Viinaton valinta

Prosentteja-nolla

Viinan onnesta ja riemusta jaksetaan kirjoittaa. Kuinka kaamea kankkunen unohtuu samantien, kun parantava tuoppi on punanenun alla tai istutaan ravintolan pöytään.

Onko se niin auvoista, kun porukat antaa ymmärtää. Aika nopsasti kohtuus karkaa käsistä ja mennään nousuhumalan pahemmalle puolelle ja rahat hupenee.
Kapakissa Ukko nostaa kytkintä moisesta akan rahattomuudesta. Löytää uuden onnen rauhallisimmilta ja rahakkaimmilta kapakan ruusuilta.

Miten tämän kohtalon kokenut naisihminen voi milloinkaan, oikeasti, hehkuttaa kuinka oli ihanaa vetää lärvit, valkoliinaisissa pöydissä? Jos näin kertoo, puhuu potaskaa.
Siinä tilanteessa ei ole yhdelläkään häävit oltavat. Joku nurkkamummu tai sukulais-Alma käynyt jeesimässä juopottelussa kunhan kiireiltään ehtinyt. Vieraat pultsarin kädet kahmineen vartaoa.

En ole tähän ikään mennessä keksinyt yhtään myönteistä asiaa viinan juonnissa. Jokainen skoolauskin on teeskentelyä. Olen aina pitänyt jo pelkkää ajatusta huikasta pyörryttävänä.

Ehkä jotkut kokevat sen eritavalla, kun sitä kovasti hehkutetaan. Hyvähän valtiolle, että juoppoudet jatkuvat. Eiköhän se taseissa ole kuitenkin plussan puolella, eihän muuten viinaa myytäisi.

4

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NautitaanVähänNiin

      On surullista, että on todella monia ihmisiä, jotka eivät kykene itse hallitsemaan omaa alkoholinkäyttöään. Kun ottavat lasillisen, juominen jatkuu niin kauan kun lasi tai pullo pysyy käsissä eikä känniuni yllätä. Sammumisen jälkeen herättyään moni jatkaa juomista krapularyypyillä ja siitä edelleen humaltumalla ja ...

      Olen joutunut näkemään läheltä, miten ihminen ryyppää itsensä hengiltä ja jättää lopuksi asuntoonsa kammottavan veriseksi, kun suonetkin puksahtavat.

      Toiset pärjäävät ihan hyvin ja voivat nauttia sivistyneesti alkoholia, kun haluavat. Ruoan kanssa vähän viiniä ja jälkiruoan ja kahvin kanssa vähän väkevämpääkin, jos siltä tuntuu. Kun maistelee vain vähän ja hitaasti, ei päihtymyskään nouse esiin. Uni tulee, kun vähä viina väsyttää.

      Jaa-a, pitäisiköhän ottaa viiniä mukaan päivälliselle...

      Ellei hallitse omaa alkoholinkäyttöään, kannattaa lopettaa kokonaan, ennenkuin menettää kaiken muun.

      • Hallitsematon-kysymys

        Niin-pä. Ne jotka eivät hallitse, niillä ei ole sitä tahdonvoimaakaan kumma kyllä ja eivät osaa lopettaa.


    • En näe kohtuullista alkoholin käyttöä synkkänä.
      Jos jollakin on viina ongelma niin se on ihan eri asia kuin normaalin ihmisen naukkailu.
      Kyllä lasi-pari rentouttaa mukavasti kunhan ei ota jokailtaiseksi tavaksi.

    • flegmaatti

      Viinaton valinta on niin upean tervehenkinen ratkaisu, että haluan kokea sen vuosittain useamman kerran.
      Mainittakoon, että viinit ja oluetkin sisältyvät tuohon valintaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      149
      4483
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      70
      3427
    3. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2453
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      28
      2190
    5. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      236
      1697
    6. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      26
      1326
    7. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      233
      1267
    8. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      168
      1196
    9. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      69
      1136
    10. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      63
      887
    Aihe