Pelaako joku vielä sims 1? Saako toimimaan windows 10? Hankin uuden läppärin ja en ole vielä ehtinyt itse kokeilla. Vanhassa koneessa oli vista ja siinä lakkasi toimimasta. Ja jos on jotain kikkoja miten saa toimimaan, niin kertokaa. Englanniksi jotain löytyy, mutta se ei niin hyvin taivu ja nekin keskustelut on parin vuoden takaa. Olis kiva pelata simsiä pitkästä aikaa. Tai toimiiko sims 3 windows 10?
Sims 1 complete collection
3
824
Vastaukset
- OutoSim
Kaikki Sims-pelit toimivat (noin vuoden takaisen virallisen sivun ilmoituksen mukaan) tätä nykyä Windows 10:llä. Se ei kuitenkaan merkitse sitä, etteikö olisi konekohtaisia esimerkiksi ohjelmiin yms. liittyviä ongelmia. Pääosin ongelmat eivät kuitenkaan johdu käyttöjärjestelmästä sinänsä, vaan ohjelma-asetuksista.
Kesällä 2015 oli hyvin monilla Win 10:een siirtyneillä pelaajilla suuria vaikeuksia saada esimerkiksi Sims 1 Complete Collection toimimaan - ja kuitenkin monilla silloinkin peli toimi 10:llä. Sen jälkeen Win 10:ä säädeltiin ja muutettiin joiltakin osin. Samoin EA teki joitakin tarkistuksia eikä viime aikoina yhteensopivuusongelmista ei ole näkynyt paljoa nettikirjoituksia.
Minulla ei ole sims "ykköstä" eikä tule. Kaikki edelläoleva perustuu nettitietoihin eikä omakohtaiseen kokemukseen. Mielipiteeni kuitenkin on että kokeilu voisi kannattaa, koska monet läppäreillä pelaavat kertovat heidän koneillaan Simsin toimivan. - Sims1
Latasin nyt tuon sims1. Ei toiminut, vaikka koitin yhteensopivuustilassakin sitä. Sain kuitenkin toimimaan youtubesta löytyneellä ohjeella. Latasin siis jonkun patchin siihen. Latasi kyllä tuohon alkuruutuun, mutta nyt lataa edelleen noita ns lisäosia ja ei pääse itse peliin. Siis uudestaan ja uudestaan tulee nuo lisäosien latausruudut tuohon. Ja alkaa aina alusta. No, pitää vielä koittaa uudestaan. Näitä vanhojakin pelejä kun olisi kiva pelata, uusista en vaan jotenkin välitä.
- Anonyymi
Samat viat. Jäi junnaamaan lisäosien lataukseen, mutta kun lopulta pääsin eteenpäin, se jämähti muuten eli mikään ei reagoinut mihinkään.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1364726Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2504361Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat273930Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,73744Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1813429Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis783143Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos813069Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2222725Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1342700- 522391