Sentido Graceland Khaolak Resort & spa

lämpimääntammikuussa

Onko kokmuksia tuosta hotellista? Vähän mietityttää sijainti ja onko hotelli hyvä, kun aika vähän löytyy suomalaistn kokemuksia? Viikko olisi tarkoitus olla ja toinn viikko jossain muualla Thaimaassa mieheni kanssa..

3

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vamosala

      Ei juuri tästä hotellista mutta alue on tuttu. Ihana rauha, kaunista ja pitkää rantaa molempiin suuntiin. Kuitenkin mielestäni hyvä idea olla toinen vko jossain muualla.

      Miinuksena toki pitkähkö matka keskustaan, jos siellä haluaisi käydä.

    • Preferinsta

      Vietimme viime talvena kaksi viikkoa tässä hotellissa (olemme aikuinen pariskunta).

      Hotelli oli erittäin siisti ja rauhallinen, isosta koosta huolimatta rakennukset oli hyvin väljästi sijoitettu vihreyden keskelle. Lobby oli hulppea, ehkä hienoin koskaan näkemäni. Huoneet tilavat ja siistit mutta eivät mitään erityisen luxusta.

      Muut vieraat olivat enimmäkseen ranskalaisia (Kappa Club) ja aasialaisia, vain muutama suomalainen.

      Parasta hotellissa oli meidän mielestämme oli monipuoliset liikuntamahdollisuudet, esimerkiksi squash- ja keilahallit, tenniskenttä, kuntosali. Lisäksi oli järjestettyä thai-nyrkkeilyä, rantalentistä, rantajalkapalloa, vesilentopalloa, vesijumppaa ja aamuisia joogatunteja rannalla.

      Huonoina puolina oli hyvin syrjäinen sijainti. Hotellin lisäksi alueella ei ollut juuri mitään. Erityisesti harmitti kunnon kaupan puuttuminen, josta olisi saanut esimerkiksi hedelmiä. Hotellilla oli kyllä oma kauppa, mutta sieltä sai lähinnä vain juotavaa ja keksejä. Bang Niangiin / Khao Lakiin oli järjestetty kuljetus lavataksilla muistaakseni kaksi kertaa päivässä (varaus etukäteen) eikä taksikaan paljon maksanut, mutta matka kesti 20 minuuttia. Eipä sielläkään mitään ihmeitä ole, mutta olisi silti ollut mukava käydä vähän useammin muuallakin kuin hotelialueella.

      Aamiainen oli oikein monipuolinen ja hyvä, toisin painottui aasiaisiin ruokiin ja oli melko samanlainen päivästä toiseen.Lisäksi oli teemaillallisia, joihin emme osallistuneet mutta jotka näyttivät oikein hienoilta isolla nurmikentällä. Hotellin vieressä rannalla on kolme thai-ravintolaa, joissa söimme iltaisin varpaat lämpimässä hiekassa upeita auringonlaskuja ihaillen. Ja kaikki ruoka oli niin hyvää ja edullista. Nämä illat ovat ihan parhaimpia muistojani tältä lomalta.

      Hotellin allasalue oli mielestäni melko pieni ja ahdas hotellin huonelukumäärään nähden, ja välillä ruuhkainenkin, varsinkin jos paikalle sattui paljon leikkiviä lapsia. Parhaat paikat oli tietysti varattu heti aamusta. Varsinaisesti lapsiperhehotellina en tätä pitäisi, vaikka heitäkin siellä oli ja jotain ohjelmaakin muistaaksi järjestettiin.

      Jos allas-alue olikin ahdas, rannalla oli yleensä aina tilaa ja vapaita aurinkotuoleja. Ja rantahan on upea, aivan vieressä. Lähellä oli joitakin hotelleja mutta nekin matkan päässä. Upeat mahdollisuudet päivittäisiin kävelyretkiin pitkin (autiota) hiekkarantaa…

      Toiseksi viikoksi vaihdoimme huoneen josta oli pääsy suoraan altaaseen. Se oli hotellialueen toisella puolella, jossa oli lisää kapeita uima-altaita (ei varsinaista allasaluetta), mutta tälle puolelle huonetta ei koskaan paistanut aurinko.

      Yhteenvetona: Hotelli on hyvä, jos haluaa viettää mukavan, rauhallisen, rentouttavan ja hyvän mielen loman, johon uimisen ja auringonoton lisäksi mahtuu myös liikuntaa. Hotelli on huono, jos haluaa bilettää tai muuten nauttia railakkaasta huvielämästä.

      Kysy lisää, jos jokin kiinnostaa!

    • Taas_menossa

      Olemme eläkeläispariskunta ja olimme hotellissa pari vuotta sitten kaksi viikkoa.
      Edellisen vastaajan kanssa olen samaa mieltä rannan ihanuudesta ja hotellialueen siisteydestä.
      Jotenkin tuntui, että suurelta osin suunnattu ranskalaisille, joita olikin paljon. Naapurimaamme asukkaita oli jonkin verran, mutta ei mitenkään häiriöksi. Kiinalaisia yhden yön asujia oli aikaisella aamiaisella ihan meteliksi asti. Suomen kieltä kuului toisen viikon puolivälissä.
      Meille Khaolakin keskusta oli tuttu entuudestaan, joten siellä ei tarvinnut käydä kun markkinoilla.
      Hotellin etäisyys ei häirinnyt. Haimme rauhallista hotellia.
      Huone oli jonkin verran pimeän tuntuinen ja siivoojan perään sai huudella pyyheliinoja ja kylppärin mattoa ja vesipulloja. Riippuu tietenkin huoneen sijainnista, mutta meille siivooja tuli aina myöhään iltapäivällä, kun olimme jo tulleet rannalta.
      Viime vuonna ei vaan tullut mieleenkään mennä siihen hotellin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      219
      5973
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3744
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      82
      2587
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      39
      2121
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1902
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      45
      1868
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      1765
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1656
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1502
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      33
      1468
    Aihe