Muumioiden palvonta

Tukiaisilla ja myrkyillä kahden puolen napapiiriä kasvateltu höpöheinä,on taas jäämässä peltoon. Nyt on oikea aika leikata mielipuolisia tukiaisia ja päästää rökäletappiolliset puuhastelijat terveeseen konkurssiin.

Tukiaismaatalous on kuolleempi kuin Leninin muumio. Vainajien palvonnassa on se ero, että Leninin preparointi on paljon halvempaa kuin MTK:n maskeeraus.
25210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Meinaakko ostaa tilan halavalla?

Äänestä

Tukiaismaatalous kuollut?

Eduskuntahan hyväksyi maataloustuet osana valtion tulo ja menoarvioesitystä

Miten nykyisenkaltainen maatalous tukineen voisi olla kuollut kun miltei kaikissa kehittyneissa maissa sitä harjoitetaan.

Mitä tulee ns, hömpäheinään, kun vihreiden kannatus lisääntyy, myös hömppäheinän viljelyä tullaan vaatimaan lisää.

Sitäpaitsi, kun täälläkin vaaditaan glyfosaatin käytön kieltämistä , juolavehnän torjuntamuodoksi jää kasviin vuorotteluviljely jolloin osa pelloista kesannoidaan..

Äänestä
  • Kuten aloituksessa todettiin Leninin muumion kunnostus ja palvonta maksaa luultavasti vain muutaman miljoonan vuodessa.

    Kuten edellinen kirjoittajakin toteaa, täällä tukiaismaatalouden balsamointiin menee n. miljardi euroa joka kuukausi. Silti vainajan tila heikkenee jatkuvasti ja maatalousnegropolin mauseleumiin kannetaan uutta rahaa ja uhreja.

    Äänestä

  • Mahtaa vähä-älyistä

    Äänestä

  • Heh! Pösilö luulee, että hedelmällisillä maaperillä asuvat jäotitkin vetävät miljardien tukia taskuihinsa. Kysypä joltakin verovaroilla rahoitetun maatalousoppilaitoksen nicaragualaiselta vaihto-oppilaalta, että suapiko se Humbertokin Managuassa satatonnii pätäkkää puhtaana kättöö.

    Äänestä

  • Heh! Pösilö luulee, että hedelmällisillä maaperillä asuvat jäotitkin vetävät miljardien KELA tukia taskuihinsa. Kysypä joltakin verovaroilla rahoitetun demuoppilaitoksen nicaragualaiselta vaihto-oppilaalta, että suapiko se Humbertokin Managuassa satatonnii pätäkkää puhtaana kättöö.

    Äänestä

Egyptissä muumiot viedään museoon.

Venäjällä Leninin muumiolle on rakennettu oma museo.

Suomessa koullut tukiaismaatalous on muumioitu maan kattavaksi ulkoilmamuseoksi.

Äänestä
  • Miten lähes Miljardin suora verotuki ulkomaan tuotantoon on?

    Äänestä

Kuollut naatalous???

Mistä sain tiedon että maataloustuet olisivat 12 miljardia vuodessa.
Uskotaan jos laitat linkin.

Kuten yllä kerrottiin, suomen eduskunta päättää myös maataloustuista hyväksyessään valtion tulo ja menoarvioesityksen.

Muuta nyt ihmeesä venäjälle ja korvaa ruoka jokapäiväisillä käynneillä Leninin mausoleimissa.

Jos asiallisia vastauksia ei kuulu niin silloin et ole sellaisia mistään löytänyt.

Ihanko itse tuon leninin muumui vertauksen olet keksinyt jota sitten muutaman kerran viikossa tänne laitat. Alkaa olla jo aika kulunut mutta eipä taida sinulla olla kykyjä muutakaan keksiä.

Enkä nyt kyllä odottakaan että.jotain näyttöä löytäisit väitteilleillesi. Kunkan vähän kiusaan.

Jatka vaan sillä tutulla muumuivertauksellasi.

Äänestä
  • Maataloustukiaisten todellinen määrä on tarjoin varjeltu salaisuus, jota hallinnossa erikseen kielletään lähestymästä. OECD:n mukaan tukiaiset olivat Suomessa 1990-luvun alussa nykyeuroissa 6 mijardia vuodessa. Saastuttamista ei laskettu tuohon summaan. Ei OECD myöskään kykene kuvittelemaan piilotukiaisten leegioita.

    Vajaassa 30 vuodessa tukiaistasot ovat merkittävästi nousseet. 12 miljardia euroa vuodessa on maltillinen arvio, jota tukiaiskuittaajat eivät pysty osoittamaan vääräksi.

    Kivinuollut maatalousmuumio on täytetty oikeaa työtä tekevien veronmaksajien rahalla.

    Äänestä

  • Hhhähähäääääää, nyt Jopall o suurehet linjahat, kyl CIA ja FBI salaa

    Äänestä

  • Tukiaismuumio kirjoitti:

    Maataloustukiaisten todellinen määrä on tarjoin varjeltu salaisuus, jota hallinnossa erikseen kielletään lähestymästä. OECD:n mukaan tukiaiset olivat Suomessa 1990-luvun alussa nykyeuroissa 6 mijardia vuodessa. Saastuttamista ei laskettu tuohon summaan. Ei OECD myöskään kykene kuvittelemaan piilotukiaisten leegioita.

    Vajaassa 30 vuodessa tukiaistasot ovat merkittävästi nousseet. 12 miljardia euroa vuodessa on maltillinen arvio, jota tukiaiskuittaajat eivät pysty osoittamaan vääräksi.

    Kivinuollut maatalousmuumio on täytetty oikeaa työtä tekevien veronmaksajien rahalla.

    Täydellistä HÖPÖNHÖPÖÄ!

    1Äänestä

Toivottavasti Sipilä ymmärtää, että sata vuotinen kahakka voi toistua, jos leikataan taas köyhiltä ja annetaan jämpteille.

Äänestä

Valtion tulo ja menoarviossa kyllä kerrotaan maataloustukimenot, se on täysin julkinen asiakirja.

Mutta jos maataloustuet olisivatkin tarkoin vaiettu salaisuus niin mistä sinä sen tiedät.

En ole tyhmempää kuullut, sinä kerrot täällä suuresta salaisuudesta josta vain pieni määrä ihmisiä tietää.
Kuinka voi olla mahdollista että sinä siitä sitten tiedät.
Ja mikset sitten saata asiaa muidenkin tietoon.

Vielä kummallisempaa että edes kaikki päättäjät eivät tiedä asiasta.

Uskotko aivan vakavissasi omiin teorioihisi.
Suosittelen kyllä hankkimaan asiantuntija apua. Kerro nyt heille vain sinun tietämästäsi salaliitosta josta ei edes valtion johto tuedä vaikka heidän nyt kuuluisi tuollaiset asiat tietää.

1Äänestä

”Maataloustukiaisten todellinen määrä on tarjoin varjeltu salaisuus, jota hallinnossa erikseen kielletään lähestymästä.” Nim, tukiaismuumio

No jos hallinnossa maataloustukien todellista määrää ei saa julkistaa niin mikä taho on tuollaisen takana.
No koska eduskunta äänestää valtion budjetista ja siis myös maataloustuista, ei kiellon takana voi olla muu kuin koko eduskunta.
Miksi je sitten haluavat salata tiedon vähintään 10 miljardin euron maataloustuista joita ei ole merkitty budjettiin.
Mieleen tulee että he kokevat maataloustuet tärkeiksi koska eivät kansanedustajat niista itse suoraan hyöty ja maanviljelijäkansanedustajilla ei ole niin suurta äänivaltaa että voisivat asiasta päättää.

No, todellinen syy tuollaiseen kirjoitteluun saataa olla että se on vitsi, tai provo, eli kirjoittaja haluaa että ihmiset luulisivat miten valtavia summia todellisuudessa maksetaan ja tämä aiheuttaisi vihaa viljelijöitä kohtaan. Juttu vaan on niin mahdoton että vähälläkin järjenkäytöllä huomaa että se ei voi olla mahdollista.
Kolmas syy voi olla että kirjoittaja todella uskoo omiin kirjoituksiina.
Silloin syynä on jokin mielenterveydellinen häiriö tai sairaus.

1Äänestä
  • Tukiaistenkuittaajat eivät ole penaalin teräviä kyniä. Eivät he muutoinkaan haluaisi myöntää saamiensa vastikkeettomien tulonsiirtojen ja muiden ylimääräisten etujen määrää. Tietämättömyys, älyllinen laiskuus, epärehellisyys ja ahneus ovat maataloustukiaisjärjestelmän ylläpidon edellytyksiä.

    Jopa tukiaiskuittaajat tietävät, etteivät kaikki maataloustukiaiset ole esitetty valtion budjetissakaan yhtenä kokonaisuutena vaan niitä on sijoitettu eri ministeriöiden alaisuuteen. OECD lukee tukiaisiin piilotukiaisista kaupan esteet eli mm. tullit, joilla estetään kansainvälinen kilpailu. Niistä havaitaan että kanasinvälisessä vertailussa Suomessa maksetut maataloustukiaiset ovat suunnattomat. OECD:n tilastoista puuttuvat maatalouden tuottamat ympäristövahongot ja korvausten välttäminen, jotka ovat suoria tukiaisia. Suomessa maatalouden tukeminen kuntapolitiikan ja rakennerahastojen kautta on järjestelmän ominaisuus eli maan tapa eli rakenteellinen korruptio jne. yms....

    Maataloustukiaisten rohmuaminen on ahneutta. Julkisten varojen tuhoaminen tukiaisiin on järjettömyyttä. Tukiaisten peittely on epärehellisyyttä. Maataloustukiaisjärjestelmän ylläpito on kollektiivinen mielisairaus.

    Äänestä

  • Tosiaan Jopa miksi SOSIAALITUET SALATAAN eikö Kelasta todellaa saa listaa?

    Äänestä

  • TukiaisetOvatHulluutta kirjoitti:

    Tukiaistenkuittaajat eivät ole penaalin teräviä kyniä. Eivät he muutoinkaan haluaisi myöntää saamiensa vastikkeettomien tulonsiirtojen ja muiden ylimääräisten etujen määrää. Tietämättömyys, älyllinen laiskuus, epärehellisyys ja ahneus ovat maataloustukiaisjärjestelmän ylläpidon edellytyksiä.

    Jopa tukiaiskuittaajat tietävät, etteivät kaikki maataloustukiaiset ole esitetty valtion budjetissakaan yhtenä kokonaisuutena vaan niitä on sijoitettu eri ministeriöiden alaisuuteen. OECD lukee tukiaisiin piilotukiaisista kaupan esteet eli mm. tullit, joilla estetään kansainvälinen kilpailu. Niistä havaitaan että kanasinvälisessä vertailussa Suomessa maksetut maataloustukiaiset ovat suunnattomat. OECD:n tilastoista puuttuvat maatalouden tuottamat ympäristövahongot ja korvausten välttäminen, jotka ovat suoria tukiaisia. Suomessa maatalouden tukeminen kuntapolitiikan ja rakennerahastojen kautta on järjestelmän ominaisuus eli maan tapa eli rakenteellinen korruptio jne. yms....

    Maataloustukiaisten rohmuaminen on ahneutta. Julkisten varojen tuhoaminen tukiaisiin on järjettömyyttä. Tukiaisten peittely on epärehellisyyttä. Maataloustukiaisjärjestelmän ylläpito on kollektiivinen mielisairaus.

    Tuolle tukisysteemille ei nyt vaan ole vaihtoehtoa koska Suomenkin pitää noudattaa EU:n yhteistä maatalouspolitiikkaa. Kirjoittaja voisi mennä Brysseliin moittimaan EU:n komissiota jos on eri mieltä maatalouspolitiikan toimeenpanosta. Myöskin kaupan esteiden suhteen ehdotan kääntymään EU:n komission puoleen. Mitä tulee kansallisiin tukiin niiden suhteen kirjoittaja voisi kohdistaa katseen Suomen Eduskunnan suuntaan joka näistä asioista vastaa. Maataloustuottajilla ei ole sanan sijaa näihin poliittisiin päätöksiin, mutta lakien ja asetusten mukaan pitää tietysti toimia.

    Äänestä

  • Jopa eiks se maksaja ole se penaalin terävin kynä?

    Äänestä

  • heikoinlyijy kirjoitti:

    Tosiaan Jopa miksi SOSIAALITUET SALATAAN eikö Kelasta todellaa saa listaa?

    Listataan kaikki Kannuksen, Seinäjoen ja Kuopion sosiaalitukia vetävät. Sopiiko nöösipojalle.

    Äänestä

  • Maataloutuet+tulivat+aikoinaan+vasemmiston+vaatimuksesta,+eikä+nykyäänkään+maajussit+pysty+niitä+estämään+alle+3%+voimalla!!

    Äänestä

  • voimatonta kirjoitti:

    Maataloutuet+tulivat+aikoinaan+vasemmiston+vaatimuksesta,+eikä+nykyäänkään+maajussit+pysty+niitä+estämään+alle+3%+voimalla!!

    Vai niin kuvittelet?
    Näi n EUn raskain tukijärjetelmämme on oikeasti on saanut alkunsa.

    Suomen itsenäistyttyä asetettiin viljantuontitullit vuonna 1919 ja niitä korotettiin MTK:n toiveesta 1922.
    Jonkinlaisesta maatalouden säätelystä ja maatalouspolitiikasta voitiin ehkä jo tässä vaiheessa puhua.

    Maataloustuotteiden tuontitulleja korotettiin jälleen vuonna 1931.
    Vuoden 1932 lopulla säädettiin laki, jonka nojalla alettiin maksaa vientipalkkiota.

    Vuonna 1947 eduskunta päätti käyttää miljardi markkaa väkilannoitteiden hinnan alentamiseen (ns. maatalousmiljardi).
    Hallitus suostui myös maidon hinnan korottamiseen ja leipäviljan tuotantopalkkioihin MTK:n vaatimuksesta.

    Ensimmäinen maataloustulolaki hyväksyttiin 1956.
    Sen oli tarkoitus taata viljelijöille yleisen ansiotason nousua vastaava tulokehitys.

    Valtioneuvosto hyväksyi kutakin satokautta koskevat tuottajahinnat: - maataloustuotteiden hinnat eivät muodostuneet kysynnän ja tarjonnan perusteella.

    lähde: kirjasto

    Äänestä

  • heikoinlyijy kirjoitti:

    Tosiaan Jopa miksi SOSIAALITUET SALATAAN eikö Kelasta todellaa saa listaa?

    Yksi maatalouspummi vastaa kustannuksiltaan kymmentä oikeaa työtöntä.

    Äänestä

  • Maanviljelijät+elättää+100%+ihmisistä!!!

    Äänestä

Maataloustuet tarveharkintaan heti. Ökymaataloustue heti pois ja turhaan maksetut perintään. Esim Wahlroos, Herlin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TerveKonkurssi kirjoitti:

Tukiaisilla ja myrkyillä kahden puolen napapiiriä kasvateltu höpöheinä,on taas jäämässä peltoon. Nyt on oikea aika leikata mielipuolisia tukiaisia ja päästää rökäletappiolliset puuhastelijat terveeseen konkurssiin.

Tukiaismaatalous on kuolleempi kuin Leninin muumio. Vainajien palvonnassa on se ero, että Leninin preparointi on paljon halvempaa kuin MTK:n maskeeraus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu