"Romani Aila haki töitä luokkansa parhain paperein – reaktio: "Ovatko nämä oikeasti sinun paperisi?""
https://www.aamulehti.fi/ihmiset/romani-aila-haki-toita-luokkansa-parhain-paperein-reaktio-ovatko-nama-oikeasti-sinun-paperisi-24194345/
https://www.aamulehti.fi/ihmiset/romani-aila-haki-toita-luokkansa-parhain-paperein-reaktio-ovatko-nama-oikeasti-sinun-paperisi-24194345/
Vastaukset 2
Vanhimmat
Aamulehden mukaan: "
Aila Svart opiskeli lähihoitajaksi terveydenhuolto-oppilaitoksessa 17 vuotta sitten. Hän oli luokkansa paras.
- Olin intoa piukassa, kun olin valmistunut. Ajattelin, että ilman mutta pääsen töihin. Kysyi työharjoittelupaikkaa vanhainkodista.
- Kun menin paikalle, vastaava sairaanhoitaja häkeltyi, mutta pyysi huoneeseensa sisälle. Hän kysyi: Ovatko nämä todella sinun paperisi?, kertoo Aila Svart, joka ei vielä tänä päivänäkään ole saanut ilmoitusta, saiko hän paikkaa vai ei.
Sitten Aila Svart pääsi töihin perhekotiin. Nyt hän on koulussa töissä kouluohjaajana. Hän käyttää töissä romaniasua."
Vaikea taitaa olla saada töitä nykypäivänä myös syrjäytyneellä valtaväestöön kuuluvallakin henkilöllä, jolla ei työkokemusta ole tai työttömyys on ollut pitkäaikaista.
Mutta ihmeellistä tuo, että monille kouluttautuneelle romanille ei anneta edes mahdollisuutta näyttää osaamistaan töissä tai työharjoittelussa!
Tarkistaako työnantajat edes rikosrekisteriä ennenkuin käännyttävät nuo kouluttautuneet romanit jo ilmeisesti ovella pois työhaastattelussa?
Huhhuh, ei kateeksi kyllä käy romaneita!!