Olkoonkin hänen henkilökohtaiset ongelmansa olemassa ja vastauksensa todella tökerö, niin kyllä myös esitetty "kehityssuunitelma" on niin kaukana elävästä elämästä ja todelisuudesta, että ymmärrän hyvinkin Jukan turhautumisen ns. "paskan jauhamiseen" pitkän linjan politiikkona ja Sysmän kunnan edunajattelijana. Näitä viisaita propellihattuja kyllä löytyy jatkossakin, ihmisiä, jotka tietävät kaiken, omaavat suuren viisauden, jota ei muilta löydy, mutta todellisen elämän ja tosiasioiden ymmärrys puuttuu täysin. Liekö tälläkään hemmolla on ihan oikeita työpäiviä palkanmaksuineen kovin montaa takana. Järki mukaan myös muitten neuvontaan, jos itsellä ei ole kaikki intiaanit mukana kanootissa. Vai onko edes se ensimmäinenkään?
Nyt on lyöty Nurmista riittävästi
Onkomuutaehdotettavaa
21692
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ei kai Nurmiselta muuta odotetakaan kuin kunnon käytöstapoja ja sitä, että hoitaa työtehtäviään selvin päin. Haluat, että Nurminen jätetään rauhaan ja puolustelet häntä. mutta et malta jättää arvostelemalla kehittämisidean esittäjää. Asiakkaaseen pitää suhtautua arvostavasti, olkoon hänestä tai hänen ajatuksistaan mitä mieltä hyvänsä. Se Nurmiselta unohtui.
Olet tässä ihan oikeassa, myönnän tämän, siis asiakkaan kunnioittamisen. Edellisen kirjoittaja.
Totta turajat. Vaikea kuvitella "laskelmien" tekijän olevan kauppatieteiden maisteri, tai ainakaan että olisi ollut koskaan koulutustaan vastaavassa työssä, taitaa meriitit olla ihan jostain muualta, ehkä Kiinasta?
Propelihattujahan riittää joka kylään.
Olisi mukava tietää tämän ehdottajan meriitit, onko kokemusta huonekalutehtailusta?
Mielestäni aika ikävän aletava sävy oli linnunpönttöpuuhastelu kommenteissa. Itse arvostan sitä että kehitysvammasille löytyy kyliltä paikka jossa voivat työskennellä kukin oman kykynsä mukaan.
Lasket intiaaneja kanootissa...jos on intiaanien puutetta sen suuremmalla syyllä terveydenhuollon ammattihenkilön pitää suhtautua asiakkaaseen arvostavasti ja kunnioittavasti. Tuo oletukseksi tekee Jukka Nurmisen käyttäytymisestä entistäkin tärkeämpää. Hävetköön, jos edes osaa.
Valmet Automotive on käynnistänyt historiansa suurimman rekrytointikampanjan, jolla haetaan yli 1000 uutta autonrakentajaa Uudenkaupungin autotehtaalle....
Haussa on työntekijöitä hitsaamon, maalaamon, kokoonpanon sekä sisäisen logistiikan tehtäviin.
Kampanjaa tukee Suomi-kiertue, jonka myötä Valmet Automotive vierailee kahdeksassa kaupungissa eri puolilla Suomea 2017 - 2020 aikana...
Ei tuon möläytykset ja useiden rattien jälkeen voi lyödä liikaa. Varsinkaa kun muistaa kuinka viime vuosina ollu vaatimassa muiden eroa ja erottamisia.
Nimim. tyytyväinen asiakas taitaa olla ensimmäinen, joka pääsi asian ytimeen? En asiasta tiedä, mutta kuvittelin, että paikka on toimintaterapiakeskus. Arvostan jos kunta tällaista toimintaa ylläpitää, arvostan myös ihmisiä, jotka siellä toimivat. Tyytyväiseltä asiakkaalta haluaisin kuulla arvion, miltä tuntuisi huonekalu- tai talotehdas siinä tilassa? 3 v odottelun jälkeen sain telkän pönttöön pesimään, itsetehtyyn. Olin ylpeä.
Saadakseen oman pikku minitalonsa voi Aalto varmaankin laittaa tehtaansa pystyyn johonkin muualle kuin toimintakeskuksen tontille, niin ja ihan omilla rahoillaan eikä kunnan. Avukseen hän voi huudella Ely-keskusta, Leaderia, Finveraa, Tukesia tms.
Terveessä yrityskilvassa ei kunta voi eikä saa olla osallisena.
On hienoa kun kesällä voi torin kojusta ostaa Sysmäläistä laadukasta käsityötä tuliaisviemisiksi ja matkamuistoiksi.
Toivoisin keskustaan pientä myyntipistettä myös talviajaksi, esim. jonkun kahvilan tai myymälän yhteyteen, sillä eihän kaikilla ei ole nelipyörää millä pääsisi Hakalantielle?
Tunnen muutamia toimintakeskuksessa työskenteleviä hyvin ylpeitä työpaikastaan olevia omien vahvuuksiensa toteuttajia, ja arvostan että heillä on kuntalaisina mahdollisuus antaa oma työpanoksensa yhteiseen pottiin.
Kun puolustelijakin viittaa henkilökohtaisiin ongelmiin, niin silloin voidaan kaikki ihmetellä mitä tämmöinen rassukka tekee vaativassa tilaajan tehtävässä. Vai oliko työkeskus täynnä ja suojatyöpaikka piti etsiä kunnanvirastolta?
Kirjoitat vähän, mutta täyttä asiaa! Veronmaksajat eivät voi olla kustantamassa suojatyöpaikkaa Nurmiselle.
Pitäis osata käyttäytyä vaikka suojatyöpaikassa olisikin
Hartolassa on ottajia Aallon ideoille, Tanskasen Matin juttusille, kyllä Matti hoitaa
esiliinan hommat johtaja Oleniukselle, jolle käy kaikki.
Kiitos Hartola, mahtava juttu, näin kaikki voittaa!
Pelkällä hauskan lippalakin päähän laitollako tämä nurmisen hölmöily kuitattiin kunnan puolesta. Entä demarit ettekö te älähdä ollenkaan?
Jo vain se sillee kuitattiin, ei suoritettu julkista kivitystä torilla. Sitähän sä ilmeisen hekumoiden odotit. Tässä asian suhteen saatettii tehdäkin jotain eikä vain painettu villasella kuten EK:n hölmöilyssä tapahtui. Oi että tuska raastaa Turkin pojan rintaa ja mieltä kirveltää, kylä kylä kyllä nyt ahiistaaa. S`oon tuoho tuskaa kossun paikka!
Kovasti yksipuoliseen uutisointiin jotkut uskovat, harmi kun virkamiehet eivät voi julkisesti kertoa mitä kaikkea oikeasti on tapatuhtunut ennen tilanteen eskaloitumista.
Vaikka kivitys jollei muuta keksitä
Minkäs sille voi jos on vähän....no, ding dong. Vituttaako pellet kun mulla on aikaa vaikka kuinka klikkailla noita teidän säälittäviä paskakoodejanne,.-
Ei vituta pellet vaa ko luottamus ja virkamies. Tai siis henkilö ei mies
Miten tää asia edenny?