Henkilön varmentaminen

ÄläPaljasta

Youtubessa olen seurannut kahden tubettajan videoita, joissa heille on tilattu ilkivaltaisesti lehtiä, verkkokauppa tilauksia, esitteitä, lääkärin aikoja, hammaslääkäriaikoja, hotellivarauksia, sähkösopimuksia ym. ja viimeksi toiselta suljettiin pankkitili, kun joku oli pankin palaute lomakkeella ilmoittanut, että tältä on kaikki pankkikortit kadonneet.
Toiselle on tullut jo yli 30 000€ edestä erilaisia tilauskia.

Kumpikin näitä tubettajista on jossain kohtaa videoillaan paljastanut oman oikean nimensä ja osoitteensa toiveena saada lahjoituksia faneilta.
Myös puhelin numeronsa ovat youtube videolla paljastaneet.
Toinen on jopa paljastanut jossain videolla oman hekilötunnuksensa ja kehunut, ettei sillä ole mitään väliä, vaikka oman henkilötunnuksensa jakaa netissä.

Kyllä se vaan niin on, ettei omia henkiötietoja pidä mennä youtube videolla julkaisemaan, varsinkaan henkilöturvatunnusta, joka on moenssa paikassa se varmenne, vaikka ei ehkä ihan joka paikassa
Varasin ajan hammaslääkärille ja kysyttiin henkilötunnusta, jolla varmennettiin henkiltietoni.
Netissä jos tilaa lääkäriajan, vaikka Mehiläiseen, niin ajanvaruas lomakkeessa on täytettävä henköturvatunnus, joka toimii varmenteena.
Lehtitilauksien yhteydessä mitään varmenteita ei kysellä, kuten henkilöturvatunnusta.

Tilausten peruminen on jo yksistään suuri riesa ja vaiva, kun puhelimessa voi joutua jonottamaan minuuttikaupalla, vastaajan vastatessa, että olette jonossa, meillä on ruuhkaa ja sekin varmasti tulee maksmaan.
Pahintahan asiassa on se, ettei asialle voi tehdä mitään, vaan tilauset jatkuvat niin kauan, kun ilkivallantekijöillä riittää intoa jatkaa.

Joten kannattaa pitää omat henkilötietonsa vaan ominaan, eikä kertoa omaa nimeään, koska nimen perusteella saa jo selville henkilön osoitetiedot.

2

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • k2JBo8AS

      Henkilötunnus ei ole henkilöllisyyden varmennusmenetelmä vaan keino erottaa samannimiset toisistaan. Mikäli joku firma hyväksyy henkilötunnuksen varmenteena saa itse kärsiä vahinkonsa. Tunnuksen omistajalla ei ole mitään vastuuta.

      • debdebe

        Kysyeessä on varmaankin niilo ja Viheraho. En tiedä miski juuri tälläiset hieman yksinäiset tai no Vihorahollahan on nykyään lapsikin ja niilollakin ainakin oli tyttösystävä kohdistuu juuri heihin. Minuakin kiustatiin koulussa kun olin hieman ujo. Niin olen miettinyt mikä saa joidekin ihmisten käytöksen ihan sairaaksi jos he näkevät jossain jonkun vajaakuntoisen tai hieman ujon ihmisen. että mikä siinä on?

        Esimerksi jos on vaikka lukihäiriö niin siitä pitää alkaa vittuilemaan kun ei osaa kirjoottaa okein. No ei tietenkään osaa kirjoitaa kunnolla jos on lukihäiriö. Luulisi ihmisten sen tajuavan, että ei me kaikki synnytä tähän maahan normaalina ihmisinä. No sairaitahan nämä ilkivaltatilaajtakin on. Ei tuo mitään normaalia ole. Joitakin ongelmia näillä ihmisillä on oltava. Töissä ilmeisesti käydään kun lyödään kommentti mene töihin. Tai varmaankin kuolussa, mutta tänään viheraho paljasti, että kyseiset ilkivallan tekijät eivät olleetkaan teinejä vaan ihan aikausia. Siis what? Oon aina luulut, että teinit on tän takana, mutta jollain on näköjään jäänyt teinikä ikusiseti päälle. Kun katsoo vaikka niillo22 kommentteja niin jotain näillä ihmisillä on elämässä pielessä. Onko se alkoholi. Toinen voisi olla perliriippuvuus kun on jotain jokeripokeri nimimerkkejä eli kun hävitään raha peliautomaattiin niin se vois olla, että se häviämisen paha olo puretaan niilon ja viherahon ilkivalta tilauksena. ilmeisesti vielä töistä saatu palkka mennnään häviämään. Tätä vähän veikkaisin. Viheraholle ei olisi kuitenkaan olla pitänyt mennä mitään tilaamaan. Hän on kyllä sen verran sosiaalinen, että uskaltaa mennä poliisiasemalle tekemään rikosilmoituksia ja tänään hän jotain vihjaili, että tekijät ovat jääneet kiinni.. Se oli edelleen suuri yllätys, että tekijät ovat aikuisia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      248
      6237
    2. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      89
      5139
    3. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      16
      4349
    4. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      142
      3113
    5. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      3081
    6. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      165
      2594
    7. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      86
      2543
    8. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      174
      1724
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1679
    10. Bussipysäkki katos!

      Mitäpä mieltä uudesta katoksesta?
      Suomussalmi
      68
      1515
    Aihe