Millaista on hyvä seksielämä parisuhteessa?

TwoWomen

Tuolla toisessa keskustelussa mainittiin hyvä seksi pitkän parisuhteen onnistumisen yhtenä asiana. No, millaista se hyvä seksi on teidän mielestänne. Tai ajan takaa pikemminkin sitä, millaista on pitkän parisuhteen hyvä seksi.

8

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jgdhyfu

      Tärkeintä ei ole parisuhteessa seksi ja sen määrä, vaan se että suhteessa on kaksi samalla taajuudella elävää, joilla on samansuuntainen ajatusmaailma seksistä oli sitä tai ei.

      • YuHjNm

        Olen samaa mieltä, mutta haluan osaltani tarkentaa hieman. Minusta tasapainoisen onnellisessa parisuhteessa voi olla seksiä tai suhde voi olla seksitön. On tosiaan tärkeää, että suhteen osapuolilla on asiasta riittävän samanlainen mielipide ja tunteet. Haluaisin kuitenkin laajentaa seksin käsitettä. Minä luen suudelmatkin seksiksi. Joidenkin suhteet ovat onnellisen tasapainoisia pelkän ns. hellyyden voimin, eikä tarvita orgastisia kuvioita. Joissain tapauksissa osapuolten seksuaaliset tarpeet ovat keskenään hyvin erilaisia, mutta ne pystytään silti huomioimaan suhteessa. Jotkut suhteet ovat onnellisen tasapainoisia pelkkään psyykkiseen suhteeseen ja/tai yhdessäoloon perustuen. Viimeksi mainitun kaltaisissa suhteissa ei välttämättä ole edes hellyyttä, mutta suhde voi silti olla vahva ja osapuolia tyydyttävä.


    • Lesbian bed death ei taida olla käsitteenä tuttu? Minun mielestäni parisuhteeseen kuuluu seksi. Jos toisen mielestä suhteessa ei tarvita seksiä tai se ei kiinnosta, ihmettelen miksi sitten ollaan suhteessa? Silloinhan ollaan vain kavereita. Kavereiden kesken on toiset jutut, kuin puolison. Kenen kanssa jaetaan hellyys ja intiimit hetket, ellei puolison?

    • Kyllä seksi jossain muodossa kuuluu parisuhteeseen. Elämässä voi tulla jaksoja jolloin seksi ei jostain syystä ole mahdollista tai tärkeää, voi tulla fyysistä/henkistä tai sosiaalista sairautta. Hyvässä liitossa tälläiset jaksot otetaan huomioon. Muutoin seksitön liitto vaikuttaa minusta oudolta. Rakkauteen kuuluu intohimo. Jos intohimoa ei tunne puolisoaan kohtaan, onko kyseessä parisuhde vai kaverisuhde?
      Se millaista seksi on, on jokaisen oma asia. Hyvä olisi myös aina muistaa, että seksi ja porno ovat kaksi täysin eri asiaa. Hyvä molempia tyydyttävä seksi voi olla niinkin pientä kuin toisen silittely, suukottely, hieronta, hyväily tms.

    • 15-year-marriage

      Ilman muuta seksille pitää löytyä tilaa ja aikaa. Samalla tavalla kuin puolison kanssa pitää välillä istua alas, sulkea ruudut ja luurit, ja kysyä mitä rakkaalle kuuluu, täytyy myös ihon saada koskettaa ihoa aika ajoin. Pysyy suhde tuoreena, eikä mahdu muut väliin. Kyllä sitä läheisyyttä kuitenkin kaipaa ja seksi liimaa puolisot yhteen. Pysyy pilke silmäkulmassa ;-)

      • Ilmankos se on pilke mun silmäkulmasta kadonnut 😀
        Sori kun oli pakko hypätä rajojen yli. Toivottavasti ei nyt kukaan vetäse mitään nenäänsä tai muuallekaan. Poistun "oikeelle" puolelle 😊


    • Anonyymi

      Ei hyvää seksiä voi määritellä ulkopuolelta, toteutustapa on vapaa. Useimmat varmaan haluavat orgasmin jollakin keinolla, mutta ilmeisesti eivät kaikki sitäkään.

    • Anonyymi

      Mennään tilanteen ja tunnelman mukaan, eikä mitään rasittavia sopimisia tai lukujärjestyksiä. Kaikki kaavamaisuus pilaa heti koko asian.

      Halailu, silittely, suukottelu yms. eivät ole minusta seksiä, niitä voi tehdä muutenkin.

      Aina ei O onnistu, mutta pakko myöntää, että ilman sitä rakastelusta jää aika epämiellyttävä olo fyysisesti.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      101
      6390
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      335
      5749
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      61
      3495
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      12
      3385
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      106
      2779
    6. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1770
    7. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      13
      1755
    8. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      18
      1614
    9. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      188
      1224
    10. Toksinen ja negatiivinen kansa

      Samaan muottiin valetut
      Suomussalmi
      93
      1153
    Aihe