Mervi Käki ja muut poliitikot

Näillä palstoilla on ihan aiheellisesti kritisoitu, ellei joskus jopa ruoskittu Linnan kehitystä ja sen toimitusjohtajaa Mervi Käkeä. Linnan Kehityksessä työskentelee tällä hetkellä 20 työntekijää täysipäiväisesti, joiden pitäisi tuoda kaupunkiin yrityksiä ja elinkeinotoimintaa. Lisäksi LK vastaa kaupungin matkailun kehittämisestä yksin.

Verovaroin ja miljoonien budjetilla toimiva LK ja Mervi Käki ei ole kuitenkaan tuonut mitään mainittavaa lisäarvoa kaupungin elinkeinoelämään, mikä näkyy nyt talouden kurjistumisena ja muuttotappiona Hämeenlinnassa.

Myöskään matkailun saralla LK ei ole onnistunut, vaan päinvastoin. Ulkomaisten matkailijoiden määrä on puolittunut viiden viime vuoden aikana. Kaupungin ainoan leirintäalueen alas-ajo ja vuokraaminen yksityisen, pääasiassa temppu- harrastuksiin erikoistuneen yrityksen toimipisteeksi käännyttää lisäksi kotimaiset ja ulkomaiset omatoimi- matkailijat kaupungista.

Mistä sitten Linnan Kehityksen tehottomuus johtuu. Ehkä suurin ongelma on nyt se, että Mervi Käki on pyrkinyt luomaan mahdollisimman läheiset henkilökohtaiset suhteet päättäviin poliitikoihin, eikä hyviltä ystäviltä kehdata vaatia sitä panosta, joka nyt tarvittaisiin kaupungin nostamiseen em. seikkoihin viitaten.

Muunmuassa ex valtuustojohtaja ja nykyinen KH:n johtaja ovat erittäin hyviä henkilökohtaisia ystäviä Mervi Käen kanssa. Molemmat ovat esim. somessa vuodattaneet runsaita kiitoksia Mervi Käen suuntaan ja toivotelleet hänelle työrauhaa.
831178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 83

Vanhimmat

ehkä kaikkien aikojen turhin lafka Hämeenlinnan historiassa. Koko ajan kaupungin letkuissa ja tulos aina pakkasella ja rajusti.

Äänestä
  • Jep ja tilinpäätöksetkin toimitetaan vasta kun niitä aletaan erikseen kysymään PRH:lta. Tilinpäätöksenä toimii paperi joka juuri ja juuri täyttää sille asetetut vaatimukset, ettei vaan kukaan pääsis tulkitsemaan liian syvällisesti toimintaa.

    Äänestä

  • Bisnode ilmottaa luottoluokitukseksi B, eikä puolla luotonantoa. Tappioo ko firma on tehnyt viimeisen kolmen vuoden aikana reilusti yli 500 000€.

    Eli tälläinen firma!

    Äänestä

  • Olisi kyllä kivaa ja rentouttavaa olla tuollaisen Linnan Kehitys firman toimari/"työntekijä" hyvällä palkalla ja näköjään ihan ilman mitään tulosvelvoitetta. Kuinka pahoissa taloudellisissa ongelmissa painiskelevalla Hämeenlinnalla on yleensäkin varaa pitää yllä tämmöistäkin täysin hyödytöntä narikkaa?

    Äänestä

On todella vaikea nähdä mitä tekee 20 hengen porukka, joka ei saa mitään aikaan kaupungissa

Äänestä

Potkut saanut Pöhinä kovin katkera. Ensin valheita ja sitten itse kirjoitettu ketju. Työssä tehdään työtä ei pelata nettipeliä. Nyt on aikaa pöhistä omaan piikkiin.

Äänestä

No mutta mitä nää sitten tekisi?

Äänestä

Nythän valtuustossakin kiinnitettiin huomiota linnankehityksen toimintaan monessa eri puheenvuorossa. Sari Rautio ei reagoinut hyvän ystävänsä Mervi Käen firman toimiin kuitenkaan millään tavalla

Äänestä
  • On huomioitu kun Pöhinä sait laiskana potkut. Sitä vaadittiin koska työssä ei pelata nettipelejä vaan tehdään työtä.

    Äänestä

  • Seurataanko siellä Reskan ja Aulangon ihmislaskureita?

    Äänestä

Suomen suurin kaupungin omistama kehitysfirma ja raskaimmat palkkakulutkin.

