraista porukkaa.

      Vaikka Khao lakissa on hienot rannat ja merelle komeat maisemat, niin itseäni kiehtoo miltei enemmän khao lakin vuoret. Aamusumu kun on hälvenemässä vuorilta, siinä on jotain maagista.

      Ohjelmia khao lakissa on ainakin: moo moo cabaret, thainyrkkeily, tanssiesitykset lam kaenin eteläpuolella. Joissakin hotelleissakin on usein ohjelmaa.

      Useissa ravintoloissa on elävää musiikkia. Rauhallisista, vauhdikkaaseen. Usein varsin taitavia kavereita. Joskin turistibaareissa, joskus mennään aika kevyinperustein.

      Itse tykkään baareista joissa soitetaan thaibilemusiikkia Thaimaalaisille.

      Jos kunto ja uskallus riittää, niin voi kiivetä khao lakin huipulle. Sinne pääsee lam kaenin puoleista rinnettä. Khao lakin puolella on puomi.

    • Lisäisin tohon listaan vielä, Labyrintin, joka löytyy minigolfin vierestä.
      Khao lakista löytyy myös jonkinmoinen kiipeilyrata. Vähän bangla onista (khao lakin keskustasta) phuketin suuntaan. Elephant bar lukee paikassa, jos oikein muistan.
      Monet saattavat muistaa sen aution talon, petkhasem roadin varrelta,, niin siinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      65
      5103
    2. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      9
      4937
    3. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      45
      3846
    4. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      19
      3502
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      34
      3388
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      45
      3252
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      41
      3163
    8. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      52
      2849
    9. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      2575
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2319
    Aihe