AHTISAARI on Suomen PRESIDENTEISTÄ se YKKÖNEN

Kiitos_Martti-Ahtisaari

NOBEL-palkittu Ahtisaari on parhain ja viisain pressa, mitä Suomessa on ollut.

Ahtisaari uutuuskirjassa: Jos muslimit eivät hyväksy oikeusvaltiotamme, heillä ei ole asiaa tänne.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^


04.10.2016 16:20 - Jussi Rytkönen | Kulttuuri
Entinen tasavallan presidentti, Nobelin rauhanpalkinnon saaja Martti Ahtisaari, ministeri ja diplomaatti Jaakko Iloniemi sekä entinen Suomen Kuvalehden päätoimittaja ja pappi Tapani Ruokanen arvioivat maailman tilaa ja sen muutoksia tänään julkistetussa Miten tästä eteenpäin -uutuuskirjassaan (Docendo).
Presidentti Martti Ahtisaaren, ministeri Jaakko Iloniemen ja journalisti Tapani Ruokasen uusi keskustelukirja Miten tästä eteenpäin (Docendo) julkistettiin tänään.

Kirja koostuu 60 keskustelusta, joissa kirjoittajat käsittelevät monia nykymaailman ja Suomen ongelmia arvoista pakolaisaaltoon, turvallisuuspolitiikasta hyvinvointivaltioon, Brexitistä Venäjään.

Osansa kirjassa saavat lyhyesti myös kirkot ja uskonnot. Esimerkiksi "Paavin divisioonat ja muita joukkoja" -nimellä otsikoitu yksi kirjan luku käsittelee näitä aiheita.

Keskustelijat toteavat kirjassaan, että usein kirkoilla on ollut myös ainoan legitiimin opposition rooli. Näin oli esimerkiksi sosialismin aikana Puolassa ja Itä-Saksassa.

Presidentti Ahtisaari toteaa tässä yhteydessä, että jos globaaleja arvoja ajetaan tehokkaasti, kirkko voi keskittyä päätehtäväänsä.

– Nyt se joutuu paikkailemaan hyvin paljon, ajamaan asioita, jotka eivät ole sen ydintoimintaa. En silti sano, ettei sen pitäisi tehdä niin. On hyvä, että edes kirkko pitää arvoja yllä, Ahtisaari sanoo kirjassa.

Tapani Ruokanen luonnehtii kirjassa Ahtisaaren ajatusta "erittäin mielenkiintoiseksi".

– Kirkko joutuu menemään eettiselle alueelle, koska muut eivät sitä hoida. Ja että näin se laiminlyö hengellistä tehtäväänsä. Tämä on teologinen oivallus, Martti, Ruokanen heittää.

Ahtisaari toteaa ja korostaa kirjassa myös sitä, että kaikki uskonnot ovat tervetulleita Eurooppaan. Ruokasenkin mielestä yhteiskunnan perustan tulee olla moniarvoinen, kaikki uskonnot ja maailmankatsomukset salliva.

– Silloin yksilö voi pitää oman vakaumuksensa ja uskonsa eikä sitä loukata. Eurooppalaisuuteen kuuluu sallivuus, kuten erilaiset uskonnot, mutta samalla ihmisoikeudet, oikeusvaltio, sananvapaus, demokratia, tasa-arvo - niitä ei voi hylätä uskonnonkaan varjolla, jos haluaa olla eurooppalainen ja elää täällä, Ruokanen linjaa.

Jaakko Iloniemi muistuttaa, että ajatus islamilaisesta sharia-laista osana eurooppalaista oikeusjärjestelmää olisi kuitenkin erittäin riskialtis.

– Sellaisen aika on ohi täällä, kun rangaistuksia ei enää lueta Mooseksen laista, Tapani Ruokanen kommentoi.

– Jos islaminuskoiset eivät voi hyväksyä meidän oikeusvaltiotamme, heillä ei ole mitään asiaa tänne, Martti Ahtisaari toteaa.

– Niin se on. Ei maassa voi olla kahta rinnakkaista normijärjestelmää, Jaakko Iloniemi sanoo.