Äänestä

Googlettelin muiden kaupunkien elinkeinoyhtiöiden työntekijämäärää ja asukaslukuun suhteutettuna Hämeenlinnan Linnan kehityksessä on eniten työntekijöitä

Äänestä
  • Laiskat on karsittu. Älä huolehdi.

    Äänestä

Tällaiseen touhuun tarvitaan pankkiri, jolla syvät taskut. Kuka on Hämenlinnan pankkiiri? Ja mikä on lainan ja velkapääoman kollateraali eli vastaava vakuus?

Ei kai vaan kaupunkilaiset eli meitin selkänahka?

Äänestä
  • Kiitos kun kysyit mutta en voi vastata toisen puolesta vaikka kaveria tulee aina auttaa. Soittele K.Arille vankilaan se tietää SCC pankkiirit. Onnea matkaan.

    Äänestä

Toi Hyvä Veli Liiteri ei tule koskaan tienaamaan puuhastelullaan edes omia käyttökulujaan saati sitten jotain konkreettista hyöty Hämeenlinnalle ja Hämeenlinnalaisille.

Äänestä
  • Siksi Pilkkala onkin scc posess

    Äänestä

Mielestäni asiasta olisi pitänyt tehdä oikeat johtopäätökset jo iät ja ajat sitten. Onko todella niin, että tämän lafkan suojelija on mm. Sari Rautio. Eikö hänen tehtävänsä ole valvoa, että kaupungin yhiöiden toiminta on tuloksellista ja tuottavaa. Nyt viimeistään on peiliin katsomisen paikka.

Äänestä
  • Peilin katsottiin ja sait Pöhinä laiskana potkut eli niin tehtiin jo kun neuvot.

    Äänestä

  • Ei kaupungin toiminnan tavoite ole tuottaa tulosta. Olet ihan hakoteillä näissä kunnallisissa asioissa, hyvä nimimerkki "tulosta". Opettele hieman yhteiskuntaoppia tai hallintotiedettä.

    Äänestä

Kehityksen asioissa jotain kyllä vähän hyvääkin. Monella narikan kirjoilla olevalla on kuulemma tasoitus golf-viheriöillä tippunut kivasti.

Äänestä

No ei totisesti tule tulosta. Siitä ei ole pelkoa. Persnettoo ja iloisesti. Näinhän se menee ja kuten sanoin, se on kaupungin tapa. Levätkööt rauhassa koko porukka. Hys, hys, ei häiritä

Äänestä
  • Rauhassa. Jauhat samaa jaskaa koko ajan hönö.

    Äänestä

Valtuuston tehtävä on ja olisi ollut jo aikapäivää sitten vaatia Linnan kehitykseltä tuloksia. Nyt tämän estää Sari Rautio, joka hymyilee vain maireasti ja suoltaa suustaan toinen toistaan mitään sanomattomimpia kliseitä vuodesta toiseen ja kehuu kuinka Käki sai vuokrattua leirintäalueen vesilautafirmalle.

Äänestä
  • Unohtamatta lumikenkäretkien valmistelua.

    Äänestä

> Ei kaupungin toiminnan tavoite ole tuottaa tulosta.

Osakeyhtiölain mukaan yhtiön on tavoiteltava taloudellista etua omistajilleen. Kaikki muu on konkurssirikoksen valmistelua.

Käytännössä yhtiö pitäisi purkaa ja siirtää toimintoja kaupungintalolle.

Äänestä

> Opettele hieman yhteiskuntaoppia tai hallintotiedettä.

Hallinto ei ole tiedettä vaan tietoa. Tieteellä tarkoitetaan havaittua eksaktia ja kontrolloiduissa oloissa toistettavaa ilmiötä. Hallinto on kumuloituvaa tietoa, jossa opitun perusteella tehdään muutoksia käytöntöihin.

On haitallista kun tiede sotketaan muihin asioihin kuin tieteeseen, kuten lakitietoon tai taloustietoon.

Äänestä
  • Hyvät neuvot mutta höhölle turha puhua. Ei opi.

    Äänestä

  • Hallintotiede on just sitä, mikä sinulta puuttuu, pedantti.

    Äänestä

Persuthan vastustivat alun perin Käen palkkaamista hommaan ja vaativat avointa hakua. Siitä jätetty eriävä mielipide löytyy edelleen kaupungin arkistosta. Ois pitänyt SILLOINKIN kuunnella persuja niin olis säästetty paljon verorahoja.

Äänestä
  • El sie huol ku Kari jättöö eriävvii mielpitteit ny vaa Miekkalinnas scc jutussans.

    Äänestä

Mutta hyvinhän Käki loppupeleissä vetää jos vaan sattuu yön pikkutunneilla oikean oven löytämään hotelliin, virkamatkoillaankin! Tampereella ei aikoinaan oikein onnannut ja tarvitsi jo opastustakin

Äänestä
  • Pöhinä piti sinunkin lähteä Leville saamaan ja jne. vaikka työmatka mutta saitkin potkut

    Äänestä

Leirintäalueelle on saatu suppilaudat.

Äänestä
  • Kiitos kun hankit ne. Nauti niistä itsekkin.

    Äänestä

  • paljon.kiitos kirjoitti:

    Kiitos kun hankit ne. Nauti niistä itsekkin.

    Opettele kirjoittamaan: itsekin (=itse kin) ei itsekkin.

    Äänestä

Mervi Käki ym.kumppanit saa yhden Kantola konsertin vuodessa aikaan!Tää on varmaan suojatyöpaikka.

Äänestä
  • Ihanaa persujen kantolavitutusta. Tilaan lisää kiitos kun tekee hyvää.

    Äänestä

> Hallintotiede on just sitä, mikä sinulta puuttuu, pedantti.

Kyse ei ole tieteestä vaan tieteen kaappaamisesta omiin poliittisesti motivoituihin hämäriin tarkoituksiin. Tieteellinen menetelmä tarkoittaa

1 teoria - jonkin ilmiön olemassaolosta syntyy teoria
2 hypoteesi - kuinka teorioitu ilmiö saattaisi toimia
3 teorian vahvistus tai hylkäys kliinisillä kokeilla

Kuka tahansa voi tämän jälkeen todeta ilmiön olemassaolon tai toimimattomuuden toistaessaan koejärjestelyt kontrolloiduissa olosuhteissa - kyseessä on eksakti mitattavissa ja toistettavissa oleva ilmiö, joka on tieteellisellä menetelmällä todistettu oikeaksi tai vääräksi.

Hallinnointiin voidaan soveltaa tieteellisiä tutkimusmenetelmiä mutta kyse on silti tiedon tuottamisesta eikä tieteen tekemisestä.

Instituutio joka on lokeroinut hallinnon tieteenalaksi on todellisuudessa kaapannut tieteen omiin hämäriin tarkoituksiinsa - nyt oikea tiede ei tuotakaan enää tuloksia vaan tietoa, joka ei enää ole eksaktia vaan poliittisesti ohjattua.

Äänestä
  • Menisit juoppo nukkumaan, vai etkö pysty?

    Äänestä

  • Pystyttekö tarkistamaan onko tämä joku entuudestaan "tuttu" vai jokin uusi rosvo - siinä vihjaillaan uniongelmilla, jollaisia varmastikin laitoksen "suojelijat" ja heidän työryhmänsä voivat aiheuttaa kenelle tahansa.

    Äänestä

> HallintotieteidenTri

Tein haun tuolla tittelillä ja hämeenlinnalla ja avautui tällainen sivu: http://www.hameenlinnanvihreat.fi/kuntavaalit-2017/hameenlinnan-vihreiden-kuntavaaliehdokkaat-2017/

Siinä on pitkä litania aivan omituisia hassuttelijoita pyrkimässä bolsuksi bolsun paikalle. Kukaan heistä ei kykene omillaan tarjoamaan kenellekään yhtään konkreettista mahdollisuutta taikka tilaisuutta mutta säätämään pitäisi silti päästä.

Tuollaisen bolsukerroksen taustalla suojelijat ja heidän pankkirinsa voivat touhuta ihan mitä lystäävät ilman että bolsuksi pyrkivät siihen pystyisivät millään tavoin puuttumaan saatikka että se heitä edes kiinnostaisi mitä todellisuudessa tapahtuu.

Alatteko huomata vääristymän ja sen kuolemansuukon, joka paikkakuntaa kukistaa hitaasti mutta varmasti? Tämähän on kuin takautumaa Allenden Chilestä ennen Pinochetia vuonna 1973. Puuttuu vain Castron vierailu ja puhe täpötäydellä torilla.

Täältä tosin ei Pinochetia löydy mutta löytyy sentään Tapio V.

