Hoitajan joulu??

ArjaSi

Olen vastavalmistunut lähihoitaja, sain vakituisen työn julkiselta puolelta hoitokodista.
Tuli mieleeni: Entisessä työssä pankissa jos jouluaatto osui maanantaiksi, minulla oli vapaata siis lauantai ja sunnuntai. Lisäksi jouluaatto, joulupäivä ja tapaninpäivä. Minulla oli siis 5 palkallista vapaata. Hyvässä lykyssä myös itsenäisyyspäivä palkallinen vapaa jos sattui arkeen.
Onko siis hoitajalla aina vain ne 2 palkallista vapaata viikossa, olkoot pyhiä taikka ei?? Sehän on vallan epäreilua. Tietysti tulee pyhäkorvaus(jos kauan sitäkään) mutta silti mielestäni väärin!

15

1427

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lomastakopalkkaa

      Ihmiset ja eläimet on hoidettava pyhänä ja arkena. Palkkatyössä saa silti peräti 2 päivää vapaata viikossa. Pidempiä lomia suo vuosiloma.

      Sanottakoon nyt, että pankissa ei enää paljon työntekijöitä tarvita lomailemassa. Ehkä sinäkin sait loparit, hyvin moni on saanut. Kaupassakin ollaan nykyään töissä pyhät ja arjet. Samoin liikenne toimii kaikkina päivinä. Ja poliisi.

    • mitäepäreilua

      Olisit pysynyt pankissa kun sulle ne vapaapäivät on niin tärkeet! Ei ole reilua verrata eri alojen vapaapäiviä. Epäreilua on, että sulla on työ ja palkka mulla taas ei.

    • hyvää_joulua

      Miten kuvittelet hoitokodin hoidettavien pärjäilevän jos paikalla ei joulun aikaan ole laisinkaan henkilökuntaa? Hoitokoti pyörii 24/7 pyhät ja arjet. On aivan eri asia olla töissä firmassa jossa on vain tyhjä tila kun porukat lomailee. Sorvin ja jyrsinkoneen voi jättää pimeää halliin joulunpyhiksi. Ne pärjäilevät kyllä hyvin itsekseen. Kun sitten vuodenvaihteen jälkeen porukat palaa lomilta verstaalle, niin siinähän se porakone ja jyrsin ovat ihan OK. Virta päälle ja kara pyörimään. Se on töidenjärjestelyjuttu teidän porukoiden kesken siellä hoitokodissa. Osaattehan te nyt aikuisina ihmisinä keskustella ja sopia. Se voit olla sinä joka olet paikalla jouluaikaan 2017 ja vuoden 2018 jouluna vuorossa joku toinen. Jonkun on kuitenkin oltava aina paikalla. Se vasta vääryys olisi että asukkaat ja hoidokit jäisivät heitteille ja oman onnensa nojaan, kun hoitajat ovat kaikki joulua viettämässä. Olisi varsin erikoista jos dementoituneen vanhuksen päähän pujotat punaisen tonttulakin ja syliin konvehtirasian. Toivotat hyvät joulut. "Hyvää rauhaisaa joulua ja onnellista Uutta vuotta 2018, Tavataan loppiaisen jälkeen ensi vuonna." Oletkohan nyt aivan oikealla alalla ? Rahallisen puolen korvausasian tarkistat omasta TES sopimuksesta tai selvität muuten. Monasti ne ovat perheettömät (ei pieniä lapsia) jotka venyvät juhlapyhien aikaan. Elämä vain on sellainen.

      • Nohuhhuhsentään

        Ihminen kysyy asiallisesti lomakäytännöistä ja sinä päädyt miettimään onko hän aivan oikealla alalla :D? Florence Nightingale meni jo.


      • hyvää_joulua
        Nohuhhuhsentään kirjoitti:

        Ihminen kysyy asiallisesti lomakäytännöistä ja sinä päädyt miettimään onko hän aivan oikealla alalla :D? Florence Nightingale meni jo.

        Jos hän olisikin kertonut asiansa fiksusti, niin vastaukseni olisi ollut varmaan toinen ja raikkaampi. Hän painotti termejä "väärin" ja "epäreilua". Olisi voinut jättää ne kommentit pois, niin olisi saanut minulta eksplisiittisen vastauksen. Elämä vain on sellainen. Riskinottoa ensimmäisestä hengenvedosta lähtien. Toivottavasti hoitajamme on myös ammattiliittonsa jäsen. He kertovat pyydettäessä.


    • turhuuksienpyhät

      No, joudut uutena tekemään muille lomapäiviä...ala on kieroilijoita täynnä, toiset kerää parhaat päivät päältä

    • ArjaSi

      Oi, kiitos rohkaisevista vastauksista. Kylläpä on asiallista porukkaa vastailemassa. En saanut potkuja pankista. Rakastan uutta työtäni ja itse asiassa olen lupautunut joulun ja uuden vuodenkin työskentelemään. Kaikki minulle vielä uutta, siksi kysyin. Epäreilua ja väärin on miten heti hyökätään kimppuun kun kysytään. Olen juuri liittynyt liittoon, ensi kerran kysyn sieltä, jospa sieltä saa asiallisempia vastauksia.

      • hyvää_joulua

        Olet nopea oppimaan. Se on hyvä asia. Sinulla on asenne kohdillansa. Tämä on myös palsta jolla kysymykset ja vastaukset usein lentävät toistensa ohitse ilman päämärää. Tuntemattomat kysyvät jotain ja toiset samanalaiset kommentoivat reaktiivisesti jotain. On täysin mahdoton tietää mitä toinen oikeasti ajattelee tai pohtii. On vain muutama rivi sometekstiä. Sellaista kristallipalloa ei ole. Hyviä jatkoja sinulle. Teet arvokasta työtä. Ja olet sopivasti myös pippurinen. Tuossa sopivaa filosofiaa kinkkisiin tilanteisiin.
        https://www.youtube.com/watch?v=w7YjPg5tI0w


    • työkutsuu

      Mitä se nyt merkitsee onko pyhä vai arki? Useimmille ei yhtään mitään. Joulunpyhät pelkkä haitta ja harmi. Ai niin, sinulla oli ennen pankista vapaata töistä silloin ja monesti muulloinkin.

    • nohuhhuhsent

      "Onko siis hoitajalla aina vain ne 2 palkallista vapaata viikossa, olkoot pyhiä taikka ei?? Sehän on vallan epäreilua. "

      VAIN 2 vapaapäivää viikossa. Sanoisin, että PERÄTI 2 vapaapäivää viikossa. Miten se on epäreilua?

      Minä hoidin omaistani 24/7 ja 7 päivää viikossa ympäri vuoden useita vuosia muutamalla satasella kuukaudessa. Ehkä oli epäreilua, ehkä ei.

    • Ohjaajahoitaja

      Siis... jos olet joulun tai mitkä tahansa muut pyhät töissä niin saat listalle niistä korvaavat vapaat eli saman verran vapaapäiviä kuin säännöllistä työaikaa tekevät:) Nämä vapaat vaan sitten jonain muina päivinä kuin joulun pyhinä. Eli aina kun listalle sattuu ylimääräinen pyhä niin listan tuntumäärä laskee tuon pyhäpäivän tuntimäärän verran. Lisäksi jos olet esim. joulun töissä niin saat joulupyhiltä pyhäkorvaukset ja lisävapaat jonain muuna ajankohtana joulun ulkopuolella:)

    • ArjaSi

      Ohjaajahoitaja, kiitos vastauksesta!!

    • Konsulentti

      KVTES:ssa määrätään, että työaika on järjestettävä niin, että viranhaltija/työntekijä saa kerran viikossa vähintään 35 tuntia kestävän keskeytymättömän vapaa-ajan, joka on mikäli mahdollista sijoitettava sunnuntain yhteyteen. Viikoittainen vapaa-aika voidaan järjestää keskimäärin 35 tunniksi 14 vuorokauden ajanjakson aikana. Vapaa-ajan tulee olla kuitenkin vähintään 24 tuntia viikossa.

      Jollei toimintojen luonne muuta vaadi, viranhaltijan/työntekijän säännöllinen työaika sijoitetaan viidelle työpäivälle viikossa. Työvuorot suunnitellaan siten, että viranhaltijalle/työntekijälle pyritään antamaan kaksi peräkkäistä vapaapäivää viikon aikana.

      Kunnalla jaksotyössä jokainen arkipyhä lyhentää työaikajakson työaikaa 7 h 45 min . Arkipyhiä ovat joulun tienoilla itsenäisyyspäivä, jouluaatto, joulupäivä ja tapaninpäivä ja muuksi päiväksi kuin lauantaiksi tai sunnuntaiksi sattuva uudenvuodenpäivä ja loppiainen. Muita saman verran työaikaa lyhentäviä arkipyhiä ovat pitkäperjantai, toinen pääsiäispäivä, helatorstai, juhannusaatto ja muuksi päiväksi kuin lauantaiksi tai sunnuntaiksi sattuva vapunpäivä.

    • kuvottaaihan

      Niin, toisilla se on Joulu, toisilla ei. "Perheettömänä" joutui useinkin tekemään Joulut. Perheeksi siis katsottiin mies ja lapset, joita minulla ei ole. Tästä johtuen dementoitunut kotona asuva äitini joutui viettämään ties kuinka monet Joulut ypöyksin (olen ainoa lapsi ja miehensä/isäni kuollut) satojen kilometrien päässä. No, enpä ole enää hoitoalalla "hyvien ja rakastavien" hoitoalan ihmisten parissa. Meno on paljon inhimillisempää muilla sektoreilla. Ja pääsee toisinaan-tai oikeastaan aina- Jouluksi sairaan äitinsä luokse.

    • mskwndndn

      ne hoitokodin mielenterveyspotilaat voi hyvinki jättää sinne keskenään jjos haluat pitää vapaata.
      ne pärjää ihan hyvin ilman lääkkeitä.
      hakeudut heti jollekkin toiselle alalle...
      suosittelen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1868
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      126
      851
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      657
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      555
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      62
      495
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      480
    11. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    13. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      9
      456
    14. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      31
      435
    15. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      429
    16. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    17. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      415
    19. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      6
      395
    Aihe