hoitajan Australiassa

tiina

Voisiko joku kertoa millaista on Suomalaisena hoitajana australiassa ja kertoa vinkkejä,miten olisi helpointa lähteä töihin sinne.

7

4981

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaisa

      Moi!

      Olin pari vuotta sitten opiskelemassa Australiassa osan sairaanhoitajaopinnoistani ja kokemus oli todella positiivinen. Eli varsinaista työtä en siellä tehnyt, kaksi harjoittelua kylläkin. Yksi kaveri on ollut myös Sydneyn lähellä töissä isossa sairaalassa päivystyksessä. Ja hänelläkin oli hyvä kokemus sieltä.
      Se tuli huomattua, että Australiassa hoitajilta vaaditaan huomattavasti vähemmän, eli koulutuksen taso ei ole siellä niin korkea/vaativa kuin täällä. Sairaaloilla on ilahduttavan hyvät perehdytysohjelmat uusille hoitajille ja opiskelijoillekin. Australiassa on vähän amerikkalaistyyppinen sairausvakuutus-systeemi ja siellä on siten julkisia ja yksityisiä sairaaloita. Näin kummatkin puolet ja pieniä eroja niissä on, mutta voisin kyllä mennä kumpaan tahansa töihin.
      Oletko ollut yhteydessä rekrytointifirmoihin jotka välittävät hoitajia? Yksi sellainen ainakin on Professional Connections. Varmaan kannattaa ottaa yhteyttä pariinkin eri toimistoon ja alkaa hoitamaan lähtöä sitä kautta.
      Australiassahan on varsin monista maista ihmisiä asumassa ja aina sinne yksi suomalainen hoitaja mahtuu sekaan. Ihmiset on todella mukavia, varsinkin pienemmillä paikkakunnilla. Itselläni ja pala sydämestä siihen maahan ja lähtisin kyllä, mutta just nyt ei anna tilanne periksi.
      En tiedä onko tästä sekalaisesta selityksestä mitään apua, mutta onnea suunnitteluun.

      Ps. Australian englanti on ihan oma kielensä, vaikka osaisitkin täydellisesti englantia, menee kieltä kuunnellessa/opetellessa alussa jonkin aikaa. Eli ei kannata hermostua joa aluksi tuntuukin että ei ymmärrä mitä ihmiset puhuvat. Onneksi työ on sen verran stressittömämpää, että voi keskittyä kieleen. Sekin on hyvä asia, että aussisairaaloissa pidetään huoli siitä että hoitajalla ei ole liikaa potilaita, eli työn kuormittavuus (nurse-patient ratio)ei pääse niin usein ylivoimaiseksi, kuin täällä Suomessa välillä.

      • Tytti

        Minkälaista palkkaa Astraliassa on mahdollista saada hoitotyöstä? Kuinka kallista asuminen on?


      • kaisa
        Tytti kirjoitti:

        Minkälaista palkkaa Astraliassa on mahdollista saada hoitotyöstä? Kuinka kallista asuminen on?

        Palkka on vähän parempi kuin Suomessa. Ruoka taas on halvempaa ja asuminenkaan ei mitenkään mahdottoman kallista. Riippuen tietenkin missä asut (suurkaupungit vs. pienemmät sisämaakaupungit).


      • dfkds

        No tuskinpa kovinkaan moni (tuskin ketään) hoitaja puhuu täydellisesti englantia...että vaikeuksia tulee taatusti!


    • katju

      Moi Tiina,
      koska olet ajatellut lähteä? itse olen juuri aloittanut prosessin professional connectionsin kanssa. Ajatuksena olis lähteä loppuvuodesta vai viim. ens vuoden tammikuussa. Jos haluat meilata feel free: [email protected]
      :)

    • ausseihin lähdössä:)

      Tämä nyt on vanha viestiketju, mutta nostan silti. Olen vastavalmistunut sairaanhoitaja ja lähdössä Australiaan working holiday-viisumilla. En usko läpäiseväni sitä rekisteröintiin vaadittavaa kielitestiä tarpeeksi korkeilla arvosanoilla (ilman mitään kielikurssia/ekalla kertaa), joten en aio mennä sinne sairaanhoitajan töihin. Mutta entäs sit jotkut työt hoitoapulaisena tmv? Voisko sellasta hoitotyötä tehdä ilman rekisteröintiä?

    • Anonyymi

      Terve onko mahdolista jako sano tai anta minulta mistä käytä, jos minä haluan hake työssä lähihoitaja Austuralia, koska minä haluan tehnyt työssä siellä jos mahdolista auta minulta ja otta yhdetä mun kanssa. Kiitos paljon

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      67
      17507
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      43
      5321
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      303
      2906
    4. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      37
      2373
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      167
      2341
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      24
      1854
    7. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      5
      1717
    8. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      140
      1708
    9. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      12
      1682
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      411
      1628
    Aihe