Koettavaa ja ihmeteltävää

Kiirakkkk

Mitä koettavaa ja nähtävää Khao Lakissa on? Pieni paniikki päällä kun lukee ettei siellä ole mitään. Emme kaipaa mitää juhlimista, iltaisin hyvää ruokaa ja muutama olut ja drinkki. Päivisin aurinkoa ja iltapäivisin tutustumista khao lakiin :)

3

866

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HdChiangMai
    • Khao lak voi tuntua helpostikin siltä että se on vain rantaa, kilometrin pätkä valtatietä ja markkinat.

      Mulla on ollut mahdollisuus *muutaman* kerran käydä khao lakissa ja aina löytyy uutta, missä voisi käydä. Joissakin paikoissa tulee käytyä joka reissulla. Esim. chontikassa syömässä.

      Aktiviteettejä khao lakissa on ainakin: golf, minigolf, luontopolut, patikointireitit, melonta, surffaus, ja surffauskoulu, ratsastus, karjavankkuriajelut, bambulautta safarit, ammunta, maastopyöräily, mönkkärisafari, kalastus, sukellus...

      Näitä virallisia nähtävyyksiä lienee ainakin: Poliisivene, tsunamimuseo, tsunamimuistomerkki nam khemissä, vesiputoukset, kilpparien tutkimuslaitos, orkidea- ja perhospuisto, batiikki,ja muut käsityöpajat, (mm, veneenrakennus), puutarha, Ban nam sai, mangorvemetsä, little sand beach, temppelit ja kappelit, luostarikoulu...

      Vähän etäämpänä mm. Kapong. Sieltä löytyy kyllä katseltavaa ja koettavaa, esim. kuumat lähteet, ja huikeat maisemat. Googlella voi tutustua kuvien kera.

      Suklaa tehdaskin löytyy takua pa:sta. Siellä myös on ainakin kaivosmuseo ja vanhakaupunki 1700luvulta. Sinne kannattaa mennä ehkä sunnuntaina markkinoiden aikaan.

      Thai Mueang: siellä löytyy mm. lambi vesiputous, spring kuumat lähteet, kilppariranta, kansallispuisto( petttymys), useita temppeleitä. Tykkään sen kaupungin tunnelmasta.

      Ajellessa naapurikaupunkeihin, tykkään pysähtyä puutarhamyymälöissä. Niissä kun on hauskoja koriste-esineitä. isoja dinoja. Ihmispatsaita, joista voisi saada rasistisyytteen suomessa.

      Muutenkin aikaa varatessa, ja poiketessa pääväyliltä, löytää huikeita paikkoja.
      Usein niistä myös löytyy joku tila, kauppa, baari tms, jonne on mukava pistäytyä. Thaikut ovat varsin ystävällistä ja vieraanvaraista porukkaa.

      Vaikka Khao lakissa on hienot rannat ja merelle komeat maisemat, niin itseäni kiehtoo miltei enemmän khao lakin vuoret. Aamusumu kun on hälvenemässä vuorilta, siinä on jotain maagista.

      Ohjelmia khao lakissa on ainakin: moo moo cabaret, thainyrkkeily, tanssiesitykset lam kaenin eteläpuolella. Joissakin hotelleissakin on usein ohjelmaa.

      Useissa ravintoloissa on elävää musiikkia. Rauhallisista, vauhdikkaaseen. Usein varsin taitavia kavereita. Joskin turistibaareissa, joskus mennään aika kevyinperustein.

      Itse tykkään baareista joissa soitetaan thaibilemusiikkia Thaimaalaisille.

      Jos kunto ja uskallus riittää, niin voi kiivetä khao lakin huipulle. Sinne pääsee lam kaenin puoleista rinnettä. Khao lakin puolella on puomi.

    • Lisäisin tohon listaan vielä, Labyrintin, joka löytyy minigolfin vierestä.
      Khao lakista löytyy myös jonkinmoinen kiipeilyrata. Vähän bangla onista (khao lakin keskustasta) phuketin suuntaan. Elephant bar lukee paikassa, jos oikein muistan.
      Monet saattavat muistaa sen aution talon, petkhasem roadin varrelta,, niin siinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      113
      6965
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      106
      4690
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      49
      3942
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      13
      3334
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      673
      1993
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      223
      1362
    7. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      66
      1328
    8. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      52
      1277
    9. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      55
      1273
    10. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      962
    Aihe