olenko mä huono kaninomistaja?,kun kanini asustaa minun kanssa samassa huoneessa, käytän tietokonetta todella paljon,ja kone on olohuoneessa alakerrassa ja mun huone yläkerrassa.käyn kattomassa aina välillä kania ja pari kertaa päivässä päästän huoneeseeni vapaaksi ja olen sillon koko ajan hänen seurana..annan 2kertaa päivässä ruuan ja välissä vähän herkkuja.
kanilleni jutellaan aika paljon.ja joka päivä nostan kanin pois häkistään,kun häkki on niin korkeella,ettei kani muuten pääsis pois.kanin häkki on 30cm maasta sellasella alustalla..ja vedottomassa paikassa.musta tuntuu et oon huono kaninomistaja?jos olen,ni kertokaan parannus keinoja...
mutta tietokoneen käyttöä en oikein voisi vähentää ainakaan paljoa,kun se on mulle todella tärkeä,joita en nyt tässä ala selvittelemään.mutta kiitos etukäteen palautteesta
kanilleni jutellaan aika paljon.ja joka päivä nostan kanin pois häkistään,kun häkki on niin korkeella,ettei kani muuten pääsis pois.kanin häkki on 30cm maasta sellasella alustalla..ja vedottomassa paikassa.musta tuntuu et oon huono kaninomistaja?jos olen,ni kertokaan parannus keinoja...
mutta tietokoneen käyttöä en oikein voisi vähentää ainakaan paljoa,kun se on mulle todella tärkeä,joita en nyt tässä ala selvittelemään.mutta kiitos etukäteen palautteesta
Vastaukset 7
Vanhimmat
Et sä mun mielestä ole huono hoitaja sun kanilles. oon kuullu pahempiakin juttuja miten kania ollaan hoidettu. mun mielestä toi on tosi hyvää hoitoa.
ennen mä olin kauheesti chateissä ja näin mut nyt oon vähentäny käyttöä. Jos käyt ihan turhilla sivuilla ni voisit kyllä jättää pois. :)
Jos kanin häkki on tarpeeksi iso ja puhistat sitä säännöllisesti niin nuin voit kyllä sitä hyvn hoitaa. ja kesällä voit tehä sille ulkohäkin.
kanin häkki on 1,5m*64cm vissiin ja siivoon häkin n.3päivän välein.no sen takia oon netissä niin paljon,ku sellain voin vaan jutella mun kullan kanssa,ku se asuu toisella paikkakunnalla ja ei sen takia voi olla täällä aina.
Mun mielestä toi kuulostaa ihan kanin ihanneoloilta: en ymmärää mistä olet saanut päähäsi olevasi huono omistaja ja hoitaja!!! jatka samaan malliin! =)
kiitos vastauksista
Minusta kaninhoitosi kuulostaa oikein hyvältä. Olet kuitenkin sen verran paljon sen seurassa, että ei hätää. Ja tiedätkös mikä kaniasi oikein ilahduttaa? Näin talven keskellä osta sille joskus piristykseksi tuoretta ruukkusalaattia, kyllä on pupu sen jälkeen iloinen. Ja sinä voit tuntea itsesi sen hyväksi ystäväksi!
Terveisiä Kanillesi Kanifanilta!!!!
Itsekin poden monesti huonoa omaatuntoa. Joskus on työkiireet joskus taas tietokoneen kanssa työt vievät aikansa - ja tietty nytkin.
Kani on sosiaalinen eläin, joka kaipaa paljon hellittelyä. Jos kaneja on kaksi tai enemmän, ne tulevat keskenään juttuun. Mutta silloin kun kania on vain yksi, on omistaja kovilla ellei taloudessa asu muita seurustelutaitoisia.
Voisitko ajatella ottavasi kanin häkkeineen, ellei se voi olla vapaana, huoneeseesi ja samalla jutella sille. Alkuun kanisi voi tutkia vilkkaastikin paikkoja, mutta kun ympäristö käy tutuksi, se rauhoituu. Tietokoneen sähköjohdot voit yrittää laittaa jonkun levyn taakse piiloon, niin ei tartte kaikkea vahtia.
Höpöttele kanillesi niitä näitä vaikka kirjoittamaasi viestiä keveään sävyyn. Itse luen joskus jopa sanomalehden ääneen, ja kanin ilmeet ovat hyvät: Hulluja nuo ihmiset!
Tsemppiä sulle!
Olisko huono ajatus pitää kania sylissä kun työskentelee tietokoneella?Mulla on usein jompikumpi mun kaneista sylissä silloin.