Tapanilan raiskaus tuomio

Ei miltään osin vastaa minun eikä monen muunkaan oikeustajua perusteluineen. Ottaen huomioon tekijöiden nuoren iän ja kypsymättömyyden????
6215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Huomatkaamme, että Suvakkisuomen medioissa raiskareilla on oikeutensa, mutta uhreilla ei. Sensuuri iskee, kun aito rikoksen uhri avaa suunsa ja kirjoituskoneensa.

Tulevaisuuden ihmiset tuomitsevat teidät.
.

Äänestä

Kuvottavia haisevia mustia olioita, jotka ovat käyttäytyneet juuri niin kuin nuo yleensä käyttäytyvät. Hyi helvetti.

Äänestä

Tähän rikokseen liittyy julkisuuden vaikutus tuomiota alentavana tekijänä.

Pelkästään sen vuoksi syyttään kannattaisi viedä asia korkeimpaan oikeuteen. Rikoksen yhteydessä tekijälle seuraavan haitallinen ilmiö on otettu huomioon aiemman oikeuskirjallisuuden mukaan mm. vakavan loukkaantumisen tilanteessa. Esim. murtoa tekevä putoaisi katolta ja halvaantuisi.

Sen sijaan tuomioiden julkisuus kuuluu yhteiskuntaamme, kuin myös se, että rikostekoa voidaan kuvailla ja olosuhteita siihen liittyen. Suojaaminen on liittynyt uhrin asemaan.

Nyt tehty päätös on eräänlaista "suojellaan tekijää, jotta hänen myöhempi elämä olisi helpompaa" -linjaa. Yhtä lailla pörssiyhtiön johtoa, jota epäillään sisäpiiritiedon väärinkäytöstä, pitäisi suojella julkisuudelta, jotta jatkossa on yhtä helppoa päästä pörssiyhtiön hallitukseen. Vaan näin ei tehdä, eikä pidäkään tehdä.

Samalla medialle on annettu negatiivinen lainkäyttökapula. Tarpeeksi räväkästi kun uutisoit mistä tahansa uutisesta, niin tuomio vähenee. Tappajienhan kannattaa toivoa, että joku sensaatiolehti tekee heistä jutun.

Valittu ylilyövän laajentava tulkinta on syytä viedä KKOn punnittavaksi.

Vai ollaanko kenties mediaa ja lainkäyttäjiä integroimassa yhteen? Onhan toisaalta jo herännyt voimakkaitakin ennakkosensuuritoiveita muille medioille YLEn piiristä - idea, mihin johon jotkut lainkäyttäjät ovat hanakasti ottautuneet.

Äänestä
  • **** syyttään kannattaisi viedä asia korkeimpaan oikeuteen****

    Oletko kännissä ? Päätöshän oli korkeimman oikeuden. Siellä äänestettiin, mutta suvakit voittivat 3-2.

    Äänestä

Tapanilan raiskaus on alusta , ja valitettavasti ihan loppuun asti, ollut veijareiden raiskaamisoikeuden ja häiriköinnin puolustamista. Mihin oikeuslaitos on menossa?

Äänestä

Minne Suomi on menossa?

vain sen vuoksi, että pieni eliitti saa vapaakaupan yms. avulla bisnekset pyörimään paremmin ja matuista halpatyö- ja ostovoimaa, me keskituloiset, veronmaksat, aisankannattajat kärsimme!

Hajoitamme äänemme vaaleissa useille turhakepuolueille, emmekä saa ääntämme kuulumaan.

Media on mukana tässä liittovaltiojärjestelmässä ja muokkaa vahvasti mielipiteitä. Jokaisen suomalaisen kannattaa laitaa käsi sydämelle ja miettiä, onko mm. turvallisuuden menetys ja korruption kasvu tämän arvoista? Medialukutaitoa todellakin tarvitaan tänäpäivänä. Trump voi olla vähän hullu, mutta tapahtuneesta huomaa, kuinka koville on pientä eliittiä ottanut, hänen valintansa. Samoin Brexit. Sotkevat Bildenberg-suunnitelmat ja vapaakauppa suunnitelmat.

Kansa jakautuu kahtia, syntyy eripuraa, mellakoita ja myöhemmin sotia (asekauppa isoa bisnestä). Rikkaat kyllä selviävät, Köyhät köyhtyvät ja keskiluokka katoaa

Mikä vika on kohtuu elämässä? Tehdään töitä, hoidetaan lapset ja vanhukset, harrastetaan ja eletään sivistyneesti, ei siihen tarvita järjettömiä palkkoja, ei ole niin paljon ahneutta eikä kateuttakaan. Kauhukuvia ja -lauseita Sipilöille, kun bisnekset pitää pyöriä isosti.

Outoa on se, että suurin osa suomalaisista on näitä keskituloisia, tällä hetkellä vielä lintukodossa eläviä, eivätkä huomaa mitä ympärillä tapahtuu. Äänestäkää vain Salea pressaksi, niin liittovaltiota kohti mennäään ja lujaa!

Monessa maassa on valittu toisin, Englannissa, Yhdysvalloissa, Unkarissa, Puolassa, Tanskassa, kohta Itävallassa. Herätkää suomalaiset!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Ei_voi_olla_totta kirjoitti:

Ei miltään osin vastaa minun eikä monen muunkaan oikeustajua perusteluineen. Ottaen huomioon tekijöiden nuoren iän ja kypsymättömyyden????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu