peltiastian maalaus

kukka

Millä kannattaa maalata säilyketölkkejä?

6

2544

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ideanikkari

      Miranol on hyvä ja peittävä maali, jossa on myös kiiltoa. Olen maalannut sillä säilyketölkkejä ja muita metallisia purkkeja. Maaleja on saatavissa myös pienissä purkeissa ja niitä voi tarvittaessa ohentaa tärpätillä.

      • maalari

        Askartelukaupasta löytyy myös metallille sopivia askarteluvärejä. Ne eivät haise niin pahalle kuin esim. Miranol mutta ovat kyllä aika hinnakkaita. Jos aiot tehdä vain jonkun pienen maalausoperaation, niin sopivia maaleja ovat myös ne pienenpienet maalipurkit, joita myydään monessa kaupassa leluosastolla, jotka on tarkoitettu esim. pienoismallien maalaukseen. Suomalaisessa Kirjakaupassa oli myös joku aika sitten myytävä sellainen pieni pakkaus jossa oli muutama eri värinen purkki maaleja, pensseli ja ohjeet metallin maalaukseen, saattaa vieläkin löytyä myynnistä. Kannattaa tsekata myös tavaratalojen paperi/leluhyllyt, niistä löytyy nykyään tarvikkeita monenlaiseen askarteluun ja ne on usein edullisempia kuin askartelukaupassa.


    • siistein

      Jos nyt haluat purkeistasi siistin näköisiä, niin suihkemaali on helpoin ratkaisu.

      Asetooni rätillä pyyhit purkin puhtaaksi ja rasvattomaksi, asetat sen syrjällään olevan pahvilaatikon sisään ja suihkutat ohuen kerroksen maalia. Hetken kuivumisen jälkeen toinen kerros ja valmis.

      Jos haluat tehdä tuöstäsi laadukkaan, niin pintamaalin alle voi ensin levittää pohjamaalin.

      Suihkemaaleja ei voi levittää paksuja kerroksia kerraallaan valumis ominaisuuden vuoksi.

      Suihkemaalien ohenteena on usein käytety ksyleniä, joten maalaustyö on syytä suorittaa tuuleteussa tilassa.

    • mualari

      Tietenkin spray- maalilla tai jos halua sutia, osta jotain akryyli/öljymaalia. Mitään askartelumaaleja ei kannata käyttää hintansa takia.

    • Anonyymi

      Voiko vanhoilla sisämaaleilla maalata peltipurkkeja tulisi hyötykäyttöön maalinloput

      • Anonyymi

        Tottakai voi mut eri asia miten pysyy jos ei ole metallille tarkoitettua maalia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      296
      2989
    2. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      99
      2077
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      91
      1453
    4. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      19
      1303
    5. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      74
      1211
    6. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      39
      1071
    7. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      48
      1042
    8. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      1022
    9. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      1021
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      42
      978
    Aihe