Onko minulla liian kova työtahti?

AMK-opettaja

Tänään töissä siirsin yhden A4-paperin kansiosta toiseen. Huomenna aion siirtää sen takaisin. Teenkö mielestänne liian kovasti töitä? Pitäisikö minun välillä hieman hengähtää?

2

239

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Työsuojeluvaltuutettu

      Tuollaisen raatamisen jälkeen ehdotan vuorotteluvapaavuoden pitämistä. Muuten poltat itsesi aivan loppuun ja joudut työkyvyttömyyseläkkeelle.

    • tarkentavat_kysymykset

      Pakko tehdä tarkentavia kysymyksiä ennen lopullista johtopäätöstä. Miten arvioisit objektiivisesti omaa työkuormaasi kollegoidesi työkuormaan nähden? Pääsevätkö he mahdollisesti helpommalla, Oletko eriarvoisessa asemassa kollegoihisi nähden. Oletko ottanut yhteyttä esimieheesi tai työsuojeluun asian tiimoilta. Kohdellaanko sinua oikein? Miten etäällä kansiot ovat toisistansa ? Samassa hyllyssä. Samassa huoneessa. Samassa rakennuksessa. Vai onko sinun kuljettava päivittäin satoja kilometrejä edestakaisin. Kansiot sijaitsevat siis eri kaupungeissa. Onko niin? Pahimmassa tapuksessa kansio A on tietokoneesi C-levyllä ja ja kansio B on pilvipalvelimella. Asia ei siis ole aivan yksinkertainen. On niin paljon erilaisia vakioita ja muuttujia. Universumi on valtaisa. Onko sinun mahdollista vaikuttaa työsi kuormittavuuteen vai onko sinun toimittava aina laatuprosessin mukaisesti. Voisitko joskus unohtaa vahingossa siirtää paperin kansiosta toiseen. Silloin saat aina yhden vapaapäivän. Voit joskus käyttää sitä luovuuttakin. Olet koko viikon siirtämättä A4 paperia kansiosta toiseen. Ei sitä kaiketi kukaan huomaa? Ja kansioiden saranat pysyvät kunnossa eivätkä veltostu jatkuvasta aavaamisesta ja sulkemisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      88
      1313
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      37
      853
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      13
      807
    4. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      40
      798
    5. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      80
      706
    6. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      90
      705
    7. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      17
      697
    8. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      688
    9. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      58
      638
    10. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      27
      637
    11. 65
      610
    12. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      86
      600
    13. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      43
      591
    14. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      56
      575
    15. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      556
    16. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      129
      537
    17. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      43
      534
    18. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      9
      515
    19. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      512
    20. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      495
    Aihe