Olen kuullut että h astrassa olisi sellaiset

aika.ärsyttävä.idea

vilkun viikset joita käytetään vaan ylhäällä tai alhaalla mutta ne ei jää sinne mutta kumminkin jää vilkuttamaan pitäneekö tämä paikkaansa? Mitä jos ohittaa jonkun auton tai vaikka poistuu liikenneympyrästä ja haluaisi vilkuttaa niinkuin monet yleensä vilkuttaa että käyttää vilkkua vaan sen verran esim. ylhäällä että vilkku vilautta kaksi kertaa niin miten sellainen onnistuu tuossa astrassa? Vaatiiko se joka ikinen kerta että pitää kääntää rattia että vilkku lähtee pois päältä? Olen tuollaista astraa suunnitellut mutta jos siinä tuollainen vilkkuviiksi on niin siihenpä se sitten töppää.

5

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HyvinToimii

      Juttusi on ufon keksimä. Vilkut toimivat normaalisti plus niissä on ns kaistanvaihtotoiminto - tarkoittaa sitä, että kun et laita vilkkua pohjaan asti vaan käytät hieman suunnassa tai toisessa vilkkua näytetään vai neljä kertaa.

      Jos laitat vilkun pohjaan, vilkkutoimii kunnes oikaiset ratin tai nostat viiksen takaisin alkuasentoon - vaikka heti ensimmäisen vilkun väläytyksen jälkeen jos niin haluat.

      Suosittelen koeajamaan auto - selvinnee siinä tilanteessa aika hyvin. Ei töppää ainakaan vilkun toimintaan.

    • Ensi alkuun kaistanvaihtovilkut tosiaan olivat vähän ärsyttävät:

      "Kele, en minä näin kauaa aikonut vilkuttaa!" ; )

      Vääntää vilkkuviikseä niinkuin ennen muinoin niin voi vilkutella lyhyemminkin.

    • oikeinoletkuulllut

      Vilkkuviiksi tuossa astrassa on koko auton ärsyttävin piirre. Mutta jos sen sietää, muuten auto on varsin mainio. Kaistanvaihtovilkku vilkuttaa kolme kertaa. Joskus kun palautat kiinteää vilkkua pois, viiksi saattaakin vahingossa kävästä vastakkaisella puolella ja sitten vilkutat tahattomasti toiseen suuntaan sen kolme kertaa. Toinen juttu on tihkupyyhkimen tunnistimen logiikka. Laitat tihkupyyhkimen päälle ja se pyyhkii vähän aikaa tihkutoiminnolla. Lähes poikkeuksetta se alkaa jonkin ajan kuluttua kasvattamaan itse nopeutta halusit tai et. Usein se kiihtyy ja lopulta pyyhkii nopeimmalla mahdollisella syklillä. Vaikka pysähdyt liikennevaloihin, se tihkupyyhin pyyhkii täysillä.. Eli ne molemmat viikset on todella on syvältä ja omituiset.

    • rfarm

      Koeajoin kaksi H-sukupolven Astraa ja tuo oli kyllä tosi ärsyttävä ja vaarallinenkin juttu. Vilkutat ja palautat viiksen takaisin, mutta vilkku jää useimmiten päälle. Rämppäät siinä sitten viikseä edes takaisin ja vilkku vaan vilkkuu, etkä edes tiedä kummalla puolella.

    • VEEKU

      Minulla oli vm. 2003 Opel Merivassa vastaava vika. Vaihdatin vilkunviiksen ja sen jälkeen
      toimi aivan normaalisti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3867
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3179
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      33
      2867
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2732
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      133
      2441
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      45
      1992
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1225
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      89
      1201
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1119
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      78
      1109
    Aihe