Vanhan kissan sairastelu

Oldi

Minulla on 14 vuotias kissa joka on ikäisekseen ihan pirtsakka, leikkii vielä ja on seurallinen. Viimeaikoina on alkanut hitaasti laihtumaan, mikä on ollut ihan hyvä ylipainon vuoksi. Laihtumisen seurauksena on jaksanut paremmin kiipeillä ja hyppiäkkin. Kissa on oksennellut ajoittain sulamatonta ruokaa ja karvoja mutta nyt mukaan on tullut veden oksentaminen. Se juo runsaasti ja oksentaa yllättäen, ilmeisesti ilman ennakoivaa pahoinvointia, paljon vettä jonka joukossa saattaa olla sulamatonta ruokaa. Tätä tapahtuu lähes päivittäin. Onko kokemuksia? Ollaan menossa eläinlääkäriin mutta lähinnä kiinnostaisi ennuste, että varaudunko nyt siihen että tämä on viimeinen matka... kissalla on jo ikää ja elämän pitkittäminen ei tunnu järkevältä. Parempi olisi lähteä nyt entä riutua pois.

4

262

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itkunpaikka

      Mun vanha kollini 17vee, alkoi tehdä samaa, eläinlääkäri sanoi, ettei sisuskalut enää toimi normaalisti, ja suositteli lopetusta. Tuntui pahalta, mutta eipähän tarvinnut enää huonommaksi mennä. Eläähän kissat hyvällä tuurilla yli 20 vuottakin, mutta jos on sairas ja joutuisi jatkuvalle lääkitykselle, parempi ehkä päästää irti. Kauan se itketti ja ikävä on edelleen, mukavat muistot ja valokuvat onneksi jäljellä. Toivon parasta ratkaisua kissan kannalta. Jakselkaa!!!

    • Oldi

      Kiitos vastauksesta. Samaa mieltä olen itsekkin, että parempi päästää ajoissa irti vaikka vuosia saatettaisiinkin saada vielä useita ja päästä jopa tuonne 17 ikävuoteen saakka. Pitää nyt hemmotella kissaa kiitokseksi näistä vuosista ja päästää sitten irti

      • skkkk

        😻❤️ tee niin❤️.


    • munkisuliihanaoli

      Mun kissa oli 22, kun alkoi laihtua,juoda paljon ja ruoka ei maistunut.Sitten tehtiin se lopetuspäätös, kissan kunnon vuoksi.Ei sitä lääkkein kuntoon enää olis saanut,kun sisäkalut käytetty loppuun.Suuri suru,mutta hyvät muistot jäi.Enkä halunnnut,et kissa kärsii, siksi halusin,et luovutetaan,eikä yritetä lääkkeillä elämää pidentää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      439
      1918
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      150
      1247
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      70
      1144
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      90
      1141
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      114
      1137
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      176
      994
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      100
      783
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      699
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      664
    Aihe