Mitä koettavaa ja nähtävää Khao Lakissa on? Pieni paniikki päällä kun lukee ettei siellä ole mitään. Emme kaipaa mitää juhlimista, iltaisin hyvää ruokaa ja muutama olut ja drinkki. Päivisin aurinkoa ja iltapäivisin tutustumista khao lakiin :)
Koettavaa ja ihmeteltävää
3
846
Vastaukset
- HdChiangMai
Höpsistä "paniikki" ja kaks aloitusta samasta.
Katso seuraava ja vastaavia, kyllä puuhaa löytyy ja ruoka sekä juomat tottakai löytyy.
http://www.rantapallo.fi/thaimaa/khao-lak/ Khao lak voi tuntua helpostikin siltä että se on vain rantaa, kilometrin pätkä valtatietä ja markkinat.
Mulla on ollut mahdollisuus *muutaman* kerran käydä khao lakissa ja aina löytyy uutta, missä voisi käydä. Joissakin paikoissa tulee käytyä joka reissulla. Esim. chontikassa syömässä.
Aktiviteettejä khao lakissa on ainakin: golf, minigolf, luontopolut, patikointireitit, melonta, surffaus, ja surffauskoulu, ratsastus, karjavankkuriajelut, bambulautta safarit, ammunta, maastopyöräily, mönkkärisafari, kalastus, sukellus...
Näitä virallisia nähtävyyksiä lienee ainakin: Poliisivene, tsunamimuseo, tsunamimuistomerkki nam khemissä, vesiputoukset, kilpparien tutkimuslaitos, orkidea- ja perhospuisto, batiikki,ja muut käsityöpajat, (mm, veneenrakennus), puutarha, Ban nam sai, mangorvemetsä, little sand beach, temppelit ja kappelit, luostarikoulu...
Vähän etäämpänä mm. Kapong. Sieltä löytyy kyllä katseltavaa ja koettavaa, esim. kuumat lähteet, ja huikeat maisemat. Googlella voi tutustua kuvien kera.
Suklaa tehdaskin löytyy takua pa:sta. Siellä myös on ainakin kaivosmuseo ja vanhakaupunki 1700luvulta. Sinne kannattaa mennä ehkä sunnuntaina markkinoiden aikaan.
Thai Mueang: siellä löytyy mm. lambi vesiputous, spring kuumat lähteet, kilppariranta, kansallispuisto( petttymys), useita temppeleitä. Tykkään sen kaupungin tunnelmasta.
Ajellessa naapurikaupunkeihin, tykkään pysähtyä puutarhamyymälöissä. Niissä kun on hauskoja koriste-esineitä. isoja dinoja. Ihmispatsaita, joista voisi saada rasistisyytteen suomessa.
Muutenkin aikaa varatessa, ja poiketessa pääväyliltä, löytää huikeita paikkoja.
Usein niistä myös löytyy joku tila, kauppa, baari tms, jonne on mukava pistäytyä. Thaikut ovat varsin ystävällistä ja vieraanvaraista porukkaa.
Vaikka Khao lakissa on hienot rannat ja merelle komeat maisemat, niin itseäni kiehtoo miltei enemmän khao lakin vuoret. Aamusumu kun on hälvenemässä vuorilta, siinä on jotain maagista.
Ohjelmia khao lakissa on ainakin: moo moo cabaret, thainyrkkeily, tanssiesitykset lam kaenin eteläpuolella. Joissakin hotelleissakin on usein ohjelmaa.
Useissa ravintoloissa on elävää musiikkia. Rauhallisista, vauhdikkaaseen. Usein varsin taitavia kavereita. Joskin turistibaareissa, joskus mennään aika kevyinperustein.
Itse tykkään baareista joissa soitetaan thaibilemusiikkia Thaimaalaisille.
Jos kunto ja uskallus riittää, niin voi kiivetä khao lakin huipulle. Sinne pääsee lam kaenin puoleista rinnettä. Khao lakin puolella on puomi.Lisäisin tohon listaan vielä, Labyrintin, joka löytyy minigolfin vierestä.
Khao lakista löytyy myös jonkinmoinen kiipeilyrata. Vähän bangla onista (khao lakin keskustasta) phuketin suuntaan. Elephant bar lukee paikassa, jos oikein muistan.
Monet saattavat muistaa sen aution talon, petkhasem roadin varrelta,, niin siinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀804336BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että1983564- 2022951
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome692780Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main502681- 781230
- 571206
Aitolehti Capital
HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle2381042MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka
Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t120953- 58939