Ikävä kyllä, nyt tuli kaamea takapakki iloiselle Vegasille. Pitäisikö vastaisuudessa sama estää sillä, että kun kaikilla olisi ase mukanaan, niin kukaan ei uskaltaisi ampua ketään? Näin se menisi, jos uskoisi Markus Pöngän viisauteen. Taisipa Jussi Halla-ahokin innostua sanomaan samaa. NRA ainakin ilahtuisi ajatuksesta.
Viva Las Vegas!
13
258
Vastaukset
- ampuja
Ei pitäisi. Miten itse olisit Vegasissa ollessasi estänyt ampumisen sillä että itselläsi olisi ase. Ampui hotellista 10 sekunnin sarjoja, eli viittaa vahvasti vyösyöttöiseen aseeseen. Siinä lähtee patia ilmaan aika reilusti ennenkun itse ehdit paikantaa ampujan ja eliminoida.
- juhakin
Samaa ajattelen, mutta näitä höyrypäitä on, jotka uskovat kauhuntasapainoteoriaan näissä siviilien asekysymyksissä.
- myyrmanne
Ehdotan, että kaikki kulkevat räjähderepun kanssa. Jos jotain tapahtuu, niin voi laukaisimesta räjäyttää repun ja tuhota lähiympäristönsä. Tällöin myös mahdollinen hyökkääjä tuhoutuu.
- eitoimiseyhtälö
USA on hyvä esimerkki tuosta kauhuntasapainoteoriassa. Siellä on ammuttu ihmisiä enemmän viimeisen 50 vuoden aikana, mitä ovat menettäneet kaatuneina kaikissa käymissään sodissa.
- mutkatsuoriksiko
Niinpä, Iso-Britanniassahan ampuma-aserikokset liki kolminkertaistuivat sen jälkeen, kun väestöltä kerättiin pois luvalliset käsiaseet.
Kolminkertaistui, vaikka tulosta loivennettiin rukkailemalla kirjausperusteita..... - lähdeaineistoesiin
mutkatsuoriksiko kirjoitti:
Niinpä, Iso-Britanniassahan ampuma-aserikokset liki kolminkertaistuivat sen jälkeen, kun väestöltä kerättiin pois luvalliset käsiaseet.
Kolminkertaistui, vaikka tulosta loivennettiin rukkailemalla kirjausperusteita.....Löytyisikö mitään luotettavaa lähdeaineistoa asialle, vaikuttaa kyllä varsinaiselta pupulta, eli valeuutiselta tuo.
- hönötuskootuollaseen
lähdeaineistoesiin kirjoitti:
Löytyisikö mitään luotettavaa lähdeaineistoa asialle, vaikuttaa kyllä varsinaiselta pupulta, eli valeuutiselta tuo.
Eipä taida löytyä sellaista tilastoa, tuo on niitä höpö,höpö-juttuja, joita myös valeuutiseksi voi kutsua.
- virallinentotuusbann
https://crimeresearch.org/2013/12/murder-and-homicide-rates-before-and-after-gun-bans/
Irelandiassa, 0.3->1.6.
2010 alussa oli netti pullollaan todistetilastoja, EYn painostuksesta niitä ei enää ole jakelussa. - laitonase
mutkatsuoriksiko kirjoitti:
Niinpä, Iso-Britanniassahan ampuma-aserikokset liki kolminkertaistuivat sen jälkeen, kun väestöltä kerättiin pois luvalliset käsiaseet.
Kolminkertaistui, vaikka tulosta loivennettiin rukkailemalla kirjausperusteita.....Lähdeaineistoa on esitetty aikaisemminkin tällä palstalla. Löytyy kun vähän etsii.
Tosiasia on se, että väkivaltaiset ampuma-aserikokset eivät ole vähentyneet Enlannissa. Rikokset tehdään nykyjään laittomilla aseilla, oita kukaan ei pysty valvomaan. - Mutkatsuuriksiko
lähdeaineistoesiin kirjoitti:
Löytyisikö mitään luotettavaa lähdeaineistoa asialle, vaikuttaa kyllä varsinaiselta pupulta, eli valeuutiselta tuo.
Anteeksi valeuutiseni * liki kolminkertaistui*, Irlannin osalta tulisi olla *5,3-kertaistui * kuten crimeres..... linkissä seisoo.
- teuvoterävä
laitonase kirjoitti:
Lähdeaineistoa on esitetty aikaisemminkin tällä palstalla. Löytyy kun vähän etsii.
Tosiasia on se, että väkivaltaiset ampuma-aserikokset eivät ole vähentyneet Enlannissa. Rikokset tehdään nykyjään laittomilla aseilla, oita kukaan ei pysty valvomaan.Eiköhän ne rikolliset ole aina käyttäneet vain laittomia aseita, koska roistoille ei juuri aselupia myönnetä.
- talliin
Aseetonta kansaa voidaan kutsua orjiksi-- totesi aikoinaan naapurivaltion päämies.
Paljonkohan Amerikassa kuolisi ihmisiä ampumiseen, jos kansalla ei olisikaan aseita? Muistelepa Isobritannian asetappotilastoja gunbanin jälkeen... - coltti
Jumala loi ihmisen mutta Samuel Colt teki ihmisistä tasavertaisen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4688442Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195800Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2544748Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli564589Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s624099Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603920SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1673722- 901688
- 931192
- 42847