Äänestä

Tässä on dokumentti Chilestä, Allendesta ja Pinochetistä, joka taustoittaa jälleen paremmin kuin historian opinnot Helsingin yliopistossa: https://youtu.be/9zvrd5x-2uU

Ihan mahtavaa katseltavaa. Allenden neuvontantajan mukaan miljoona chileläistä piti tappaa, jotta sosialismi olisi voinut toimia.

Äänestä

Tuossa paikallisten vihreiden bolsukandidaattilistassa on yksi juuri sillä tittelillä, joka käyttää ajatusviivaa - ihan kuten minäkin.

Onkohan minulla salaperäinen puoluepoliittisesti motivoitunut fäni vai onko kyseessä merkillinen sattuma?

Äänestä
  • Heikki hei, jos olet "suojelijoiden" kanssa tekemisissä, toimit virheellisesti. Suojelijoita ja virheellistä toimintaa ei enää voida hyväksyä.

    Systeemi joko on juuri sellainen kuin sen annetaan ymmärtää olevan tai sitten systeemi on lakannut olemasta ja kaikki ryhtyvät varautumaan etujensa puolustamiseen henkensä ja terveytensä edestä.

    Äänestä

Käki on kiemungin hyvä ystävä, eikä kiemunki vaatinut käeltä minkäänlaisia tuloksia. kiemungille riitti että käki miellytti kiemunkia ja. yhdessä ystävät tekaisivat Ilkkalasta jopa rikosilmoituksen.

Äänestä
  • Ja mahtoiko olla myös sillä kaverilla näitä "hallintotieteitä" kontollaan?

    Äänestä

Vielä sanoisin etenkin tuolle paikallisten vihreiden "hallintotieteilijälle" sen verran, että kaupunkilaiset eivät oleskele tai toimi täällä puolueiden mandaatilla. Emme tarvitse miltään puolueelta lupaa tai viisumia olemassaoloon tai laillisen elinkeinon harjoittamiseen.

Vaan puolueet toimivat kaupunkilaisten mandaatilla. Tämä on marssijärjestys - kaupunkilaiset ensin, sitten bolsupuolueet ja muut poliittiset järjestöt.

Mikäli kaupunkilaiset eivät myönnä puolueelle tai poliittiselle järjestölle kuten ammattiyhdistykselle mandaattia, puolueen tai järjestön toiminta vaikeutuu ja jopa loppuu kokonaan - näin toimitaan asianmukaisesti kansalaisvaltiossa.

Äänestä

Harmistuin siksi, koska olin mielessäni jo aikaisemmin kehitellyt valtakunnallista 3:n T:n ohjelmaa Tieto, Turvallisuus, Tulevaisuus.

Tämä vihreä hallintoheikki on päätynyt omassa vaalitekstissään hyvin samankaltaiseen ratkaisuun. En ollut vielä ajatusta kirjannut mihinkään ylös vaan vain pyöritellyt mielessä.

http://www.hameenlinnanvihreat.fi/kuntavaalit-2017/hameenlinnan-vihreiden-kuntavaaliehdokkaat-2017/

llmeisesti tarvitaan vähintään lyijypipo nykyään estämään varkaudet. Onhan se vaikeaa ryhtyä vaikka rakentamaan lentokoneita tai lentokoneen osia paikkakunnalla tämän tason "luottamuksen" varassa. Vaikutus paikkakunnan elintasoon ja tulevaisuudenodotuksiin on tällaisella "hallintotieteellä" juuri sama kuin Neuvostoliitossa aikoinaan.

Yksityisyyttä joko suvaitaan taikka ei suvaita. Jos ei suvaita, niin eletään avovankilassa.

Vihreät hei - teillä ei ole mitään omaa vaan kaikki on varastettu. Olette varkaita, huijareita ja vaaranaiheuttajia.

Äänestä

Hakukoneen mukaan samanniminen henkilö kuin vihreä hallintoheikki on Hämeenlinnan kaupungilla Strategia ja kehittämispalveluissa. Ja on tietojen mukaan projektipäällikkö "Renessanssi-hankkeessa".

http://www.hameenlinna.fi/Yhteystietohaku/Yhteystietohaun-tulokset/?etunimi=Heikki&sukunimi=Rantala&HH=1

Tässä on nyt vaan sellainen pikku ongelma, että pari vuotta sitten esitin jollekulle tai ehkä julkisuudessa nimimerkillä idean Renesanssi 2.0 eli miten luotaisiin laaja ohjelma tai edellytykset kertakaikkiselle Suomen tai Hämeenlinnan elvyttämiselle eli mitkä olisivat ne lähtökohdat, joista puhkeaisi kukkaan ja loistoon jälleen kerran valtio tai kaupunkivaltio.

