Harrastekättöön X30 vai Rotax

Mietin, että ostaisi harrastekäyttöön kartingauton. Aikaisempaa kokemusta ei ole muusta kuin Raketista, joilla olen joskus kokeillut. Niissä ei ainakaan teho ja nopeus tehnyt vaikutusta.

Voisi osallistua 1-2 kisaan vuodessa.

Kumpi kannattaa noista moottoreista ostaa?

Haluan varman ja hyvän moottorin, jolla ajaisi kesän ajot ja talvisin viesti koneen jollekin huollettavaksi.
163097
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Rotax

1Äänestä

X30 jos haluaa ajella kisoja missä on muitakin.

Äänestä
  • rotax, jos haluat ajaa etkä ole innostunut niinkään remontin tekemisestä...

    1Äänestä

Jos et aja koskaan kilpaa niin osta Rotax. Kaikissa muissa tapauksissa X30.
Rotaksin taru kilpaluokkana on loppu.

Äänestä

RotaxIssa on selvästi pienempi huollontarve. Tehoa tarpeeksi ja paljon tarpeettomaksi jääneitä koneita nurkissa pölyttymässä, joiden hinta riippuu siitä mitä haluat maksaa. Kilpaluokkana Rotax on jo käytännössä kuollut Suomessa ja monessa muussakin maassa.

Äänestä
  • Jos rotaxissa on noin 100 osanottajaa eri luokissa niin ei se ihan kuollut ole. Ja tuo x ihmisten propaganda että olis maailmalla kuollut on silkkaa pas##a. Kaikki vaan kehuu omiaan. Siomen maahantuoja mokas monta juttua mutta ei se rotaxia maailmanlaajuisesti kaatanu. Eli osta rotax. Kyllä niitä on. Paljon

    1Äänestä

  • Jdsdkee kirjoitti:

    Jos rotaxissa on noin 100 osanottajaa eri luokissa niin ei se ihan kuollut ole. Ja tuo x ihmisten propaganda että olis maailmalla kuollut on silkkaa pas##a. Kaikki vaan kehuu omiaan. Siomen maahantuoja mokas monta juttua mutta ei se rotaxia maailmanlaajuisesti kaatanu. Eli osta rotax. Kyllä niitä on. Paljon

    Ei ollu viimesessä kisassa lähellekkään sataa kuskia. 50 oli lähempänä.
    Määrä on sitä luokkaa ettei kisoja kannata edes järjestää. Tulee jäärjestäjälle tappiota.

    Äänestä

Jos kerta sun kriteerisi on varmatoiminen ja hyvä moottori kesän ajoihin niin Rotax. Mustamaalaamista on netti pullollaan tuota konemerkki kohtaan, varsinkin tällähetkellä Suomessa, mutta on se kuitenkin edullisin ja varmatoimisin mosa kartingissa.

1Äänestä

Kiitos vastauksista!

Mukava olisi kuulla perusteluita enemmän. Ainakin näin maallikkona X30 sarjassa näyttää olevan paljon kuskeja jolloin luulisi että Iamen moottoreita liikkuu myös käytettynä. Uusi Iame vs. Rotax näyttää olevan samoissa hinnoissa.

Millaisia eroja on huollettavuudessa ja kestossa? Olen monen suusta kuullut, että Iame olisi myös aika luotettava. Mitkä on huoltokustannukset? Ja huoltovälit?

Tiedän kuitenkin sen kokemuksesta, että johonkin kisaan osallistun kuitenkin ihan hupi mielessä, kun pelkkä omaksi iloksi radan kiertäminen ei tule riittämään, mutta en myöskään kyllä mitään täyttä sarjaa lähtisi ajamaan.

Suorituskyky ilmeisesti moottoreilla suht samanlainen?

Äänestä

X30 sarjassa Senior -luokassa osallistujia (15-30v.) n. 40 kpl / kisa ja Masters luokassa (30v-->) 10-20 kpl/kisa. X30:ssa määrät ovat olleet kasvussa.

Rotax (RMC) kisoissa Masters luokassa osallistujia noin viisi per kisa. Senior luokassa kymmenkunta.

Suorituskyky moottoreissa samaa tasoa. Toimivat hieman eri tavalla eri tehoalueilla, mutta aika per ratakierros samaa tasoa.

Molemmat ovat hyviä ja kartingmoottoreiksi luotettavia myllyjä, joiden kanssa pääsee (yleensä) vähillä huolloilla. Huoltoväli/huollot hieman riippuu siitä haetko viimeisiä kymmenyksiä/sadasosia vai riittääkö rennompi ajelu. Täyshuolto X30:een on vähintään 50 tunnin välein. Männän vaihto tiheämmin. Tarkat huoltohinnat saat valtuutetusta huoltopisteestä. Täyshuolto on muutamia satasia.

Kaasarin säätäminen X30:ssa on erittäin helppoa. Itsellä on ollut X30 (useita moottoreita) monia vuosia ja ilman suurempia murheita olen päässyt. Rotaxiin saa maahantuojan takuun.

Äänestä

Rotax tarvitsee harvemmin huoltoa. Mäntä ja alakerta kestää Iamea selvästi pitempään. Iame on arempi muun muassa laakereista. Rotax on arin jäätymiselle.

1Äänestä

Olipahan taas Mahti Max-kisat. Hyvin järjestetyt, paljon tapahtumaa- Ja se pääasia, suomalaiset tekivät jopa tulosta. Tlevissa kisoissa tavataan.

1Äänestä

Ja prosentuaalisesi iso osa kuskeista valitti ettei moottorit toimi. Osia vaihdettu vaikka kuinka paljon.
Uudet koneet ihan paskoja.

Äänestä

Ens vuonna rötäxissä on Suomesa taas entistä vähemmän kuskeja. Kattotaan missä kipuraja on mutta veikkaan että lähellä.

Äänestä

https://www.facebook.com/groups/389692847728011/
Mahtavaa, ihan hippua, hienosti koostettua X30 maailmancupia, vai oliko.........
Minulle tuli kyllä päällimmäisenä tästä mieleen suomalaisten itkuvirsi, päälle ajettiin, voi voi kun tuli kipeää ja vehkeet hajoo, ei tuolla voi pärjätä.
Tämä sopisi kyllä ihan jonkin sketsiohjelman loppukevennykseksi.
Miksi tuoda perisuomalaiseen tapaan neaktiivisesti asiat esiin. Tietääkseni olihan siellä jokunen onnistunutkin suomikuski, joskaan ei nyt ihan vakio x30 kuskeihin kuulunutkaan. Siinäkö syy, vai missä politikoinnissa.

Äänestä
  • https://www.facebook.com/groups/389692847728011/
    Karting Finland, selailehan näitä linkkejä.
    Kyllä minulle ainakin aukeni silmät nyt, mikä on se harrastepuolen mahtiluokka mihin kannattaa jatkossa mennä. Tietty kv- luokat on se toinen vaihtoehto. Paljoltihan Rotax ja KV- luokan kuskit ovat samoja kisoja kiertäneetkin. Siitä kait se kova tasokin tulee.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aikuinen90kgkuski kirjoitti:

Mietin, että ostaisi harrastekäyttöön kartingauton. Aikaisempaa kokemusta ei ole muusta kuin Raketista, joilla olen joskus kokeillut. Niissä ei ainakaan teho ja nopeus tehnyt vaikutusta.

Voisi osallistua 1-2 kisaan vuodessa.

Kumpi kannattaa noista moottoreista ostaa?

Haluan varman ja hyvän moottorin, jolla ajaisi kesän ajot ja talvisin viesti koneen jollekin huollettavaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu