Koti/Verkkokoulu

Apua_tarvitseva_nuori

Eli joo, oon 8-luokalla tällä hetkellä. Mulle on alkanut riittämään tää koulu. Joka päivä, kun meen sinne alkaa heti ahdistamaan. Opettajat, oppilaat, luokat, tehtävien tarkistus ja ryhmätyöt aiheuttavat eniten minulle ahdistusta. Myöskin käytävällä kävely ei ole ikinä mukavaa, kun ovat aina täynnä ihmisiä. Kaiken lisäksi minulla on masennus ja PTSD. Koulun käynti ei vain enään suju joten päätin kysyä äitiltäni, että saisinko käydä kotikoulua tai verkkokoulua. Äiti sanoi, että minusta tulisi syrjäytynyt jos en kävisi peruskoulua. Olen itse introvertti, mutta tapailen oikeastaan aika paljon kavereita koulun jälkeen. Olin riidellyt tästä äitini kanssa ja oli haukkunut minua tyhmäksi ja sairaaksi! Oli myös sanonut, että minun pitäisi katsoa peiliin. Äiti kyllä myöhemmin tuli pyytämään anteeksi kun olin lukittautunu huoneeseeni itkien. Sanoipa vain, että varaa psykologille ajan ja minun pitäisi kestää koulua nämä viimeiset vuodet ja lukio/amis. Kaiken lisäksi oli sanonut, että "Kaikki alkaa tulla paremmaksi." vaikka toisinpäin minulla on. En enään vain kestä. Joka päivä itkettää kun pitäisi mennä kouluun ja minulle ei vain ole hyvät oltavat siellä. Psykologi on myös aivan kamala eikä auta asiassa yhtään sen enempää. Päätin myös etten vain enään mene kouluun, vaikka pakotettaisiin. Onko teillä ajatuksia tilanteesta? Mitä minun pitäisi tehdä? Kouluun kyllä en enään suostu menemään.

9

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiedänsen

      Lopeta se itsesi kanssa tuskailu. elä pilaa elämäsi parhaita vuosia kusettamalla itseäsi. hommaa vaikka harrastus ja lopeta tuo paskan puhuminen. et ole niin heikko kuin kuvittelet. sulla ei oo syytä olla tuossa jamassa. sulla on vaan tekosyitä olla ahdistunut ja apea. elämällä on sinulle annettavaa.

    • Kyllä sitä itseään helpomminkin kusettaa voisi. Jos itsenäisen "opiskelun" tielle menet niin uppoaa arvosanat alta aikayksikön, täysin riippumatta siitä, mitä itsellesi uskottelet. Kun vielä peruskoulussa olet niin kannattaa käydä kuraattorin/koulupsykologin juttusilla. Kenties saisit sieltä työkaluja ongelmiesi kanssa työskentelemiseen? En tiedä, mielenterveydestä puhuttaessa rajoittuu minun tietämykseni mutuun, mutta vaikeiden, koulussa tapahtuvien asioiden kanssa auttaa usein yksinkertaisesti niiden kestäminen. Ne ryhmätyöt jatkuu, ja pitkään . Joten kannattaa olla jokseenkin ryhmätyöskentelyn kanssa.

      Amista en valitsisi, et siellä mitään opetusta nykymenolla kuitenkaan saa. Lukioon jos menet, niin kannattaa ajoissa varautua siihen, että peruskoulusta tuttu huolenpito ja välittäminen katoaa kuin kaksi pierua Saharaan. Siellä olet yksin ongelmiesi kanssa, ellet yrittämällä yritä hankkia aikaa kuraattorilta/terveydenhoitajalta.

      • Komposiittinyrkki eli CMX-fani! Mr.Juha? Vai joku ihan uusi tuttavuus?


      • Eipä tosiaan kestänyt kauan...! Jep, Punainen Komentaja-biisistähän tuo nimi tulee.


      • En ole aiemmin käyttänyt profiilia täällä, enpä tiedä käytänkö tätäkään kovinkaan paljoa. Anonyymiuden takaa kun voi harrastaa vähän kynnyksettömämpää keskustelua...


    • Pysy siellä, kaikki on ilmaista.

    • Ehkä lastensuojelulaitoksen järjestämä koulu saa opintosi sujumaan paremmin, sitä kohti olet noilla valinnoilla menossa.

      Vaikka saisitkin käytyä peruskoulun kotikoulussa, niin ota huomioon, että koulunkäynti loppuu harvoin peruskouluun.

      Olet nyt tekemässä valintoja, joista riippuu todennäköisesti koko loppuelämäsi suunta, joten nyt kannattaa oikesti pysähtyä miettimään ja huolella. Ensimmäinen ja myös helpoin mietittävä asia on se, että voisitko SINÄ kenties muuttua jotenkin, jotta tilanne koulussa muuttuu paremmaksi. Vai oletko kenties sellainen ainutlaatuinen snowflake, jonka takia kaikkien muiden pitäisi muuttua?

      Elämä on täynnä sopeutumista. Sen opettelu kannattaa amoittaa nyt. Jos et pysty siihen itse, ota apu vastaan.

      Psykologi voi olla mielestäsi kauhea, mutta suurella todennäköisyydellä hän tietää, mistä puhuu. Todennäköisesti hänen kertomansa asiat eivät miellytä sinua ja se "kauheus" johtuu siitä. Ammattilaisen sanomaa kannattaisi kuitenkin kuunnella.

    • AnnaL33ssu

      Onko lastensuojelu sekaantunut koulunkäymiseesi? Tietääkseni suomessa ei ole koulupakkoa, ja jos vanhempasi pyytävät vapautusta niin sellaisen varmaan saat

      • Suomessa on oppivelvollisuus. Jokaisen suomalaisen tulisi saada peruskoulu käytyä (tavalla tai toisella).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      91
      7703
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      131
      3083
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      159
      1966
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      75
      1747
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      131
      1589
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      178
      1540
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1212
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      904
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      794
    Aihe