Lääkkeet matkalle

Matkailija11

Hei! En ole löytänyt mistään tietoa siihen, että saako lääkkeistä ottaa lennolle pelkkää yksittäistä levyä mukaan, esim. e-pillereistä vain se yksi käytössä oleva liuska. Matkustan vain käsimatkatavaroilla enkä haluaisi täyttää rajallista tilaa lääkepakkauksilla.
Onko kellään kokemusta tai tietoa?
Kiitos jo etukäteen

4

760

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikka___

      Joskus olen ottanut pahvipakkauksetkin mukaan, mutta totta, nehän vievät julmetusti tilaa. Nyt viime reissulla otin vain liuskoja ja mukaan lääkkeistä pakkausselosteet, jotka pyöräytin kumelenkeillä aina lääkeliuskan ympärille. Myös reseptit tulostin mukaan.

      Esim. tullin sivuilla lukee, että oltava alkuperäispakkauksissa.. olettaisin sen tarkoittavan esim. liuskoja, etteivät irrallaan ole vaikka dosetissa.

    • no.problem

      En ole kuullut enkä nähnyt että koskaan olisi tavallisen matkustajan lääkkeistä otettu mitään kantaa. "Direktiivejä" on pilvin pimein. Usein ne on vain paperilla, kukaan ei niistä välitä eikä valvo. Minulla on lääkkeet aina dosetissa eikä kukaan ole koskaan kysynyt mitään, reseptejä ei ole koskaan ollut mukana.

    • varmanpäällekö

      Kyllähän matkustusohjeissa on kerrottu miten lääkkeet viedään. Dosetti huono sikäli,ettei näe edes lääkeliuskan takana olevia tietoja. Isoa "tilaa" ei vie omakannasta tulostettu lääkkeiden resepti - ei ainakaan tule sanomista. Voihan käydä niinkin,ettei kaikki mene suunnitelmien mukaan lomalla, saa hankittua paikanpäällä lisää lääkkeitä

    • Olen 25 vuotta matkustanut työkseni pitkin maailmaa ja matkalaukussa on aina lääkkeitä mukana kaiken varalta ja myös käsimatkatavaroissa tärkeämmät lääkkeet. Koskaan ei ole kysytty mitään reseptejä. Matkoja ja maita on takana kymmeniä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1612
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1611
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe