hoitajan Australiassa

tiina

Voisiko joku kertoa millaista on Suomalaisena hoitajana australiassa ja kertoa vinkkejä,miten olisi helpointa lähteä töihin sinne.

7

4672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaisa

      Moi!

      Olin pari vuotta sitten opiskelemassa Australiassa osan sairaanhoitajaopinnoistani ja kokemus oli todella positiivinen. Eli varsinaista työtä en siellä tehnyt, kaksi harjoittelua kylläkin. Yksi kaveri on ollut myös Sydneyn lähellä töissä isossa sairaalassa päivystyksessä. Ja hänelläkin oli hyvä kokemus sieltä.
      Se tuli huomattua, että Australiassa hoitajilta vaaditaan huomattavasti vähemmän, eli koulutuksen taso ei ole siellä niin korkea/vaativa kuin täällä. Sairaaloilla on ilahduttavan hyvät perehdytysohjelmat uusille hoitajille ja opiskelijoillekin. Australiassa on vähän amerikkalaistyyppinen sairausvakuutus-systeemi ja siellä on siten julkisia ja yksityisiä sairaaloita. Näin kummatkin puolet ja pieniä eroja niissä on, mutta voisin kyllä mennä kumpaan tahansa töihin.
      Oletko ollut yhteydessä rekrytointifirmoihin jotka välittävät hoitajia? Yksi sellainen ainakin on Professional Connections. Varmaan kannattaa ottaa yhteyttä pariinkin eri toimistoon ja alkaa hoitamaan lähtöä sitä kautta.
      Australiassahan on varsin monista maista ihmisiä asumassa ja aina sinne yksi suomalainen hoitaja mahtuu sekaan. Ihmiset on todella mukavia, varsinkin pienemmillä paikkakunnilla. Itselläni ja pala sydämestä siihen maahan ja lähtisin kyllä, mutta just nyt ei anna tilanne periksi.
      En tiedä onko tästä sekalaisesta selityksestä mitään apua, mutta onnea suunnitteluun.

      Ps. Australian englanti on ihan oma kielensä, vaikka osaisitkin täydellisesti englantia, menee kieltä kuunnellessa/opetellessa alussa jonkin aikaa. Eli ei kannata hermostua joa aluksi tuntuukin että ei ymmärrä mitä ihmiset puhuvat. Onneksi työ on sen verran stressittömämpää, että voi keskittyä kieleen. Sekin on hyvä asia, että aussisairaaloissa pidetään huoli siitä että hoitajalla ei ole liikaa potilaita, eli työn kuormittavuus (nurse-patient ratio)ei pääse niin usein ylivoimaiseksi, kuin täällä Suomessa välillä.

      • Tytti

        Minkälaista palkkaa Astraliassa on mahdollista saada hoitotyöstä? Kuinka kallista asuminen on?


      • kaisa
        Tytti kirjoitti:

        Minkälaista palkkaa Astraliassa on mahdollista saada hoitotyöstä? Kuinka kallista asuminen on?

        Palkka on vähän parempi kuin Suomessa. Ruoka taas on halvempaa ja asuminenkaan ei mitenkään mahdottoman kallista. Riippuen tietenkin missä asut (suurkaupungit vs. pienemmät sisämaakaupungit).


      • dfkds

        No tuskinpa kovinkaan moni (tuskin ketään) hoitaja puhuu täydellisesti englantia...että vaikeuksia tulee taatusti!


    • katju

      Moi Tiina,
      koska olet ajatellut lähteä? itse olen juuri aloittanut prosessin professional connectionsin kanssa. Ajatuksena olis lähteä loppuvuodesta vai viim. ens vuoden tammikuussa. Jos haluat meilata feel free: [email protected]
      :)

    • ausseihin lähdössä:)

      Tämä nyt on vanha viestiketju, mutta nostan silti. Olen vastavalmistunut sairaanhoitaja ja lähdössä Australiaan working holiday-viisumilla. En usko läpäiseväni sitä rekisteröintiin vaadittavaa kielitestiä tarpeeksi korkeilla arvosanoilla (ilman mitään kielikurssia/ekalla kertaa), joten en aio mennä sinne sairaanhoitajan töihin. Mutta entäs sit jotkut työt hoitoapulaisena tmv? Voisko sellasta hoitotyötä tehdä ilman rekisteröintiä?

    • Anonyymi

      Terve onko mahdolista jako sano tai anta minulta mistä käytä, jos minä haluan hake työssä lähihoitaja Austuralia, koska minä haluan tehnyt työssä siellä jos mahdolista auta minulta ja otta yhdetä mun kanssa. Kiitos paljon

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      318
      2923
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      56
      2655
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      120
      1712
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1440
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1390
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1293
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      149
      1238
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1090
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1089
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1030
    Aihe