rakennuksen korkeus

rajanaapuri

puuttuu rakennuslupahakemuksesta. Naapurin rajaan pitää jättää 5 metrin etäisyys tai rakennuksen korkeutta vastaava etäisyys, esim Eihän tällaiseen voi vastata, kun ei tiedä korkeutta,

3

1386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FiftyHips

      Yleensä kyllä 4 metriä naapurin rajasta on se etäisyys, minkä rakennusvalvonta määrää. En oo kyllä koskaan kuullu että 5 metriä. Mulla on 4m ja 20cm päälle, varmuuden vuoksi, kun ei koskaan tiedä minkälaisia tarkistusmittaajia naapuriin ilmestyy. Toki räystäshän on toki melkein metrin lähempänä, mutta seinästä se kuitenkin mitataan, näin sanoi rakennustarkastaja.

    • ihanoikeaarkkitehti

      Kyllä rakennuksen korkeudet pitäisi käydä ilmi hakemuksesta. Jos ei käy niin piirustukset ovat puutteelliset. Etäisyys rajaan voi olla määritelty asemakaavassa rakennusalueen rajalla, jolloin mitta voi olla mitä tahansa, vaikka kiinni tontin rajassa.

    • kaavoittaja

      Yleensä haja-alueella vaaditaan se 5 m etäisyys naapurin rajasta ja asemakaava-alueella se on tavanomaisesti 4 m tai sitten se mikä kaavaan on merkitty rakentamisalueen rajaksi.

      Eri kunnissa voi olla erilaisia määräyksiä haja-alueen suhteen rakennusjärjestyksessä. Soittamalla kunnan rakennusvalvontaan asia kyllä selviää ja jos naapurin piirroksesta puuttuu tietoa rakennuksen korkeudesta, sekin kyllä tieto löytyy rakennusvalvonnasta koska leikauskuva vaaditaan rakennuslupaa varten aina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      4024
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      44
      2741
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      42
      2715
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2453
    5. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2445
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      314
      2263
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1979
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1643
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      48
      1642
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1497
    Aihe