Harrastekättöön X30 vai Rotax

Aikuinen90kgkuski

Mietin, että ostaisi harrastekäyttöön kartingauton. Aikaisempaa kokemusta ei ole muusta kuin Raketista, joilla olen joskus kokeillut. Niissä ei ainakaan teho ja nopeus tehnyt vaikutusta.

Voisi osallistua 1-2 kisaan vuodessa.

Kumpi kannattaa noista moottoreista ostaa?

Haluan varman ja hyvän moottorin, jolla ajaisi kesän ajot ja talvisin viesti koneen jollekin huollettavaksi.

16

2948

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 556678

      Rotax

    • hulabaloobalai

      X30 jos haluaa ajella kisoja missä on muitakin.

      • sofheiufy

        rotax, jos haluat ajaa etkä ole innostunut niinkään remontin tekemisestä...


    • Fhjdj

      Jos et aja koskaan kilpaa niin osta Rotax. Kaikissa muissa tapauksissa X30.
      Rotaksin taru kilpaluokkana on loppu.

    • Röytäx

      RotaxIssa on selvästi pienempi huollontarve. Tehoa tarpeeksi ja paljon tarpeettomaksi jääneitä koneita nurkissa pölyttymässä, joiden hinta riippuu siitä mitä haluat maksaa. Kilpaluokkana Rotax on jo käytännössä kuollut Suomessa ja monessa muussakin maassa.

      • Jdsdkee

        Jos rotaxissa on noin 100 osanottajaa eri luokissa niin ei se ihan kuollut ole. Ja tuo x ihmisten propaganda että olis maailmalla kuollut on silkkaa pas##a. Kaikki vaan kehuu omiaan. Siomen maahantuoja mokas monta juttua mutta ei se rotaxia maailmanlaajuisesti kaatanu. Eli osta rotax. Kyllä niitä on. Paljon


      • Kdjdjsaaa
        Jdsdkee kirjoitti:

        Jos rotaxissa on noin 100 osanottajaa eri luokissa niin ei se ihan kuollut ole. Ja tuo x ihmisten propaganda että olis maailmalla kuollut on silkkaa pas##a. Kaikki vaan kehuu omiaan. Siomen maahantuoja mokas monta juttua mutta ei se rotaxia maailmanlaajuisesti kaatanu. Eli osta rotax. Kyllä niitä on. Paljon

        Ei ollu viimesessä kisassa lähellekkään sataa kuskia. 50 oli lähempänä.
        Määrä on sitä luokkaa ettei kisoja kannata edes järjestää. Tulee jäärjestäjälle tappiota.


    • 100vfaari

      Jos kerta sun kriteerisi on varmatoiminen ja hyvä moottori kesän ajoihin niin Rotax. Mustamaalaamista on netti pullollaan tuota konemerkki kohtaan, varsinkin tällähetkellä Suomessa, mutta on se kuitenkin edullisin ja varmatoimisin mosa kartingissa.

    • Aikuinen90kgkuski

      Kiitos vastauksista!

      Mukava olisi kuulla perusteluita enemmän. Ainakin näin maallikkona X30 sarjassa näyttää olevan paljon kuskeja jolloin luulisi että Iamen moottoreita liikkuu myös käytettynä. Uusi Iame vs. Rotax näyttää olevan samoissa hinnoissa.

      Millaisia eroja on huollettavuudessa ja kestossa? Olen monen suusta kuullut, että Iame olisi myös aika luotettava. Mitkä on huoltokustannukset? Ja huoltovälit?

      Tiedän kuitenkin sen kokemuksesta, että johonkin kisaan osallistun kuitenkin ihan hupi mielessä, kun pelkkä omaksi iloksi radan kiertäminen ei tule riittämään, mutta en myöskään kyllä mitään täyttä sarjaa lähtisi ajamaan.

      Suorituskyky ilmeisesti moottoreilla suht samanlainen?

    • KummatkinHyviäMosia

      X30 sarjassa Senior -luokassa osallistujia (15-30v.) n. 40 kpl / kisa ja Masters luokassa (30v-->) 10-20 kpl/kisa. X30:ssa määrät ovat olleet kasvussa.

      Rotax (RMC) kisoissa Masters luokassa osallistujia noin viisi per kisa. Senior luokassa kymmenkunta.

      Suorituskyky moottoreissa samaa tasoa. Toimivat hieman eri tavalla eri tehoalueilla, mutta aika per ratakierros samaa tasoa.

      Molemmat ovat hyviä ja kartingmoottoreiksi luotettavia myllyjä, joiden kanssa pääsee (yleensä) vähillä huolloilla. Huoltoväli/huollot hieman riippuu siitä haetko viimeisiä kymmenyksiä/sadasosia vai riittääkö rennompi ajelu. Täyshuolto X30:een on vähintään 50 tunnin välein. Männän vaihto tiheämmin. Tarkat huoltohinnat saat valtuutetusta huoltopisteestä. Täyshuolto on muutamia satasia.

      Kaasarin säätäminen X30:ssa on erittäin helppoa. Itsellä on ollut X30 (useita moottoreita) monia vuosia ja ilman suurempia murheita olen päässyt. Rotaxiin saa maahantuojan takuun.

    • Otarotax

      Rotax tarvitsee harvemmin huoltoa. Mäntä ja alakerta kestää Iamea selvästi pitempään. Iame on arempi muun muassa laakereista. Rotax on arin jäätymiselle.

    • yxxxTyytyväinen

      Olipahan taas Mahti Max-kisat. Hyvin järjestetyt, paljon tapahtumaa- Ja se pääasia, suomalaiset tekivät jopa tulosta. Tlevissa kisoissa tavataan.

    • Rottamax

      Ja prosentuaalisesi iso osa kuskeista valitti ettei moottorit toimi. Osia vaihdettu vaikka kuinka paljon.
      Uudet koneet ihan paskoja.

    • Vähhiinkäy

      Ens vuonna rötäxissä on Suomesa taas entistä vähemmän kuskeja. Kattotaan missä kipuraja on mutta veikkaan että lähellä.

    • voimikäitkuvirsi

      https://www.facebook.com/groups/389692847728011/
      Mahtavaa, ihan hippua, hienosti koostettua X30 maailmancupia, vai oliko.........
      Minulle tuli kyllä päällimmäisenä tästä mieleen suomalaisten itkuvirsi, päälle ajettiin, voi voi kun tuli kipeää ja vehkeet hajoo, ei tuolla voi pärjätä.
      Tämä sopisi kyllä ihan jonkin sketsiohjelman loppukevennykseksi.
      Miksi tuoda perisuomalaiseen tapaan neaktiivisesti asiat esiin. Tietääkseni olihan siellä jokunen onnistunutkin suomikuski, joskaan ei nyt ihan vakio x30 kuskeihin kuulunutkaan. Siinäkö syy, vai missä politikoinnissa.

      • AukaiseSilmäsiSinäkin

        https://www.facebook.com/groups/389692847728011/
        Karting Finland, selailehan näitä linkkejä.
        Kyllä minulle ainakin aukeni silmät nyt, mikä on se harrastepuolen mahtiluokka mihin kannattaa jatkossa mennä. Tietty kv- luokat on se toinen vaihtoehto. Paljoltihan Rotax ja KV- luokan kuskit ovat samoja kisoja kiertäneetkin. Siitä kait se kova tasokin tulee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      255
      4581
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1740
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      24
      1485
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      206
      1103
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1099
    Aihe