Traktorin rekaat puhtaaksi!

PerhananSottopyttyTuo

On se ihmeellistä, että maanviljelijät eivät voi puhdistaa niitä traktorin renkaita ennen kuin tulevat ajelemaan yhteiselle mökkiteille. Koko tie on ihan kurassa ja sateella kura tarttuu kenkiin kesälläkin, kun tiellä kävelee.
Seuraavan kerran emme osallistu hiekanajokustannuksiin, kun tuollalailla sotketaan tie ajamalla painavilla koneilla niin, että kura painuu hiekan läpi.
Voisi ko. "maanviljelijä" käyttää jotain muuta reittiä kulkemiseen, jos ei osaa renkaita puhdistaa.

4

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SanonTästäSuoraanKunNäen

      Kyllä, tosiaan noita pässejä riittää meidänkin mökkitiellä!

    • ainapitäävalittaa

      Se renkaiden puhtaaksi saanti ilman painepesuria on pikkuisen vaikeampi homma, ei niitä teitä kukaan huvikseen sotke!

    • KäsipelilläPuhtaaksi

      Kyllä niistä voi jollain "kolistella" isommat savikökkäreet pois - ei kaikkeen tarvitse aina jotain konetta olla!

    • TuossaLakiaJosEtUsko

      Tieliikennelaki 3.4.1981/267

      Eduskunnan päätöksen mukaisesti säädetään:

      3 §
      Tienkäyttäjän yleiset velvollisuudet

      Tienkäyttäjän on noudatettava liikennesääntöjä sekä muutenkin olosuhteiden edellyttämää huolellisuutta ja varovaisuutta vaaran ja vahingon välttämiseksi.

      Tienkäyttäjä ei saa tarpeettomasti estää tai häiritä liikennettä.

      62 §
      Tiellä oleva este

      Tielle ei saa panna eikä jättää mitään, mikä voi vaarantaa tai haitata liikennettä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      115
      8287
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      415
      7508
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4764
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4559
    5. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      7
      4389
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      204
      2899
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      118
      2764
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2695
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      23
      2324
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      2
      2197
    Aihe