Tieteen ohi ajava totuus vai pelkkiä harhaluuloja?

Miten te, kunnianarvoisat S24:n Nuoret-palstan käyttäjät, suhtaudutte uskonasioihin? Onko järjestäytynyt uskonto mielestänne ilmiönä hyvää vai pahaa tuottavaa?
Pelottaako teitä harhaisten uskonmiesten ja -naisten nousu valtaan, vai odotatteko innolla totuuden jumalanne riemuvoittoa sekulaarihelvetissä?

Onko se , että henkilö kieltää faktoja saadakseen jaksamista mielensä sisällä asuvasta tulpa-ilmiötä muistuttavasta, hänelle mukavia puhuvasta ihmeolennosta vähintäänkin vakava ongelma, vai suhtaudutteko ihmisen yksityiseen uskoon ihmeellisenä positiivisuuden ja energian lähteenä?

Kotiteollisuuden sanoin, Jotkut paasaa jumalasta, toiset palvoos Saatanaa.
Mites te?


*Huom* Nythän ei ole kyse pahoittaa kenenkään mieltä, mutta varmasti siellä joku sen herneen onnistuu vetäisemään syvälle sieraimensa sopukoihin. Uskon kuitenkin, että tämä on useita suht. paljon kiinnostava kysymys. Ainakin aiheesta jaksetaan valittaa puolin ja toisin.

Saattaapa olla, ettei kukaan jaksa aivojaan vaivata, mutta jospa joku olisi sen ES:n vetäisyn jälkeen sopivassa mielentilassa pieneen avautumiseen?

4

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noni, ja kotiteollisuus-lainaus meni mönkään. Toivottavasti metallijumalat eivät iske salamaa takamukseeni.

    • Henri_glögi

      Joo, ateismi on loogisin vaihtoehto, uskonnot pelkkää huijausta

    • Kaikki on OK jos ei mene yli.. esim Laura Huhtasaari..

    • Ihaaa

      Silloin, kun uskonto on positiivisen voiman lähde, eikä se häiritse muiden elämää (eli ei esimerkiksi murhaa muiden lapsia rituaalimielessä tai julista oman uskonsa paremmuutta), niin se voi ollakin positiivinen asia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      113
      1135
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      864
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      679
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      642
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      77
      608
    6. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      62
      600
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      584
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      523
    9. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      90
      453
    Aihe