etuistuimen vaihto

matti510

Tietäkö kukaa että jos vaihtaa kuljettajan istuimen megane -02 porrasperään. Joutuuko auton käyttään merkkiliikkeessä koodauttamassa turvatyynyn? Kysyin niin maksaisi 500€ jos sen joutuu käyttään merkkiliikkeessä. Eipä kannata oikein 1000€ autoon laittaa jos noin kallis.

2

1267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • testicar

      Tuskin joutuu, virrat tietysti poikki ennen asennusta ja liittimet kiinni..........ja kovaa ajua.

    • makekomuka

      Ei tarvitse koodailla noin vanhassa,se järjästelmä ei tunnista että airbag on toiseen vaihtunut,sille riittää että airbagi ja johdot on vaan yleensäkkin kunnossa. Pahimmassa tapauksessa sytyttää vikakoodin,mutta sen saa itse vikakoodinlukijalla nollattua. Motonetista/Biltemasta kyseinen laite alkaen 20e. Suosittelen kuitenkin tekemään tuon vaihdon siten,että 30 min ennen istuimen vaihtoa akusta miinus irti jotta kaikki järjästelmät sammuvat varmasti,ja avaimet pidetään sitten virtalukosta irti koko vaihdon ajan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      248
      3161
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      19
      1760
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1453
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      132
      1285
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1258
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      78
      1228
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1072
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      972
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe