Ei ole päivääkään kun saa lukea lukuisista sisäilmaongelmista!
Jossain keskustelussa kehuttiin sisäilmamittausta, mutta mikä tämä on?, olisihan järkevää jos parintonnin mittauksella saa selville mitä myrkkyä on ilmassa? vai onko tämä edes mahdollista???
SISÄILMAMITTAUS pakolliseksi?
6
159
Vastaukset
- huuhailua
Foliopipo päähän ja varvun kanssa haamuja metsästämään.
Mikäli rahaa on liikaa, sen voi hävittää polttamalla. - Sisäilmalaatu
Radon mittauksen tiedän mutta miten sisäilmasta saadaan mittauksia pöpöistä?
- jos_on_liikaa_rahaa
Pöpömittauspalveluita tarjoaa vaikka kuinka moni yritys. Myös kemiallista koostumusta voidaan mitata, esim. ammoniakki tai TVOC. Eri asia, onko niistä mittauksista mitään hyötyä....
- Itsekin_rakentanut
Voihan sen pakolliseksi tehdä mutta mitäs se korjaisi? Luultavasti suurimmassa osassa pientaloista löytyisi ainakin jotain huomautettavaa ja on lähinnä tuurista kiinni haittaako ko ongelma senhetkistä asukasta vai ei. Enemmän auttaisi se että rakennetaan oikein eikä hosuta.
- Piilosokkeli
Tuo onkin pirullista kun vanhat talot on jo tehty, joo ja varmaan huonompi homma kun tulee tietoon että talossa on jotain haitallista jokin määrä, ei varmaan vähennä tätä home keskustelua!
- Itsekin_rakentanut
Mitä tulee vanhoihin taloihin niin pitäisi hyväksyä se tosiasia että ne ovat vanhoja taloja. Suomeksi sanoen, ellei taloon ole juuri tehty putki-, iv-, julkisivu-, katto-, yms remontteja niin nuo remontit ovat väistämättä pian edessä. Ja kaikki tuo maksaa. Talojen rakennustavassa voi myös olla ratkaisuja joita nykyään pidetään riskialttiina. Rossipohjataloja lukuunottamatta melkein kaikkien vanhojen (ennen 1990 valmistuneiden) talojen alapohjassa on hienoa hiekkaa. Tämä ei yleensä aiheuta ongelmaa niin kauan kuin salaojat toimivat kunnolla, maanpinta on talon ympäristössä riittävän alhaalla ja kallistaa poispäin talosta eikä yksikään vesiputki tai viemäri vuoda. Mutta jos nuo asiat eivät ole kunnossa, kosteus nousee kapillaarisesti hiekkakakkua pitkin, siirtyy seiniin ja alkaa homehduttaa seiniä, eristeitä, jopa lattiaakin. Juuri tämän vuoksi nykytalojen perustuksiin laitetaan sepeliä jotta mahdollinen kosteus putoaa alaspäin eikä pääse nousemaan kapillaarisesti ylöspäin. Kyse on siis riskien minimoinnista. Tosin tuo riskien minimointi selittää sen miksi uuden talon rakentaminen maksaa nykyään mansikkaa.
Toki vanhan talon myyjä ja kiinteistönvälittäjäkin saisivat tuoda selkeästi esille mitä remontteja on edessä. Tiedän ettei tämä tunnu hauskalta mutta reilu peli puolin ja toisin olisi kaikkien osapuolien etu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 724148
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans773869Surullista
Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa572408Muuttunut käytös
Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?642256Väkeä oli liikkeellä
Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik361945- 491849
- 1011668
- 561632
Kummallista
Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?551623- 571473