Varokaa harhaanjohtavaa työnantajaa!

R96452

Helsingin yliopisto hakee vahtimestareita, siivoojia ja ylivahtimestaria.

Työnantaja lupaa jopa 2300 euron palkkaa uusille vahtimestareille!

Todellisuudessa vahtimestareiden ja siivoojien yksikkö yhtiöitetään ja uusi työehtosopimus otetaan käyttöön 1.2.2018.

Uusi työehtosopimus tulee olemaan joku palvelualan nälkä-tes ja palkat tulevat olemaan selkeästi alle 2000 euroa!!!

3

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huoltorane

      Eihän siitä ole kuin reilu vuosi, kun yliopisto irtisanoi huoltomiehiä, siivoojia ja vahtimestareita?

      Silloin sai kenkää terveysongelmaiset, liittoon kuulumattomat maahanmuuttajat, vammaisen lapsen yksinhuoltajat ja muut ylijäämäihmiset.

      Olisi kiva nähdä porukan naamat kun tajuavat (liian myöhään) miten palkka tulee alenemaan... Kannattaa kuitenkin hymyillä kuin jakoavain, koska noissa hommissa näyttää olevan neljän kuukauden koe-aika.

      Taitaa olla tyhmää porukkaa siellä yliopiston kiinteistöpuolella, kun vielä palkkaavat väkeä? Eikö se olisi helpompaa vain suoraan ottaa porukkaa palkattomaan työharjoitteluun. Niitähän saa työkkäristä aina lisää kun vain kehtaa pyytää.

      • Anonyymi

        Monihan tuon on jo tajunnut esim. ravintola-alalla on ihan yleistä, että alistajayrittäjä pyörittää lounaskahvilaa ilmaisella työvoimalla koulusta. Parempia kuin ilmaiset työharjoittelivat. Nuoria, energisiä, tekevät mitä vaan, jotta alistajayrittäjä ei ilmoita kouluun osaamattomuudesta tai huonosta asenteesta.


    • HasanA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13202
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      84
      3658
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2914
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1389
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      1384
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1329
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1274
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1204
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      989
    Aihe