Harrastekättöön X30 vai Rotax

Aikuinen90kgkuski

Mietin, että ostaisi harrastekäyttöön kartingauton. Aikaisempaa kokemusta ei ole muusta kuin Raketista, joilla olen joskus kokeillut. Niissä ei ainakaan teho ja nopeus tehnyt vaikutusta.

Voisi osallistua 1-2 kisaan vuodessa.

Kumpi kannattaa noista moottoreista ostaa?

Haluan varman ja hyvän moottorin, jolla ajaisi kesän ajot ja talvisin viesti koneen jollekin huollettavaksi.

16

3070

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 556678

      Rotax

    • hulabaloobalai

      X30 jos haluaa ajella kisoja missä on muitakin.

      • sofheiufy

        rotax, jos haluat ajaa etkä ole innostunut niinkään remontin tekemisestä...


    • Fhjdj

      Jos et aja koskaan kilpaa niin osta Rotax. Kaikissa muissa tapauksissa X30.
      Rotaksin taru kilpaluokkana on loppu.

    • Röytäx

      RotaxIssa on selvästi pienempi huollontarve. Tehoa tarpeeksi ja paljon tarpeettomaksi jääneitä koneita nurkissa pölyttymässä, joiden hinta riippuu siitä mitä haluat maksaa. Kilpaluokkana Rotax on jo käytännössä kuollut Suomessa ja monessa muussakin maassa.

      • Jdsdkee

        Jos rotaxissa on noin 100 osanottajaa eri luokissa niin ei se ihan kuollut ole. Ja tuo x ihmisten propaganda että olis maailmalla kuollut on silkkaa pas##a. Kaikki vaan kehuu omiaan. Siomen maahantuoja mokas monta juttua mutta ei se rotaxia maailmanlaajuisesti kaatanu. Eli osta rotax. Kyllä niitä on. Paljon


      • Kdjdjsaaa
        Jdsdkee kirjoitti:

        Jos rotaxissa on noin 100 osanottajaa eri luokissa niin ei se ihan kuollut ole. Ja tuo x ihmisten propaganda että olis maailmalla kuollut on silkkaa pas##a. Kaikki vaan kehuu omiaan. Siomen maahantuoja mokas monta juttua mutta ei se rotaxia maailmanlaajuisesti kaatanu. Eli osta rotax. Kyllä niitä on. Paljon

        Ei ollu viimesessä kisassa lähellekkään sataa kuskia. 50 oli lähempänä.
        Määrä on sitä luokkaa ettei kisoja kannata edes järjestää. Tulee jäärjestäjälle tappiota.


    • 100vfaari

      Jos kerta sun kriteerisi on varmatoiminen ja hyvä moottori kesän ajoihin niin Rotax. Mustamaalaamista on netti pullollaan tuota konemerkki kohtaan, varsinkin tällähetkellä Suomessa, mutta on se kuitenkin edullisin ja varmatoimisin mosa kartingissa.

    • Aikuinen90kgkuski

      Kiitos vastauksista!

      Mukava olisi kuulla perusteluita enemmän. Ainakin näin maallikkona X30 sarjassa näyttää olevan paljon kuskeja jolloin luulisi että Iamen moottoreita liikkuu myös käytettynä. Uusi Iame vs. Rotax näyttää olevan samoissa hinnoissa.

      Millaisia eroja on huollettavuudessa ja kestossa? Olen monen suusta kuullut, että Iame olisi myös aika luotettava. Mitkä on huoltokustannukset? Ja huoltovälit?

      Tiedän kuitenkin sen kokemuksesta, että johonkin kisaan osallistun kuitenkin ihan hupi mielessä, kun pelkkä omaksi iloksi radan kiertäminen ei tule riittämään, mutta en myöskään kyllä mitään täyttä sarjaa lähtisi ajamaan.

      Suorituskyky ilmeisesti moottoreilla suht samanlainen?

    • KummatkinHyviäMosia

      X30 sarjassa Senior -luokassa osallistujia (15-30v.) n. 40 kpl / kisa ja Masters luokassa (30v-->) 10-20 kpl/kisa. X30:ssa määrät ovat olleet kasvussa.

      Rotax (RMC) kisoissa Masters luokassa osallistujia noin viisi per kisa. Senior luokassa kymmenkunta.

      Suorituskyky moottoreissa samaa tasoa. Toimivat hieman eri tavalla eri tehoalueilla, mutta aika per ratakierros samaa tasoa.

      Molemmat ovat hyviä ja kartingmoottoreiksi luotettavia myllyjä, joiden kanssa pääsee (yleensä) vähillä huolloilla. Huoltoväli/huollot hieman riippuu siitä haetko viimeisiä kymmenyksiä/sadasosia vai riittääkö rennompi ajelu. Täyshuolto X30:een on vähintään 50 tunnin välein. Männän vaihto tiheämmin. Tarkat huoltohinnat saat valtuutetusta huoltopisteestä. Täyshuolto on muutamia satasia.

      Kaasarin säätäminen X30:ssa on erittäin helppoa. Itsellä on ollut X30 (useita moottoreita) monia vuosia ja ilman suurempia murheita olen päässyt. Rotaxiin saa maahantuojan takuun.

    • Otarotax

      Rotax tarvitsee harvemmin huoltoa. Mäntä ja alakerta kestää Iamea selvästi pitempään. Iame on arempi muun muassa laakereista. Rotax on arin jäätymiselle.

    • yxxxTyytyväinen

      Olipahan taas Mahti Max-kisat. Hyvin järjestetyt, paljon tapahtumaa- Ja se pääasia, suomalaiset tekivät jopa tulosta. Tlevissa kisoissa tavataan.

    • Rottamax

      Ja prosentuaalisesi iso osa kuskeista valitti ettei moottorit toimi. Osia vaihdettu vaikka kuinka paljon.
      Uudet koneet ihan paskoja.

    • Vähhiinkäy

      Ens vuonna rötäxissä on Suomesa taas entistä vähemmän kuskeja. Kattotaan missä kipuraja on mutta veikkaan että lähellä.

    • voimikäitkuvirsi

      https://www.facebook.com/groups/389692847728011/
      Mahtavaa, ihan hippua, hienosti koostettua X30 maailmancupia, vai oliko.........
      Minulle tuli kyllä päällimmäisenä tästä mieleen suomalaisten itkuvirsi, päälle ajettiin, voi voi kun tuli kipeää ja vehkeet hajoo, ei tuolla voi pärjätä.
      Tämä sopisi kyllä ihan jonkin sketsiohjelman loppukevennykseksi.
      Miksi tuoda perisuomalaiseen tapaan neaktiivisesti asiat esiin. Tietääkseni olihan siellä jokunen onnistunutkin suomikuski, joskaan ei nyt ihan vakio x30 kuskeihin kuulunutkaan. Siinäkö syy, vai missä politikoinnissa.

      • AukaiseSilmäsiSinäkin

        https://www.facebook.com/groups/389692847728011/
        Karting Finland, selailehan näitä linkkejä.
        Kyllä minulle ainakin aukeni silmät nyt, mikä on se harrastepuolen mahtiluokka mihin kannattaa jatkossa mennä. Tietty kv- luokat on se toinen vaihtoehto. Paljoltihan Rotax ja KV- luokan kuskit ovat samoja kisoja kiertäneetkin. Siitä kait se kova tasokin tulee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      93
      4551
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      232
      1777
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1440
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1150
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      322
      1085
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1060
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      49
      1039
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      144
      1011
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      995
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      954
    Aihe