Keinohedelmöitys

Veeramatilda

elou! Kirjoittelen tänne siinä toivossa että jos vaikka löytyisi vertaistukea ja samassa tilanteessa olevia naisia :) Eli olemme mieheni kanssa yhden keskenmenon jälkeen yrittäneet lasta kolme vuotta. Tässä on ollut kaikenlaisia vastoinkäymisiä suurimpana se, kun toinen munatorveni jouduttiin poistamaan, jolloin tottakai raskaaksi tulemisen mahdollisuus pieneni todella paljon. Silloin aloimme totutella ajatukseen että joudumme käymään läpi nämä keinohedelmöityshoidot. Nyt olemme siinä vaiheessa, että muutaman päivän päästä kun kuukautiseni alkavat, alan pistämään itselleni Gonal F lääkettä ja lokakuun lopulla lähdemme Tampereelle keinohedelmöityshoitoihin. Minua jännittää kovasti se itse pistäminen, sen sivuvaikutukset ja etenkin Tampereen reissu. Kun ei oikein tarkalleen tiedä mitä on tapahtumassa ja tietenkin mikä pelottaa kaikista eniten, onnistuuko hoidot.. Onko täällä muita samassa tilanteessa olevia?

1

171

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mamma0

      Itse olen ollut lapsettomuusoidoissa ja onnistumisia on tullut 2 (toinen vielä mahassa). Täältä ei kannata vertaistukea hakea. Parhaimman tuen saat Simpukka sivuilta. Siellä moni kamppailee samasta aiheesta. Itselläni se oli parhain tuki =) Pidetään peukkuja että onnistuu =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      57
      3471
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2826
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2640
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2331
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2053
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      156
      1724
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1495
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1338
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1293
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1184
    Aihe