koirien omituiset ystävät

kerran oli koiralehdessä juttua näistä koirien kaikenmoisista kavereista, mutta nyt ajattelin kysellä millaisia ystäviä teidän koirillanne on siis jotain muita kuin toisia koiria?

meidän ison pojan paras ystävä on yksi meidän kissoista. ne nukkuvat aina vierekkäin ja nuolevat toisiaan hellästi. herttasta.
12601
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

...mun systan sakun ja käppänöitten kamu on niiden kani =). Ei oo vierailla menemistä kanin luo ilman, että saku tulee bodyguardiksi mukaan. Kani on vapaana heidän kodissaan ja kuvittelee varmaankin itsekin olevansa koira ;).

Omat koiramme ajattelevat kesyrottiamme lähinnä maittavina välipaloina...

Äänestä
  • meillä kissalla oli ,joskus ennen kun oli noita marsuja vielä enemmän, mennä niiden karsinaan nukkumaan marsujen viereen. =) tunne ei vaan ollut molemminpuolinen. marsut ihan paniikissa kökötti paikallaan kissan kainalossa. =)

    Äänestä

  • koirienystävä kirjoitti:

    meillä kissalla oli ,joskus ennen kun oli noita marsuja vielä enemmän, mennä niiden karsinaan nukkumaan marsujen viereen. =) tunne ei vaan ollut molemminpuolinen. marsut ihan paniikissa kökötti paikallaan kissan kainalossa. =)

    No en yhtään ihmettele marsujen reaktioita ;). Omat rottammekin ovat puolustuskannalla kun koirat menee nuuskimaan kaltereiden läpi... Tämä siskoni kani puolestaan ei ole koskaan ollut moksikaan koirista, siellä se viuhtoo muiden mukana menemään.

    Äänestä

  • Tietäväinen kirjoitti:

    No en yhtään ihmettele marsujen reaktioita ;). Omat rottammekin ovat puolustuskannalla kun koirat menee nuuskimaan kaltereiden läpi... Tämä siskoni kani puolestaan ei ole koskaan ollut moksikaan koirista, siellä se viuhtoo muiden mukana menemään.

    aika sekalainen lauma =D se pupu sitten varmaan luulee olevansa koira tai sitten se tahtoisi olla tai sitten siitä tulee isona jäniskoira =D

    Äänestä

Meidän norkkari Santun erikoisin kamu on naapurin miniponi Iina. Iinaa kävelytetään pienten kärryjen kanssa tiellä ja jos nämä kamut sattuvat olemaan samaan aikaan lenkillä, Iina pysähtyy aina odottamaan kun Santtu on poikkeaa jalan nostossa tai kikkaretauolla. Sitten taas jatkavat vierekkäin kävelyä. Iina antaa Santun myös "halata" turpaansa, se oikein laittaa pään alas että koira ylttää nuolemaan ja laittamaan tassut sen turvan ympärille.

Santtu kaveeraa mielellään myös naapurin Eetu-kissan kanssa. Eetu ei siedä muita koiria, mutta Santun kanssa se jopa nenuttelee.

Äänestä

kaniKamuli:)
kun koira tuli taloon, kani oli jo meillä ja pelkäsi aivan älyttömästi isoa pahaa koiraa...sinkoili pitkin asuntoa..nyt kärsii jo haistella toisiaan nokat vastakkain:Dsuloista..

Äänestä

kamu oli kilpikonna :) Siinäkään suhteessa tunne ei ollut molemmin puoleinen ja kilpikonna lopulta päätyi itsemurhaan.

Äänestä
  • toi oli jo paha =D hirttikö se itsensä, vai mitä?

    Äänestä

Miun saksanpaimenpoika ystävystyi SH-tammaani, ja kun jouduin myymään hevoset, koira oli aivan surkea, se istui pihalla ja katseli haikeana avonaisia tallin ovia :(, ja lapinkoira pentu on nyt ihastunut tuohon veijo-kolliin, katti parka ei ole tottunut moiseen :)

Äänestä

uroksen sydämen on vallannut miehen siskon kutut ja narttua taas kiinnostaa saman ihmisen kanat;) Tosin narttu ei välttämättä ole niin rakastunut kanoihin, etteikö saattaisi niitä pistellä poskeen tilaisuuden tullen.

Äänestä
  • Kultsu-vanhus on kaveri meiän kanin kanssa ja sillon kun mulla oli rottia, antoi niiden juosta ihan rauhassa ja ratsastaa selässään:D.
    Toi oma koiruus on myös saman kanin kaveri:). Taitaa kanikin luulla itteään jo koiraksi, kun niin paljon niiden kanssa on tekemisissä!

    Äänestä

on todella kiinnostunut liskoistani.
minulla on tuon koiruuden lisäksi kaksi liskoa (leopardigekkoa) ja koira tuntuu olevan kyllä erittäin kiinnostunut niistä. iltaisin, kun valot sammuvat terraariosta ja liskot lähtevät liikkeelle, tämä katselee kiinnostuneena lasin toiselta puolelta. saattaa tutkiskella niiden liikkeitä kymmeniäkin minuutteja.
kerran huomasin toisen liskoistani ja koiran tapittavan toisiaan useita minuutteja. lisko varmsti luuli, että liike lasin toisella puolella tarkoittaa ruokaa, mutta vaikea kuvitella mitä koiran päässä liikkui.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koirienystävä kirjoitti:

kerran oli koiralehdessä juttua näistä koirien kaikenmoisista kavereista, mutta nyt ajattelin kysellä millaisia ystäviä teidän koirillanne on siis jotain muita kuin toisia koiria?

meidän ison pojan paras ystävä on yksi meidän kissoista. ne nukkuvat aina vierekkäin ja nuolevat toisiaan hellästi. herttasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu