Osakkeen arvon laskeminen

pulassaolen

Opiskelen rahoitusta omatoimisesti, lähinnä tarkoitukseni on selvittää haluanko tulevaisuudessa suunnata opiskelemaan kauppakorkeakouluun. Tarvitsisin apua osakkeen arvon laskemisessa .

Yritys on tänä aamuna jakanut osinkoa 10 euroa/osake. Osingot saadaan vuoden välein. Sijoittajat uskovat osinkojen kasvavan alkavana vuonna 15 % ja sitä seuraavana vuonna 12 %, minkä jälkeen osinkojen odotetaan laskevan 8 % vuosivauhtia. Kuinka suuri on osakkeen arvo tällä hetkellä, kun sijoittajien tuottovaatimus on 10 % p.a.?

1

1335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahishärkä

      Osakkeen arvo noin 75,50€. Lasketaan siis summaamalla yhteen tulevaisuuden osinkojen nykyarvot. Nykyarvo selviää diskonttaamalla, eli jakamalla X vuoden päästä maksettava osinko termillä 1,1^X.

      1 vuoden päästä maksettavan osingon nykyarvo: (10€*1,15)/1,1 (tässä 1,15 kuvaa 15% kasvua)
      2 vuoden päästä maksettavan osingon nykyarvo: (10€*1,15*1,12)/1,1^2 (jälleen, 12% kasvu)

      Koska oletetaan, että osingonjako tapahtuu loputtomiin, lasketaan kaikkien tulevien osinkojen yhteenlaskettu arvo yhdellä laskutoimituksella. Tätä kutsutaan Gordonin kasvumalliksi:

      g=osingon kasvuvauhti= -0,08
      R=tuottovaatimus= 0,10

      Kaava: ((10€*1,15*1,12)*(1 g))/(R-g)
      =(10,64 * (1 (-0,08)) / ( 0,10-(-0,08)
      =10,64 * 0,92 / 0,18
      =54,38

      Yhteenlaskemalla 1. ja 2. vuoden päästä maksettavien osinkojen nykyarvot sekä 54,38 lopputulokseksi saadaan noin 75,50€.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      374
      12409
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      263
      5447
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2695
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      16
      2000
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1844
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      920
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      885
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      792
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      746
    Aihe