saunan koko?

hyvälöyly

Minkä kokoisia saunoja teillä on mökillä/kotona.
Tarkoitan siis löylyhuoneen kokoa
Mikähän olisi optimi
Jollakin täällä on yli 30 m3 joka on liian iso omaan käyttöön

6

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tolleense

      6-10M2 lie löylyhuoneen yleisin koko.. mulla mokillä ehkä just tuo 6 neliöö, ja samassa tilassa myös peseydytään.. ahtaalta vaikuttaa, kotona sensijaan kolme mahtuu hyvin lauteille, ja pesuhuone erikseen.. niin sen olla pitäis. Ennenvanhaan saunassa myös peseydyttiin, siinä kiukaan kupeessa, ja poltettiin nahkaa myös usein.

    • määrän.mukaan

      Yhdelle henkilölle 1 neliö, kymmenelle kymmenen neliöö, ja sitä rataa. Suurin sauna missä olen ollut niin oli noin 50 neliöö.

    • RankiMetäs

      Mulla oli semmonen perus 3,8 neliömetrin sisäsauna, sähkökiukaalla. Tuli rakennettua pihasauna, on enemmän tilaa ja saa puukiukaasta kunnon löylyt eikä mitään pihinää. Purkasin tuosta sisäsaunasta lauteet, ja tilasin siihen tilaan sopivan porealtaan. Saunatilan ja suihkutilan välisen seinän purkasin tietty pois, ettei tarvi siellä kopissa poreilla. Tuli muuten hieno. Valaistusta hieman ehostin, laittamalla himmeitä ledipisteitä sinne tänne. Sitten katossa on yksi väriä hitaasti vaihtava ledi. On muuten hienoo olla hämyisässä tilassa porealtaassa, ja siemailla vaikka skumppaa ja rypäleitä vaimon kanssa siinä lillutellessa. Tuoksukynttilät tuo vielä oman tunnelmansa.Kiinnitin seinään pari jbl:n bluetooth kaiutinta, kätevää soittaa tunnelmallista musiikkia vaikka kännykän kautta.

      Ps. En muuten kaipaa sisäsaunaa enää yhtään. Nyt tulee lähes joka ilta lilluteltua porealtaassa. Sisäsaunassa tuli käytyä vain kerran viikossa korkeintaan. Ulkosaunassa sentään tulee 2-3 kertaa viikossa saunottua, kun siellä saa oikeasti kunnon löylyt.

      • Elämä_on_ihanaah

        Mulla ei ole rahaa ihan noin paljoa laittaa kiinni, mutta hankin vanhan ammeen ja paljon hernekeittoa. Sitten vaimo ja minä mennään ammeeseen poreilemaan. Tuoksutkin tulevat ilman kynttilöitä.


    • Ins1n00r1

      Kotona on suoraa laudetta 1,8m, johon mahtuu kaksi aikuista ja kolme lasta. Mökillä 2,2m ja sinne mahtuu neljä aikuista kerralla. Molemmat saunat ovat pohjaltaan neliön mallisia. Molemmissa paikoissa on pesuhuone erikseen, joskin mökillä mahtuu peseytymään myös saunan puolella yksi henkilö kerrallaan. Molemmissa riittää happea sekä kiukaalle että saunojille.

    • Rikasmiesvaan

      Mulla on 80 m2 löylyhuone. Kolme kiuasta. Kaksi niistä on automatisoituja ja yhteen heittelen peränurkasta vettä. Välillä käyn terassilla vilvoittelemassa, joka on 100 m2.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe