Opiskelen rahoitusta omatoimisesti, lähinnä tarkoitukseni on selvittää haluanko tulevaisuudessa suunnata opiskelemaan kauppakorkeakouluun. Tarvitsisin apua osakkeen arvon laskemisessa .
Yritys on tänä aamuna jakanut osinkoa 10 euroa/osake. Osingot saadaan vuoden välein. Sijoittajat uskovat osinkojen kasvavan alkavana vuonna 15 % ja sitä seuraavana vuonna 12 %, minkä jälkeen osinkojen odotetaan laskevan 8 % vuosivauhtia. Kuinka suuri on osakkeen arvo tällä hetkellä, kun sijoittajien tuottovaatimus on 10 % p.a.?
Osakkeen arvon laskeminen
1
1304
Vastaukset
- rahishärkä
Osakkeen arvo noin 75,50€. Lasketaan siis summaamalla yhteen tulevaisuuden osinkojen nykyarvot. Nykyarvo selviää diskonttaamalla, eli jakamalla X vuoden päästä maksettava osinko termillä 1,1^X.
1 vuoden päästä maksettavan osingon nykyarvo: (10€*1,15)/1,1 (tässä 1,15 kuvaa 15% kasvua)
2 vuoden päästä maksettavan osingon nykyarvo: (10€*1,15*1,12)/1,1^2 (jälleen, 12% kasvu)
Koska oletetaan, että osingonjako tapahtuu loputtomiin, lasketaan kaikkien tulevien osinkojen yhteenlaskettu arvo yhdellä laskutoimituksella. Tätä kutsutaan Gordonin kasvumalliksi:
g=osingon kasvuvauhti= -0,08
R=tuottovaatimus= 0,10
Kaava: ((10€*1,15*1,12)*(1 g))/(R-g)
=(10,64 * (1 (-0,08)) / ( 0,10-(-0,08)
=10,64 * 0,92 / 0,18
=54,38
Yhteenlaskemalla 1. ja 2. vuoden päästä maksettavien osinkojen nykyarvot sekä 54,38 lopputulokseksi saadaan noin 75,50€.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834443Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243138Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392864Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162645Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172509Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432387- 132284
Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132265MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142025Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717