Eli osaisko joku neuvoa minkälainen haaroitin (f-liittimillä) sopisi omaan tilanteeseen. Itse on noita desipelejä ja vaimennuksia tajua alkuunkaan.
Tilanne siis se että katolla on UHF- harava josta juoksee johto seinänviertä suoraa olohuoneen telkkariin. Tämä on edellisen asukkaan peruja ja toimii aivan hyvin mutta nyt haluasin vetää toisen haaran seinänläpi makuuhuoneesee. Tarkoitus on siis laittaa haaroitin siihen missä johto ilmestyy ulkoa olkkarin puolelle ja vetää haaroittimelta johdot suoraa kahdelle töllölle.
Minkälainen haaroitin/jaotin tuohon tarvitaan. Pitääkö molemmat ulostulot olla TAP jos väliin ei tule seinärasioita yms. Vai onko väliä, onhan tuo ennenki tullu suoraa antennilta laitteelle. Riittääkö signaali vai tarvinko antenninvahvistimen yms? Joku viisaampi voisi valottaa.
Antennihaaroitin haravalle
9
417
Vastaukset
- yksinkertaista
Ei tarvitse olla TAP, niitä tarvitaan vain yhteisantennisysteemeissä, splitteri vaimentaa vähemmän.
http://www.biltema.fi/fi/Toimisto---Tekniikka/Radio-ja-tv/Antennit/Jakorasia-2000022441/ - Antenniapina
Tuolta löytyy ulkokäyttöön sopiva 4dB:n jaotin: http://www.easyasennus.fi/shop/antennijaottimet/68-antennijaotin-2-ulkokayttoon.html
Tuossa kaapelit liitetään suoraan ruuviliitoksin, ei liene paljon hankalampaa kuin F-liittimen käyttökään.- JakoRasiako
Hyvän, ferriittimuuntajalla tehdyn jakajan vaimennus on noin 3,5 dB. Jakovaimennus (jako kahteen) on tietysti 3dB ja häviöt noin 0,5dB.
- rakenna_itse
Voihan sitä tuollaisen itsekin rakentaa! Aluksi voi kokeilla vaikkapa resistiivisellä jakajalla(resistive splitter). 3kpl n. 50 ohmin vastuksia. Kytketään kolmiokytkentään. Yhteen nurkkaan tuodaan input-signaali ja kahdesta se viedään tv:ille. Maat tietysti pitää kytkeä yhteen. Tämän ominaisuudet eivät välttämättä ole hullummat, jos signaalitasot vaan riittää sillä yksinkertaisuus on tässä etu.
Jos haluaa vahvistustakin, niin esimerkiksi tämä voisi olla toimiva vahvistamaan antennisignaalia:
http://www.electroschematics.com/329/tv-antenna-amplifier-circuit-schematic-1/
Nuo taajuuskaistat aina tuonne 800MHz hujakoille asti vaatii sitten kytkennässä johtojen pituuksien minimointia ja metallikotelointia. Myös se pitää muistaa, että metalliboksi on itse asiassa resonaattorilaatikko eli siinäkin mitat kuriin. Tuo em. kytkentä ei tarkalleen ottaen välttämättä kipua tuonne 800MHz asti, mutta toisaalta siinä ei myöskään tule niin helposti värähtelyongelmia vastaan. Tuollaisen vahvistimen toimintaan saaminen kun taitaa vaatia oskiloskooppia.. eli ensin splitteriä ja jos se ei riitä, niin sitten vahvistusta! - VäliSuodatin
Splitteri ilman vahvistimia - jos kerta hyvin kuuluu ..
- NoMuttaMutta
Kysy OH-kolmoselta.
Se tietää jotain yhdyssuotimesta.- FC.Barcelona
Nykyään EA-número tres.
Joku voisi mitoittaa sellaisen "yhdyssuodattimen". - haaroitus
Voi olla, että saat siistimmän kokonaisuuden, jos laitat yhden ketjutettavan antennirasian seinään ja toiseen huoneeseen päättyvän.
http://www.antennikauppa.fi/jakoverkko/antennirasiat.html
Kunnon f-liitoksiin kannattaa panostaa esim käyttämällä oheisen kaltaisia liittimiä
http://www.antennikauppa.fi/self-install-f-liitin.html - fghtght
haaroitus kirjoitti:
Voi olla, että saat siistimmän kokonaisuuden, jos laitat yhden ketjutettavan antennirasian seinään ja toiseen huoneeseen päättyvän.
http://www.antennikauppa.fi/jakoverkko/antennirasiat.html
Kunnon f-liitoksiin kannattaa panostaa esim käyttämällä oheisen kaltaisia liittimiä
http://www.antennikauppa.fi/self-install-f-liitin.htmlOtettava huomioon että tuo ketjutettava antennirasia vaimentaa 8 desibeliä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063210Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1571257Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803