Lue Kotimaasta 13.10. kirja-arvio uutuuskirjasta Miten tästä eteenpäin.

Kuva kirjan julkistamistilaisuudesta: Jussi Rytkönen

14

207

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eivät-he-saa-

      tulla romuttamaan meidän arvojamme,
      suomalaista yhteiskuntaa ja naisen asemaa Suomessa.

      • Kysyn.vain

        Miehet ovat tossun alla, pitäisikö naisille antaa lisää valtaa.


    • Naisella-lasikatto

      ja naisen € on 80 centtiä.

      Pitäusukö lisäksi vielä kivittää ja silpoa?

    • Tottaon

      todellakin, Ahtisaari ehdottomasti ykköspressa, valitettavasti täällä ei ole osattu antaa hänelle sitä arvoa joka hänelle kuuluu.............................no, kansahan see sellaset päättäjät kuin ansaitsee, eikä kansa ansainnut Ahtisaarta kuin yhden kauden.........................sääli sinänsä

    • oikeusjakohtuus

      Jos musulmaanit tuovat vielä vähänkin lisää
      raakuutta naisia kohtaan kaiken rahanmenon lisäksi,
      niin haistakoot oman paskansa!

      • Ei.väkivaltaa.keittiössä

        Pitäisi kieltää naisten työt keittiössä nyrkillä.


    • Nobelin palkinnot sama kuin hevosmiehet kusella talvella hankeen.

      • Hiiteen-siitä-xx9

        Painu hiiteen
        kello viiteen
        mennessä!


    • Martti Ahtisaari on ansainnut Nobel-palkinnon elämäntyöstään, rauhantyöstään. Häntä ei arvostettu täällä ja leimattiin surkuhupaisaksi esim vammansa vuoksi, aivan ala-arvoista. Katsoin hänen Nobel-puheensa oli kyllä herättävä,, huomioiva ja pohdittu , ylpeyttä tunsin.
      En osaa asetella presidenttejämme arvojärjestykseen, olemme valinneet aina ajalleen sopivan- nyt meillä on oikein pätevä, johdonmukainen arvovaikuttaja......

      • että_näin

        Ahtisaaren rauhantyö oli toimia naton tunnustelijana, joka kiersi ympäriinsä etsimässä uusia pommitusmahdollisuuksia. Tämän toteuttamisesta eräälle toiselle presidentille on myös myönnetty nobel-palkinto.


    • säälittävä

      Lukekaapas Pentti Sainion kirja; Operaatio Ahtisaari, ehkäpä tämän sädekehä hiukan himmenee.
      Ketku joka rahasti YK;ta ja matkusteli rouvineen YK;n piikkiin.
      Koivisto nosti tämän vailla pätevyyttä valtiosihteeriksi.
      Pelkkä Naton sotahaukka.

    • Mitä.vielä

      Mitä palkkiot meinaa saavutusten rinnalla häh.

    • On oikeastaan aika veikeää huomata, kuinka eri asteikoilla ihmiset voivat arvioida presidentin. Olen pitänyt kaikkia sodanjälkeisiä presidenttejä loistavina, paitsi juuri Ahtisaarta. Hän oli
      rimanalitus, ei vain ulkoiselta olemukseltaan, kun se ei vaikuta viranhoitoon, vaan älyltään.

    • PikkuHiljaaaa

      Merkityksetöntä jorinaa henkilöiltä joilla ei ole vahvoja taustavoimia toteuttaa funtsinnan tuloksia . Islmilainen nainen vaatii Helsingin järjestämään hänelle palveluita että hän voi elää uskomuksensa mukaan . Kaupungissa on jo ajatukselle myönteinen suhtautuminen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      62
      763
    2. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      25
      730
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      153
      717
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      98
      702
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      698
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      667
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      193
      626
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      582
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      562
    10. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      539
    11. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      34
      508
    12. 39
      445
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      445
    14. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      423
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      419
    16. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      417
    17. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      74
      412
    18. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      74
      404
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      53
      399
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe