Väkivallan uhka

Neuvojakaipaava

Miten kannattaisi toimia, sillä pelkään tosissani omani ja poikaystäväni fyysisen koskemattomuuden ja terveyden puolesta eikä tälläistä ole koskaan tullut vastaan..

Poikaystäväni lähisukulainen on uhannut minua epäsuorasti väkivallalla poikaystävälleni ainakin kotipihallamme (myös poikaystävääni) ja käyttänyt halventavia nimityksiä, olen kuullut nämä raivoamiset itse sisätiloihin asti kun ne ovat pihalla tapahtuneet. Yksi äänitallenne tälläisestä on. Itse en ole vielä kasvotusten tälläisessä tilanteessa hänen kanssaan ollut enkä ole hänelle puhunut, mutta pelkään arvaamattomuuttaan aivan tosissani, tilanteet tulevat varmasti toistumaan. Ajatteleminenkin siitä että hän tulee tänne saa voimaan pahoin, kädet tärisemään ja sydämen hakkaamaan. Pelkkä olemassaoloni tuntuu häiritsevän häntä ja se että parisuhteessa poikaystävän ajatusmaailma ja käytös on muuttunut sinkkuajoista. Tämän lähisukulaisen käytös on kuin piloille hemmotellun välinpitämättömän pikkulapsen ja poikaystäväni järkipuheet ovat kaikuneet kuin tyhjille seinille.

Mitkä ovat riittävät perusteet esimerkiksi lähestymiskiellon saamiselle?

6

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei Neuvojakaipaava,
      Hienoa, että olet lähtenyt etsimään neuvoja tilanteen ratkaisemiseksi. Ikävä kuulla, että poikaystäväsi lähisukulainen on uhannut sinua ja tullut kotipihallenne. On hienoa, että poikaystäväsi on yrittänyt keskustella lähisukulaisen kanssa asiasta ja on ikävä kuulla, että hän ei ole lopettanut toimintaansa tästä huolimatta. Näistä uhkailuista ja yhteydenotoista kannattaa pitää kirjaa ja kirjoittaa ylös kaikki, mitä hän uhkailee ja sanoo. Näistä väkivallalla uhkailuista on hyvä tilanteen jatkuessa tehdä rikosilmoitus poliisille.

      Lähestymiskieltoa voi hakea kuka tahansa, joka pelkää turvallisuutensa puolesta. Lähestymiskielto haetaan erillisellä lomakkeella käräjäoikeudesta. Lähestymiskieltoa varten on tärkeää kirjata muistiin tarkasti tapahtumat ja kerätä mahdolliset todisteet ja todistajien yhteystiedot lähestymiskiellon tueksi. Mahdolliseen väkivaltaan, häirintään ja uhkauksiin kohdistuviin rikoksiin tehty rikosilmoitus tukee myös lähestymiskiellon hakemista. On hyvä huomioida, että lähestymiskiellon hakemisesta voi tulla kuluja, joista peritään 250€ maksu. Tämä maksu peritään vain siinä tapauksessa, jos hakemus hylätään.

      Lähestymiskieltohakemus on hyvä täyttää huolellisesti. Voit olla yhteydessä Rikosuhripäivystykseen saadaksesi apua ja lisätietoa. Rikosuhripäivystyksen lähimmät palvelupisteet löytyvät osoitteesta https://www.riku.fi/fi/yhteystiedot/. Halutessasi voit tulla juttelemaan asiasta myös Rikosuhripäivystyksen chattiin, joka on auki arkisin 9-15 ja maanantai-iltaisin 17-19.

      Ystävällisesti Rikosuhripäivystys

    • eitaidatoimia

      Kannattaa laittaa se poikaystäväsi laittamaan tämä sukulainen kuriin..tai jokin muu sukulainen laittaa. Tuo on laiton uhkaus, mutta sillä ei estetä yhtään mitään,..samoin kuin lähestymiskielto..ei siitä mitään vakavaa tapahdu hänelle, vaikka sitä rikkoisi.
      Yrittäkää selvittää mikä on ongelma ja saada hänet jättämään teidät rauhaan tavalla tai toisella.
      Jos siihen sekaantuu poliisi, niin voi olla että tapauksesta tulee entistä vihaisempi ja hankalampi.

    • skitmössa

      Voiko myös hake lähestymiskieltoa poliisia vastaan sillä tulivat laittomasti sisään ilman lupaani ja tulen tekemään rikosilmoitus törkeästä kotirauhan rikkomisesta.

      • JaMinkähänLain

        Niin mille instanssille ajattelit sen rikosilmoituksen tehdä???


    • kaasuakehiin

      no,,paras olisi tässäkin tapauksessa että rikoksen tekijälle olisi yhteiskunnnan puolesta kunnollinen rangaistus pelote, jos asiat on niin kuin kerrotaan.mutta kun ei ole mitään, joku sakko, lähestymiskielto ym.huuhaat. suomessa saa nykyään rikolliset elää pelotta, toista on tavallisen ihmisen.

    • oleRehellinen

      Lähtökohta on huono neuvoa, kun kysyjä ei rehellisesti kerro, mistä viha johtuu, ei sellainen itsestään synny, se on varmaa. Sieltä pitäisi selvitykset aloittaa, tapahtumaketjun alusta, naisilla tahtoo vaan olla uhriutuminen ensimmäinen reaktio ja oman osuuden huomiotta jättäminen.

      Jos olet jotain todella häijyä itse tehnyt ja jatkat epäsuoria tekoja, saattaa kostaa oikeasti ja sellaiseen ei auta lähestymiskiellot yhtään mitään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      321
      15629
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10772
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9121
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      82
      8451
    8. 238
      6808
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    10. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      6463
    Aihe