Tossa keväällä kävi niin että tuli vähä pelattua uhkapelejä ja otettua niihin vähä vippejä kans eli muutama 2000 euron limiitti yhteensä 5 paikast ja sit näit pienempii kans 100 - 1000 e muutamasta muusta mestasta. No pelit kusi enemmälti osin mut Rayn peleistä jääneet kolikot mul oli tapana kotiin tulles aina pistää jättikokoseen hippoon joka on kirjahyllyssä. Nyt uo oli kiinnostunut kun tiesi mun perineen aikasemmin pari arvotaulua että onko ne mulla yhä eikä uskonut ku sanoin käteisel myyneeni ne jo aiemmin mikä on totta kans niin tän takii se vouti sano että tulis käymään kotonani niin vois katsoo onko ne mulla vai ei ja tekis samal uo selvityksen kans. Niin nyt mua alko huolestuttaa että miten vouti suhtautuu tohon hippoon. Siinä on sisällä melkein 4000 euroo kolikoina 1-2 euron kolikoita vaan siis. Voiko se viedä hipon? Vai kiinnostaako se HIPPO ylipäänsä sitä? En tiedä mihin sen vois piilottaa ku se on niin valtavan iso niin ei mahdu oikeen mihinkään ja kellarikomeroon en kyllä vie kun niistä pöllitään kaikki romutkin heti vaikka olis munalukko. Mitä meinaatte, onko syytä huoleen vai ei ja mihin sen piilotan jos on mahdollista että vouti vois viedä sen? Siinä olis rahaa pitkäks aikaa ja muualla mulla ei rahaa oo missään. Pääsi perhanan vipit ulosottoon kun olis pitäny lyhentää niitä noin 2000 eurolla kuukaudessa niin eihän perse semmosta kestä mulla eikä monella muulla sen paremmin.
HIPPO JA UO
MrHippoPotamus
6109
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pistä vaikka pöytäliina Hipon päälle ha sido siitä taineteos, niin on Hippo vuodolta piilossa.
Tyhjennä Hipon massu voudin visiitin ajaksi keittiökaappien purkkeihin, pakastimeen pikkurasioissa, sukkalaatikkoosi ja hattuhyllyn pipojen sisään. Mitä useampaan paikkaan, sen parempi. Käytä siis orava-menetelmää: et kuitenkaan muista kaikkia kätköjäsi niin ilahtuminen on sitä suurempi, kun tulevien kuukausien aikana törmäät näihin jemmoihisi.
Turvaan jonnekin vierailun ajaksi.
Luotettavan kaverin luo vierailun ajaksi.
Entä mistä vouti tiesi että on peritty arvotauluja? Ilmeisesti kysyi vakuutusyhtiöstä.
Minulla on parempi idea. Käytä Hipposi sisältö velkojesi maksuun. Tiesit varmaan, että ne pikavipit pitää maksaa takaisin, vaikka peleissä ei onnistaisikaan. Tiesit tietysti myös, että esimerkiksi Ray:n pelit on rakennettu niin, että ne ottavat enemmän kuin antavat, ja sama koskee vaikkapa kaikkia sellaisia korttipelejä, joissa pelaat "taloa vastaan".
Se nyt vaan on vähän niin, että myy sitten vaikka persettäsi saadaksesi asiat hoidettua, mutta tiesit kyllä, että velat pitää maksaa. Et sinä mihinkään 2000 euron kuukausilyhennyksiin joudu, jos velkasumma on muutamia kymmeniätuhansia. Makselevathan ihmiset paljon suurempiakin lainoja pois. Pelkkää selittelyä, että "ei perse kestä". Hommaat vain riittävät vaseliinit, ja pyydät vastapuolta ottamaan aluksi vähän rauhallisemmin, niin kyllä se siitä. Yrityksestä kiinni.
Joo kiitti vinkeist vaan muille paitsi tuolle vaseliinipepulle. Velkojani en maksa paitsi jos saan voittoi jostain peleist vähintään 2 x velkojen määrän verran. Muuten ne saa olla mun puolest. Mitäs lainasivat nii hanakasti, heh.
Mut joo mä aloin hipon tyhjentelyn jo päiväl ja nyt olen tonnin verran jo kätkenyt minigrippipusseihin laitettuna mm. pakastimeen ja muutamiin eri paikkoihin kaksiossani. Tarkemmin en viitti kaikkki paikkoi sanoo jos vouti lukis tän huonol tuuril mitä ny en kumminkaan usko. Taulujahan se kuitenkin etsii ja nää mun piilot on semmosii ettei niihin saa taului piiloon niin tuskin kurkistaa näihin mun kolikkokätköihin. Tää oravataktiikka on paras mun kohdal ku kehenkään en voi luottaa ja nyt nää on mun kämpän tilois suojas ulkopuolisilta. Tauluist se tajus kysyy siks ku ne oli mainittuna perunkirjois ja noin vuos vasta kulunu perinnöst. Sen takii oikeestaa totuin törsäileen ja päälle tuli vipit ku oli perintö käytetty. No ei täs mitään hätää otan rennost niin kauan ku tulee iso voitto tai velat vanhenee.