Visma työpaikkana?

Visma tuntuu ostelevan firmoja vähän sieltä täältä. Onko epätoivoa ilmassa kun porukat vaihtuu vai strategia hukassa? Millaines paikka tuo Visma oikein työntekijälle on? Onko aika hypätä pois kelkasta jos sut ostetaan?
2614189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

On.Hyvä.Ehkä.

Äänestä

Monta paikkaa - iso firma. Varmaan riippuu paikkakunnasta ja työkavereista. Huonoa mainetta aiemmin pk-seudulla, mikä lie nykymeno.

Äänestä

Joitain vuosia sitten tuli haettua. Paljastui, että tekivät siihen aikaan lähinnä .NET -legacyä. Tiedä sitten ovat pääseet eteenpäin,

Äänestä
  • Joo - sitä sitä edelleen.

    Äänestä

  • Luottavat vielä Access tietokantoihin?

    Äänestä

  • Access ei ole tietokanta.

    Äänestä

  • koodaripoodari123 kirjoitti:

    Access ei ole tietokanta.

    Idiootti. Miksi ei muka ole? Tekstitiedostokin voi olla tietokanta.

    Äänestä

  • hajoo.paska kirjoitti:

    Idiootti. Miksi ei muka ole? Tekstitiedostokin voi olla tietokanta.

    Mutta voiko tietokanta olla tekstitiedosto?

    Äänestä

Hki ihan kauhee paikka näillä. Muista en tiedä.

Äänestä
  • Joku kuulemma veti itsensä Hkissä jojoon firman takia - lieköhän totta vai huhupuhetta?

    Äänestä

  • gptwtosiaankin kirjoitti:

    Joku kuulemma veti itsensä Hkissä jojoon firman takia - lieköhän totta vai huhupuhetta?

    Aha, no sittenhän sen on oltava totta kun Suomi24:ssä näin sanotaan

    Äänestä

  • gtppwpwpwp kirjoitti:

    Aha, no sittenhän sen on oltava totta kun Suomi24:ssä näin sanotaan

    Kaikki mitä täällä sanotaan on totta.

    Äänestä

  • gptwtosiaankin kirjoitti:

    Joku kuulemma veti itsensä Hkissä jojoon firman takia - lieköhän totta vai huhupuhetta?

    Kyllä jokaisen IT-firman takia on joku vetänyt itsensä jojoon. Valitettavasti ei kuitenkaan kukaan HR-blondi.

    Äänestä

En tiedä mikä meininki nykyään kun on ostellut niin paljon firmoja. Aikanaan Tampereella oli ihan loistoporukka, mutta firman toiminta ajoi väkeä vaihtamaan työpaikkaa.

Äänestä

Visma yrittää ostaa aikalailla kaiken minkä se kerkeää. Kun Visma ostaa tietyn yhtiön niin yleensä siinä karsitaan henkilöstön edut samassa. Riippuu vähän mihin Visman tytäryhtiöön menet töihin. Jakakaa ihmeessä kokemuksia tänne.

Äänestä

Meiltä lähti firman Hummerit Vaasassa. Ei hyvä.

Äänestä

Rahaa on rankasti tilillä, joten välillä seulaan voi tarttua vääriäkin firmoja. Kaikesta huolimatta monet odottavat että ostaa Solitan, joka on myynnissä.

Äänestä

Vismalla vahva legacy mutta parempi nyt ilman palkkapuolta joka myytin azetsfirmalle. Azets kuulemma huono

Äänestä

Visma ostaa PK-perheyrityksiä ja karsii niistä sitten kaikki edut potkii kaikki "turhat" ulos.

Äänestä
  • Siksipä tuo Solita olisi hyvä ostokohde. Kallis ja turhaksi jäävä johto pihalle, tekijöillä kun on pikkupalkat jo valmiina.

    Äänestä

  • Analyytikko kirjoitti:

    Siksipä tuo Solita olisi hyvä ostokohde. Kallis ja turhaksi jäävä johto pihalle, tekijöillä kun on pikkupalkat jo valmiina.

    Joo - Solitan ostamisella kyllä devaajien keskipalkka laskee mukavasti. Ainakin pk-seudulla Vismalla maksetaan 5 tonnin liksoja harjoittelijoillekin

    Äänestä

  • ldkflldkdkkdknd kirjoitti:

    Joo - Solitan ostamisella kyllä devaajien keskipalkka laskee mukavasti. Ainakin pk-seudulla Vismalla maksetaan 5 tonnin liksoja harjoittelijoillekin

    Tää on muuten totta. Vismalla harkkarit saa pk-seudulla 5,5 tonnin liksaa

    Äänestä

Visma koostuu monesta eri firmasta ja toimii monella eri paikkakunnalla. Riippuu varmasti ihan paikkakunnasta ja firmasta, millaista siellä on. Etujen suhteen en ainakaan ole huomannut, että niitä olisi karsittu, vaikka firma olisi Vismalle ostettu. En myöskään ole kuullut, että kukaan olisi firman takia itseään hiertänyt.

Softaa tehdään useilla eri välineillä ja tavoilla. Eri ohjelmistoja on kymmeniä, osa todella legacya ja osa taas ihan viimeistä huutoa. Ei siis voi sanoa, että olisi legacy-lafka tai todella hypefirma.

Työntekijät tekevät firman, eivät omistajat. Toki jos omistajataho on täysi mu..ku, niin sillä on vaikutusta firman ilmapiiriin. Mielestäni Visma on ihan tavallinen softatalo ja ihan hyvä paikka olla töissä.

Äänestä
  • Homoja ne kaikki on.

    Äänestä

  • siellä mitään auki oo - huutelevat vain

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


lappeenrannastakajahtaa kirjoitti:

Visma tuntuu ostelevan firmoja vähän sieltä täältä. Onko epätoivoa ilmassa kun porukat vaihtuu vai strategia hukassa? Millaines paikka tuo Visma oikein työntekijälle on? Onko aika hypätä pois kelkasta jos sut ostetaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu