hoitajan Australiassa

tiina

Voisiko joku kertoa millaista on Suomalaisena hoitajana australiassa ja kertoa vinkkejä,miten olisi helpointa lähteä töihin sinne.

7

5355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaisa

      Moi!

      Olin pari vuotta sitten opiskelemassa Australiassa osan sairaanhoitajaopinnoistani ja kokemus oli todella positiivinen. Eli varsinaista työtä en siellä tehnyt, kaksi harjoittelua kylläkin. Yksi kaveri on ollut myös Sydneyn lähellä töissä isossa sairaalassa päivystyksessä. Ja hänelläkin oli hyvä kokemus sieltä.
      Se tuli huomattua, että Australiassa hoitajilta vaaditaan huomattavasti vähemmän, eli koulutuksen taso ei ole siellä niin korkea/vaativa kuin täällä. Sairaaloilla on ilahduttavan hyvät perehdytysohjelmat uusille hoitajille ja opiskelijoillekin. Australiassa on vähän amerikkalaistyyppinen sairausvakuutus-systeemi ja siellä on siten julkisia ja yksityisiä sairaaloita. Näin kummatkin puolet ja pieniä eroja niissä on, mutta voisin kyllä mennä kumpaan tahansa töihin.
      Oletko ollut yhteydessä rekrytointifirmoihin jotka välittävät hoitajia? Yksi sellainen ainakin on Professional Connections. Varmaan kannattaa ottaa yhteyttä pariinkin eri toimistoon ja alkaa hoitamaan lähtöä sitä kautta.
      Australiassahan on varsin monista maista ihmisiä asumassa ja aina sinne yksi suomalainen hoitaja mahtuu sekaan. Ihmiset on todella mukavia, varsinkin pienemmillä paikkakunnilla. Itselläni ja pala sydämestä siihen maahan ja lähtisin kyllä, mutta just nyt ei anna tilanne periksi.
      En tiedä onko tästä sekalaisesta selityksestä mitään apua, mutta onnea suunnitteluun.

      Ps. Australian englanti on ihan oma kielensä, vaikka osaisitkin täydellisesti englantia, menee kieltä kuunnellessa/opetellessa alussa jonkin aikaa. Eli ei kannata hermostua joa aluksi tuntuukin että ei ymmärrä mitä ihmiset puhuvat. Onneksi työ on sen verran stressittömämpää, että voi keskittyä kieleen. Sekin on hyvä asia, että aussisairaaloissa pidetään huoli siitä että hoitajalla ei ole liikaa potilaita, eli työn kuormittavuus (nurse-patient ratio)ei pääse niin usein ylivoimaiseksi, kuin täällä Suomessa välillä.

      • Tytti

        Minkälaista palkkaa Astraliassa on mahdollista saada hoitotyöstä? Kuinka kallista asuminen on?


      • kaisa
        Tytti kirjoitti:

        Minkälaista palkkaa Astraliassa on mahdollista saada hoitotyöstä? Kuinka kallista asuminen on?

        Palkka on vähän parempi kuin Suomessa. Ruoka taas on halvempaa ja asuminenkaan ei mitenkään mahdottoman kallista. Riippuen tietenkin missä asut (suurkaupungit vs. pienemmät sisämaakaupungit).


      • dfkds

        No tuskinpa kovinkaan moni (tuskin ketään) hoitaja puhuu täydellisesti englantia...että vaikeuksia tulee taatusti!


    • katju

      Moi Tiina,
      koska olet ajatellut lähteä? itse olen juuri aloittanut prosessin professional connectionsin kanssa. Ajatuksena olis lähteä loppuvuodesta vai viim. ens vuoden tammikuussa. Jos haluat meilata feel free: [email protected]
      :)

    • ausseihin lähdössä:)

      Tämä nyt on vanha viestiketju, mutta nostan silti. Olen vastavalmistunut sairaanhoitaja ja lähdössä Australiaan working holiday-viisumilla. En usko läpäiseväni sitä rekisteröintiin vaadittavaa kielitestiä tarpeeksi korkeilla arvosanoilla (ilman mitään kielikurssia/ekalla kertaa), joten en aio mennä sinne sairaanhoitajan töihin. Mutta entäs sit jotkut työt hoitoapulaisena tmv? Voisko sellasta hoitotyötä tehdä ilman rekisteröintiä?

    • Anonyymi

      Terve onko mahdolista jako sano tai anta minulta mistä käytä, jos minä haluan hake työssä lähihoitaja Austuralia, koska minä haluan tehnyt työssä siellä jos mahdolista auta minulta ja otta yhdetä mun kanssa. Kiitos paljon

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      25
      2593
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1576
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      121
      1374
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1150
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      1141
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      25
      961
    7. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      931
    8. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      922
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      216
      889
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      825
    Aihe