Ja siitäpä ideastani sitten taitaakin minulla olla jo hieman mustaakin valkoisella.

Äänestä

Rokkipuisto ei työllistänytkään nuoria. Nuoret sen sijaan työllistävät huumeklinikkaa ja poliisia.

Äänestä
  • Seuraa omaa juopotteluasi.

    Äänestä

Tekeekö kaupungintalo muuta kuin käy sissisotaa kaupunkilaisia vastaan suojelijoiden kautta?

Ennenkuin kaupungintalo ja suojelijat lopettaa laittoman hyökkäämisen on hyvin vaikeaa kuvitella mitään uutta syntyvän tai saatavan paikkakunnalle.

Äänestä

Mutta onneksi monella on paikka mihinkä mennä päiväksi viettämään aikaansa ilman huolen häivää ja saa siitä vielä hyvän ansionkin

Äänestä
  • Olisipa sellainen minullakin.

    Äänestä

  • Kun ei työ huvita älä valita..

    Äänestä

  • ei.sinulle kirjoitti:

    Kun ei työ huvita älä valita..

    Miksi sellaista kysyt?

    Äänestä

Käki vaihtoon ja eikö se jo eläkkeelle pääsisikin ikänsä puolesta. Tilalle pitää palkata sitten vaikka vähän isommalla palkalla, henkilö jolla on suhteita valmiiksi elinkeinoelämän suuntaan.

Äänestä
  • Älä Pöhinä kuvittele itseäsi paikalle. Olet laiska ja paikkasi on pöhistä kotona. Suhteita sinulla ei ole.

    Äänestä

  • Laiskajakatkera kirjoitti:

    Älä Pöhinä kuvittele itseäsi paikalle. Olet laiska ja paikkasi on pöhistä kotona. Suhteita sinulla ei ole.

    Kaksoisleuka puuttuu myös.

    Äänestä

Palkataan Ritaluoma? Tai eikös se jo ollutkin siellä Visamäessä samoissa tiloissa.

Äänestä
  • Kari Ilkkala on ylivoimainen mutta pitää odottaa että SCC käräjät ja tuomion istuminen on ohi.

    Äänestä

  • Ylivoimaaa kirjoitti:

    Kari Ilkkala on ylivoimainen mutta pitää odottaa että SCC käräjät ja tuomion istuminen on ohi.

    Tuo ylläkirjoitanut, KokDem-Paskotrolli, on joka palstalla täälläkin kirjoittava ja aivan ylivoimainen suunsoittaja ja tyhjänpuhuja, hän on aidosti tyhmä, laiska sekä katkera KokDem-perännuoleksijatyyppi......
    Hän sopisi tuohon joukkoon kuin * kala veteen* mutta pitää odottaa että SCC käräjät ja tuomio.

    Äänestä

Trolli hei, otat ne kaikki pois päältä juuri nyt tai lähden tulemaan ja otat ne pois päältä valvotusti. Minä katson vieressä kun sinä otat ne pois päältä.

Äänestä

Tuo ylläkirjoitanut, Perzuikki-Paskotrolli, on joka palstalla täälläkin kirjoittava ja aivan ylivoimainen suunsoittaja ja tyhjänpuhuja, hän on aidosti tyhmä, laiska sekä katkera Perziikki-perännuoleksijatyyppi......
Hän sopisi tuohon joukkoon kuin * kala veteen* mutta pitää odottaa että SCC käräjät ja tuomio.

Äänestä
  • Otat ne pois päältä nyt tai tulen valvomaan kun otat ne pois päältä.

    Äänestä

  • valinta.on.teidän kirjoitti:

    Otat ne pois päältä nyt tai tulen valvomaan kun otat ne pois päältä.

    Projisoit itsesi valvottavaksi.

    Äänestä

Se otti ne pois päältä. Silmän vilkutus, sähköiskut takaraivoon ja munien korvennus loppui. Pidetään se näin.

Äänestä

Ilmeisesti trollo hetki sitten meni osoitteesta toiseen koska häirintä alkoi jälleen - näin tapahtuu käytännössä joka ikinen arkipäivä eli häirintä käynnistyy noin viiden maissa iltapäivällä ja jatkuu puoleenyöhön, jolloin tulee vahdinvaihto ja kanadalainen trollon kumppani ryhtyy hommaan.

Trollo herää joka aamu kello 5.30 ja koirankusetusta seuraa parin kolmen tunnin häirintäistunto. Kun häirintä on päällä on hyvin vaikeaa tehdä mitään.

Kaupungintalo, luetteko te tätä ketjua?

Te komennatte trollin pois kimpustamme. Se ei tottele ketään muuta, ei laitostaan, ei ministeriötä eikä ketään muutakaan. Kaupungintaloa se tottelee.

Kaupunkilaisilla on keinoja puuttua luvattomaan tai vaaraa aiheuttavaan toimintaan. Viime kädessä saarramme kaupungintalon niin ettei sieltä tule kukaan ulos tai mene sisään ennenkuin voidaan olla varmoja siitä ettei kaupungintalo suojele trollon terroria.

Voin toimittaa tämän vaatimuksen kirjallisena kaupungintalolle, mikäli niin haluatte.

Äänestä
  • Suoraan Ritvalle?

    Äänestä

  • Ritvaa vastaan valmistellaan oikeudellisia toimenpiteitä. Trollo on ritvan maanalaisen työryhmän komentaja, ja tästä on olemassa pitävä näyttö.

    Äänestä

  • Ritvaa on jo vaadittu lopettamaan trollon työryhmän luvaton toiminta mutta ritva ei ole vastannut tai ilmoittanut komentaneensa trolloa lopettamaan häirinnän ja uhkaukset toimenpiteillä.

    Ritva sysää vastuuta asiassa Iisakki Kiemunkille, mikä ei ole uskottavaa.

    Eihän kiemunkilla ole mitään valtaa laatia kenellekään mitään "hoitoja" tai toimenpiteitä.

    Äänestä

  • Viime kädessä ritvan ja trollon takaa löytyy kokoomus-puolue, suurvallan armeija ja musta porvari.

    Vasemmistoliitto, ammattiyhdistys ja vihreä ovat virheellisen toiminnan kulissi, kätyrit ja apupuolueita.

    Äänestä

Olikos se toi Kiemunki just kun valitti ettei poliisi tee mitään kun nettivainoojat partioi kotikadulla ja rikkoo postilaatikot. Joutu pitään vesuria tai jotain stongaa eteisessä valmiina. Kauas on hyvinvointivaltiosta päästy. Kaikenlaiset hullut saa vapaana riehuu.

Äänestä
  • Kiemunki väitti, että poliisi tekisi häirintää kuulusteltaville. Myös trollo sysää vastuuta häirinnästä ja luvattomasta teknisestä tarkkailusta ja uhkauksista toimenpiteillä poliisille, mikä ei pidä paikkaansa.

    Poliisin toimintaa voivat kansalaiset parlamentaarisessa viitekehyksessä valvoa ja ohjata poliittisella ohjauksella.

    Maanalaisia salajärjestöjä tai suurvallan armeijan poliittisesti motivoituja ja poliittiseksi toiminnaksi tai viranomaistoiminnaksi naamioitua maanalaista partisaanitoimintaa ei voi valvoa parlamentaarisessa viitekehyksessä vaan tarvitaan kaltaiseni erikoistutkija.

    Äänestä

  • Jos muistatte aikoinaan poliisi Sulo Aittoniemen sanoneen, "tuli niin isot kalossit vastaan, että täytyi lopettaa tutkimus" jonkin firman nostokonejupakan yhteydessä.

    Se tarkoittaa poliittisesti kaikkein korkeimmalta tasolta motivoitua ja suojeltua rikollisuutta.

    Tarvitaan tutkija muussa viitekehyksessä kuin sellaisessa, jota "isot kalossit" komentaa lopettamaan tutkimisen.

    Äänestä

Maaurakoitsijaa siis todellakin kidutettiin poliisin toimesta?

Äänestä
  • Minulla on oikeudesta tänä vuonna saadut asiakirjat, joissa kerrotaan kiemunkin ja trollon olevan paikkakunnan "rikostorjuntaryhmän" pääliköt työryhmineen. Ne ovat luoneet tietämättänne kaupunkilaisista "kansion", jonne varmastikin kertyy monenlaista odottamaan sopivaa tilannetta.

    Kun pari vuotta sitten kiemunki lehdessään huusi "suojelupoliisia" apuun kun häntä seuraa "äärioikeistolainen", niin siinä hän huusi itseään ja trolloa ja ritvaa apuun keksimäänsä mielikuvitus- ja fantasiahahmoa eli pokemonia vastaan.

    En heitä ketään tunne tai ole asioinut muussa yhteydessä kuin tämän asian selvittämiseen liittyen. He näyttää tietävän minusta enemmän kuin itse tiedän. Ne tiedot on luvattomasti hankittu.

    Minun kaikki tietoni on luvallisesti hankittu.

    Äänestä

Pilkkala väitti, että poliisi tekisi häirintää SCC kuulusteltaville. Myös trollo sysää vastuuta häirinnästä ja luvattomasta teknisestä tarkkailusta ja uhkauksista toimenpiteillä poliisille, mikä ei pidä paikkaansa.

Poliisin toimintaa voivat kansalaiset parlamentaarisessa viitekehyksessä valvoa ja ohjata poliittisella ohjauksella.

Maanalaisia salajärjestöjä tai suurvallan armeijan poliittisesti motivoituja ja poliittiseksi toiminnaksi tai viranomaistoiminnaksi naamioitua maanalaista partisaanitoimintaa ei voi valvoa parlamentaarisessa viitekehyksessä vaan tarvitaan kaltaiseni erikoistutkija.

Äänestä

Kehitys jankuttaa ja jankuttaa ettei Aulankoa ole hyödynnetty ja kuitenkin kehuu että siellä käy miljoona ihmistä joka vuosi. Laskurit laskee jokaisen koirankusettajan joka päivä kuusi kertaa. Matkailumessuille ei kuitenkaan mennä mainostamaan ettei maailman ihanimmat munkit asukaan Pyynikin näkötornin juurella. Mielestäni Ojansuu on oikeassa, kun vaatii että kyllä jotain tuloksiakin pitäisi tuolla organisaatiolla saada aikaan. Eikä pelkkää höpötystä.

Äänestä
  • Mee syömää munkkii ja muista kusetta koira.

    Äänestä

  • MinäpäsVaadin kirjoitti:

    Mee syömää munkkii ja muista kusetta koira.

    Puliiseille maistuup munkkikin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kohtalon_kysymys kirjoitti:

Näillä palstoilla on ihan aiheellisesti kritisoitu, ellei joskus jopa ruoskittu Linnan kehitystä ja sen toimitusjohtajaa Mervi Käkeä. Linnan Kehityksessä työskentelee tällä hetkellä 20 työntekijää täysipäiväisesti, joiden pitäisi tuoda kaupunkiin yrityksiä ja elinkeinotoimintaa. Lisäksi LK vastaa kaupungin matkailun kehittämisestä yksin.

Verovaroin ja miljoonien budjetilla toimiva LK ja Mervi Käki ei ole kuitenkaan tuonut mitään mainittavaa lisäarvoa kaupungin elinkeinoelämään, mikä näkyy nyt talouden kurjistumisena ja muuttotappiona Hämeenlinnassa.

Myöskään matkailun saralla LK ei ole onnistunut, vaan päinvastoin. Ulkomaisten matkailijoiden määrä on puolittunut viiden viime vuoden aikana. Kaupungin ainoan leirintäalueen alas-ajo ja vuokraaminen yksityisen, pääasiassa temppu- harrastuksiin erikoistuneen yrityksen toimipisteeksi käännyttää lisäksi kotimaiset ja ulkomaiset omatoimi- matkailijat kaupungista.

Mistä sitten Linnan Kehityksen tehottomuus johtuu. Ehkä suurin ongelma on nyt se, että Mervi Käki on pyrkinyt luomaan mahdollisimman läheiset henkilökohtaiset suhteet päättäviin poliitikoihin, eikä hyviltä ystäviltä kehdata vaatia sitä panosta, joka nyt tarvittaisiin kaupungin nostamiseen em. seikkoihin viitaten.

Muunmuassa ex valtuustojohtaja ja nykyinen KH:n johtaja ovat erittäin hyviä henkilökohtaisia ystäviä Mervi Käen kanssa. Molemmat ovat esim. somessa vuodattaneet runsaita kiitoksia Mervi Käen suuntaan ja toivotelleet hänelle työrauhaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu